ZSOT - I miejsce w Polsce i 750 dolarów na sprzęt

ZSOT - I miejsce w Polsce i 750 dolarów na sprzęt

24.04.2013 6:49
ZSOT - Partner Lubliniec Info
Czytanie treści strony dostępne

Uczniowie maturalnej klasy Technikum Budowlanego w  ZSOT – Małgorzata Sojda, Michalina Sowa, Klaudia Wodarczyk i Patryk Kusz zajęli pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim  pt. „Jehuda Amichai i Wisława Szymborska”.

Uczniowie zdobyli także dla szkoły niebagatelną nagrodę ufundowaną przez Departament Stanu USA - 750 dolarów na zakup sprzętu multimedialnego .

Międzynarodowe jury ujął film uczniów z Lublińca, stanowiący ich własny pomysł na multimedialną interpretację wiersza izraelskiego poety Jehudy Amichaia. Film można zobaczyć poniżej:Konkurs zorganizowała organizacja „Centropa” z siedzibą w Wiedniu i Budapeszcie, która zajmuje się zbieraniem i opracowaniem za pomocą nowoczesnych technologii dziejów Żydów w Europie i Rosji. Praca „Centropy” polega na docieraniu do najstarszych żyjących przedstawicieli społeczności żydowskiej, przeprowadzeniu z nimi wywiadów i opracowaniu ich multimedialnie. Wspomnienia te, obejmujące dzieje rodziny, czasy II wojny światowej oraz losy współczesne, wzbogacone są w ocalałe rodzinne zdjęcia, które razem tworzą ślad tych, którzy już odeszli.

Polskim partnerem „Centrop” jest Żydowskie Muzeum „Galicja” w Krakowie.

Prace konkursowe są elementem bogatego  i trwającego ponad pół roku projektu uczniowskiego „Śladami pamięci. Ocalić od zapomnienia”, stanowiącego rozszerzenie i uzupełnienie materiału programowego nauczania języka polskiego i historii w szkole ponadgimnazjalnej. W ramach projektu uczniowie m.in. odwiedzili krakowski Kazimierz śladami nakręconego tu filmu wybitnego hollywoodzkiego reżysera Stevena Spielberga pt. „Lista Schindlera”. Opiekunką projektu była polonistka Gabriela Berbesz - Kupiec.

Pracując nad swoimi prezentacjami uczniowie mogli wykorzystać wiedzę zdobytą w szkole – techniki informatyczne i znajomość języka angielskiego, gdyż wszystkie filmy były wzbogacone komentarzem właśnie w tym języku. Opiekę językową nad projektem sprawowała anglistka Olga Gerasymiv.

Warto wspomnieć, że inna grupa uczniów klasy 4TB również została zauważona przez organizatorów konkursu, gdyż film „Jews in Lubliniec” został dołączony do lutowego newslettera Muzeum „Galicja” jako przykład realizacji ciekawych projektów szkolnych. Newsletter jest rozsyłany do szkół, instytucji i odbiorców prywatnych w Polsce i Europie.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu