Ustawa

Ustawa "śmieciowa": będzie obniżka stawek za wywóz śmieci?

10.05.2013 12:39
Mateusz
Czytanie treści strony dostępne

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Lublińcu odbędzie się kolejna dyskusja na temat ustawy "śmieciowej". Na chwilę obecną wysokość stawki za wywóz śmieci niesegregowanych wynosi 19,00 zł od osoby. Jeśli gospodarstwo domowe zadeklarowało segregację odpadów, wtedy stawka wynosi 9,50 zł od osoby. Opłaty należy wnosić kwartalnie, zaraz na początku tego okresu. W przygotowaniu są dwie uchwały, które przewidują obniżkę stawek oraz zmiany w terminie płatności.

Od 1 lipca 2013 roku wchodzi w życie ustawa dotycząca odbioru odpadów komunalnych. Na chwilę obecną to właściciel powinien mieć podpisaną umowę z firmą odbierającą odpady. Od lipca nastąpi zmiana i sprawą śmieci będą zajmowały się gminy. We wrześniu 2012 roku Rada Miejska w Lublińcu zatwierdziła uchwały przygotowujące gminę na te zmiany. Mieszkańcy Lublińca mają do wyboru dwie opcje: albo będą segregować śmieci i płacić 9,50 zł miesięcznie od osoby lub wrzucać wszystko do jednego kubła i płacić 19,00 zł miesięcznie od osoby. Płatność ma być dokonywania kwartalnie, czyli za okres 3 miesięcy, do 15 dnia miesiąca, który rozpoczyna dany kwartał. 1 lipca rozpoczyna się kwartał zatem do 15 lipca należy wnieść opłatę za śmieci wywożone od lipca do września włącznie. Tak jest na chwilę obecną, jednak wkrótce mogą nastąpić zmiany uchwał tj. na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Lublińcu. Pierwsza z nich dotyczy wysokości stawek. Projekt uchwały przewiduje obniżkę stawek z 19,50 zł na 14,00 zł w przypadku odpadów bez selektywnej zbiórki oraz z 9,50 zł na 7,00 zł jeżeli dokonywana jest segregacja śmieci. Drugi projekt uchwały przewiduje zmianę terminu dokonywania płatności za wywóz odpadów komunalnych. Zapis "w terminie do 15 dnia pierwszego miesiąca kwartału" może zostać zastąpiony tym: "w terminie do 20 dnia po upływie kwartału, w którym powstało zobowiązanie". Oznacza to, że zobowiązanie za okres lipiec-wrzesień mieszkańcy nie będą musieli płacić do 15 lipca, a opłatę wnieść do 20 października.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu