W poniedziałek zostanie wyłączona analogowa telewizja naziemna.

W poniedziałek zostanie wyłączona analogowa telewizja naziemna.

17 kwietnia 2013, godz. 8:17
Lubliniec Info
Udostępnij: Kopiuj link

W najbliższy poniedziałek 22 kwietnia nastąpi wyłączenie analogowego sygnału telewizyjnego. Będzie to już czwarty etap wyłączania naziemnej telewizji analogowej. W niektórych przypadkach będzie on jednak dostępny.

Aby przejść z telewizji analogowej na cyfrową należy posiadać telewizor obsługujący standard DVB-T MPEG-4. Starsze telewizory, które nie posiadają tego standardu należy wyposażyć w dekoder DVB-T, poprzez który będzie można odbierać sygnał telewizyjny. Jeśli obecna antena dobrze działała, nie ma potrzeby wymieniać jej na inną. Mieszkańcy osiedli korzystający z telewizji kablowej mimo przeprowadzanej cyfryzacji mogą odbierać sygnał analogowy, który udostępnia im dostawca usług.

Proces stopniowego wyłączania telewizji analogowej zakończy się w lipcu br. Cyfryzacja pozwala na odbiór większej ilości kanałów oraz w lepszej jakości, w tym w jakości HD. Kanały zostały podzielone na tzw. MUX. Dostępne są cztery pakiety MUX, z czego ostatni czwarty nazywany jest telewizją mobilną. W skład poszczególnych pakietów wchodzą następujące kanały telewizyjne:

MUX 1*:
TVP1 HD, TVP 2, TVP INFO (wersja regionalna), Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka

MUX 2:
TVN, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls 2, Polsat, Polsat Sport News, TVN7

MUX 3:
TVP 1, TVP 2 HD, TVP INFO (wersja regionalna), TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Historia

MUX 4, (Telewizja Mobilna):
Polsat News, Polsat Film, TVP Seriale, Kino Polska, Comedy Central, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Nickelodeon

* Wg planów w przyszłym roku kanały TVP w MUX 1 zostaną zastąpione przez kanał filmowy, dla dzieci, społeczno-religijny oraz edukacyjno-poznawczy. Konkretne kanały, które będą znane po pracach KRRiT o udzieleniu koncesji poszczególnym dostawcom.

W zależności od miejsca i ustawienia anteny, w Lublińcu można odbierać sygnał telewizji cyfrowej z trzech nadajników zlokalizowanych we Wręczycy, Wiśle i Opolu. W ustawieniach telewizora można wybrać automatyczne wyszukanie dostępnych kanałów. Dla użytkowników posiadających większą wiedzę w tym temacie zamieszczamy częstotliwości dla poszczególnych nadajników i MUX:

Wręczyca:
MUX1 - k.35 586 MHz
MUX2 - k.39 618 MHz
MUX3 - niedostępny

Wisła:
MUX1 - k.55 746 MHz
MUX2 - k.58 767 MHz
MUX3 - k.41 634 MHz

Opole:
MUX1 - k.46 674 MHz
MUX2 - k.34 578 MHz
MUX3 - k.43 650 MHz

Komentarze

L
logo 23 kwietnia 2013, godz. 11:36
Zgłoś

Teraz sprawdzałem obydwa nadajniki nadają na 634 MHz k.41 przy czym to chyba Częstochowa Błeszno a nie Wręczyca chociaż na stronie Wręczycy pisze, że to Wręczyca.. Jak wam zbiera MUX2 z Wisły na 770 MHz? Mi bardzo przycina.

A
anti 23 kwietnia 2013, godz. 11:23
Zgłoś
Jakie częstotliwosci z Katowic

Johan. z Katowic na jakich trzech częstotliwościach znajdujesz wszystkie 3 multipleksy. Ja mam antenę siatkowa obrócona na Katowice a ściągam 2 multipleksy z Wręczycy z 586 MHz i z 618 MHz. Zbieram tez z częstotliwości 634 MHz ale słabiej. Na stronie o nadajniku z Wręczycy Wielkiej pisze, że 634 MHz to jej częstotliwość na multipleks 3, a w komentowanym artykule, że z Wisły. Jak to jest ?Chyba, że coś źle zrozumiałem. http://pl.wikipedia.org/wiki/RTCN_Wr%C4%99czyca

J
johan 18 kwietnia 2013, godz. 20:32
Zgłoś
tv cyfrowa

u mnie dziala z katowic super wszystkie 3 mix

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu