Mundurówka z

Mundurówka z "Mickiewicza" zaproszona do Warszawy

4 czerwca 2013, godz. 8:22
S. T-W. ZS im. A. Mickiewicza - Partner Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

W dniach 16- 19 maja br. klasy drugie, wojskowe  służb państwowych mundurowych  Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu uczestniczyły w „ I Ogólnopolskim Zlocie Klas Wojskowych ” na terenie Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

W dniach 16- 19 maja br. klasy drugie, wojskowe  służb państwowych mundurowych  Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu uczestniczyły   w „ I ogólnopolskim zlocie klas wojskowych ” na terenie Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Inicjatorem tego wielkiego wydarzenia był rektor – komendant AON gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek.

Zjazd w formie biwaku to konsekwencja spotkania władz uczelni z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych prowadzącymi klasy wojskowe, które miało miejsce 5 kwietnia. W spotkaniu, którego głównym celem była inauguracja współpracy miedzy uczelnią a szkołą, uczestniczyła dyrektor szkoły mgr Jadwiga Stroniewska.

To wielkie, ogólnopolskie przedsięwzięcie, jakim był biwak, zorganizowano pod hasłem „Ślubuję Ci, Ojczyzno”, a jego celem stało się propagowanie w młodym pokoleniu wiedzy wojskowej, postaw proobronnych i patriotycznych. Łączyło w sobie charakter edukacyjny, sportowo-rekreacyjny i patriotyczny. Nasze I Liceum Ogólnokształcące reprezentowało 36 uczniów wraz z panią dyrektor  oraz opiekunami panią Katarzną Tararą, panami Piotrem Matusiakiem i Piotrem Poradą. Dnia 16 maja klasy wojskowe wyposażone w sprzęt, tj. namioty i materace z zaprzyjaźnionej Jednostki Wojskowej Komandosów wyruszyły na 4-dniowy biwak. Po przybyciu do Akademii Obrony Narodowej, uczestnicy niezwłocznie rozpoczęli rozbijanie obozu. Wieczorem, na  placu apelowym, młodzież z całej Polski, powitana przez pana rektora, integrowała się podczas dyskoteki. Codziennie o godz. 6.00 rano uczestników ze snu zrywała głośna muzyka, po której w szybkim tempie korzystali oni z porannej toalety i polowego śniadania.

Drugiego dnia rano, młodzież ubrana w mundury ruszyła kolumną autokarów wziąć udział w uroczystym apelu przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. marszałka Piłsudskiego.  Podczas  podniosłego wydarzenia, po złożeniu przez delegacje wiązanek kwiatów, młodzież wraz z Kompanią Reprezentacyjną Wojska Polskiego defiladowała przed trybunami, na których znajdowali się   Minister Obrony Narodowej - pan Tomasz Siemoniak,  Minister Edukacji Narodowej - pani Krystyna Szumilas, przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, instytucji i jednostek wojskowych, kombatanci II wojny światowej oraz niepodległościowego podziemia, weterani misji pokojowych, władze wojskowe szkół wyższych oraz dyrektorzy, nauczyciele i opiekunowie z zaproszonych szkół. Po zakończeniu uroczystości nasza grupa zwiedziła Muzeum Narodowe , a następnie krokiem marszowym dotarła do Stadionu Narodowego, skąd autokarem przemieściła się do Rembertowa, gdzie stacjonował nasz obóz . Dzień zakończył się spotkaniem z „ciekawymi ludźmi”, którzy opowiedzieli o pracy w wojsku oraz misjach w Afganistanie i Iraku . Późnym wieczorem  chętni wzięli udział w  projekcji filmów „pod gwiazdami”.
Kolejnego dnia mieliśmy okazję zwiedzić Akademię Obrony Narodowej i zapoznać się z ofertą edukacyjną wszystkich wyższych uczelni wojskowych w Polsce. Kolejną atrakcją, jaką przygotowali nam organizatorzy był wyjazd na poligon do Wesołej, podczas którego młodzież uczestniczyła w różnych zajęciach z edukacji obronnej i oglądała sprzęt wojskowy.

W tym samym czasie w izbie tradycji, dyrektor Jadwiga Stroniewska podpisała porozumienie o współpracy Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu z Akademią Obrony Narodowej w Warszawie. W wyniku porozumienia uczniowie szkoły objęci patronatem mogą uczestniczyć w wykładach, warsztatach, seminariach i forach dyskusyjnych organizowanych przez AON, a pracownicy naukowo-dydaktyczni uczelni prowadzić zajęcia w szkole. Ponadto kadra naukowa Akademii wesprze opracowanie programów nauczania w klasach o profilu mundurowym. Dodatkowo AON udostępni uczniom swoje zbiory biblioteczne.
W godzinach popołudniowych reprezentacje szkół brały udział w zawodach sportowych. Nasi uczniowie zdobyli aż 2 puchary. Gratulujemy!
Wieczorem z kolei, na zakończenie biwaku rozpalono pożegnalne ognisko, na które przybył prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Biwakując z uczniami, prezydent wskazał, że „potrzebny jest nowoczesny patriotyzm, pozostający w zgodzie z tradycjami narodowymi, pięknymi tradycjami wojskowymi, z walką, obroną, historią niełatwą”. Dodał też, że "noszenie munduru oznacza coś więcej niż pomysł na siebie samego w ramach kariery zawodowej”. Wspólny śpiew piosenek harcerskich i wojskowych rozlegał się do późnych godzin nocnych. Na zakończenie wspólnego śpiewania przy ognisku gen. Pacek zaprosił młodzież i prezydenta za rok, na kolejne spotkanie uczniów klas wojskowych. Prezydent nie pozostał dłużny i zaproponował przyjęcie w Belwederze najbardziej wyróżniających się klas całego tegorocznego zlotu.
Dobiegł końca 4- dniowy pobyt na biwaku. W niedzielę o 5 rano pobudka, składanie obozu, porządkowanie terenu i droga powrotna do Lublińca. O godz. 15.00 zmęczeni, ale pełni wrażeń, wróciliśmy do domów.
Dziękujemy Panu Staroście Joachimowi Smyle oraz Dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu płk Wiesławowi Kukule  za wsparcie i bezinteresowną pomoc przy organizacji biwaku

Wdzięczni uczestnicy biwaku.

Galeria: Mundurówka z "Mickiewicza" zaproszona do Warszawy

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu