POWIATOWY KONKURS „SZLAKIEM DREWNIANYCH KOŚCIÓŁKÓW ZIEMI LUBLINIECKIEJ”

POWIATOWY KONKURS „SZLAKIEM DREWNIANYCH KOŚCIÓŁKÓW ZIEMI LUBLINIECKIEJ”

22 maja 2013, godz. 22:22
H.K. ZS im. Edyty Stein - Partner Lubliniec Info
Udostępnij: Kopiuj link

17 maja 2013r. w Zespole Szkół im. Św. Edyty Stein KSW w Lublińcu odbył się Powiatowy Konkurs „Szlakiem drewnianych kościółków ziemi lublinieckiej”.

Konkurs zorganizowany pod patronatem Starosty Powiatu Lublinieckiego – Pana Joachima Smyły, skierowany był do wszystkich uczniów gimnazjów znajdujących się na terenie naszego powiatu.

Jego głównym celem było przede wszystkim upowszechnianie i pogłębianie wśród młodzieży wiedzy o historii i architekturze drewnianych kościółków znajdujących się na terenie ziemi lublinieckiej, zainteresowanie dziejami najbliższej okolicy oraz kształtowanie postaw szacunku do przeszłości „Małej Ojczyzny”.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach. Konkurs wiedzy polegał na rozwiązaniu w ciągu 45 minut testu, którego pytania (o zróżnicowanej formie) były wzbogacone o materiał ikonograficzny. Konkurs plastyczny polegał z kolei na wykonaniu pracy plastycznej w formacie A3, której tematem miała być drewniana architektura sakralna naszej okolicy.

W pierwszej kategorii (konkurs wiedzy) wzięło udział 16 uczestników z czterech gimnazjów. Poziom wiedzy czołówki uczestników był bardzo wyrównany. O zwycięstwie zadecydowała dogrywka. Zwyciężczynią tej kategorii ostatecznie została Agata Karasiewicz z Gimnazjum im. św. Edyty Stein w Lublińcu. Drugie miejsce przypadło Weronice Kot z tej samej szkoły, a trzecie miejsce zajęła Martyna Korbel z Gimnazjum w Kochanowicach. Wyróżnienie otrzymała Maria Lukosek z Gimnazjum nr 2 w Lublińcu.

Na konkurs plastyczny zgłoszono 25 prac, z których po burzliwych obradach jury wyłoniło najlepsze prace. I miejsce zajęła Alicja Tokarz z Gimnazjum nr 2 w Lublińcu. Drugie miejsce zdobyła Klaudia Kaim (również z Gimnazjum nr 2), trzecie miejsce zajęła Aurelia Sowa z Gimnazjum im. św Edyty Stein, a wyróżnienie Wojciech Woś (z tej samej szkoły).

Przed wręczeniem nagród uczniowie mogli wysłuchać prelekcji na temat „Drewnianych kościółków ziemi lublinieckiej” wygłoszonej przez pana Jana Myrcika, popularyzatora i autora książek o tej tematyce. Podsumowując swoją wypowiedź pięknie stwierdził on, że wszyscy uczestnicy konkursu zostali zwycięzcami, ponieważ przygotowując się do niego rozwinęli swoją wiedzę, a jednocześnie przyczynili się do tego, że pamięć o tych pięknych i wyjątkowych miejscach naszej okolicy będzie trwała w ich świadomości, a tym samym zostanie ocalona od zapomnienia. Uzmysławiając nam jak krucha jest ta architektura zwrócił wszystkim uwagę, że powinniśmy otoczyć ją należytą opieką i dużym zainteresowaniem, ponieważ jest tego godna.

Organizatorki konkursu – Katarzyna Koza i Sylwia Kanclerz – serdecznie dziękują fundatorom nagród i Panu Ireneuszowi Prandziochowi za życzliwość i okazaną pomoc w organizacji konkursu. Podziękowania składają również jurorom konkursu wiedzy: Panu Janowi Myrcikowi, Pani Bożenie Podleśce, Bogumile Majewskiej, Panu Mariuszowi Żymirskiemu oraz jurorom konkursu plastycznego: Paniom Annie Bałdydze, Agacie Kowalskiej i Joannie Kierach. Szczególne podziękowania kierują również do wszystkich uczestników i ich nauczycieli, którzy przez przygotowanie uczniów do konkursu propagują wśród młodzieży lokalny patriotyzm.

 

K. Koza

Galeria: POWIATOWY KONKURS SZLAKIEM DREWNIANYCH KOŚCIÓŁKÓW ZIEMI LUBLINIECKIEJ

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu