Ogłoszenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublińcu

11.12.2013 10:17
Urząd Skarbowy w Lublińcu
Czytanie treści strony dostępne

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lublińcu informuje, że w siedzibie tut. Organu tj. w Lublińcu przy ulicy Paderewskiego 7b (sala konferencyjna) odbędzie się spotkanie informacyjno – szkoleniowe, poświęcone problematyce dotyczącej mechanizmowi odwróconego obciążenia VAT (sprzedaż towarów ujętych w załączniku nr 11 – m. in. złom, wyroby ze stali i miedzi, surowce wtórne) oraz składaniu deklaracji podatkowych w formie elektronicznej. Termin spotkania: 19 grudnia 2013 roku (czwartek), początek spotkania o godzinie 13:00. Do udziału w spotkaniu serdecznie zapraszam

Komunikat dot. mechanizmu odwróconego obciążenia VAT

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lublińcu przypomina, że ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2013 r. poz.1027) z dniem 1 października 2013 r. rozszerzono katalog towarów, wobec których ma zastosowanie tzw. mechanizm odwrotnego obciążenia VAT. Nadane zostało nowe brzmienie załącznikowi nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług zawierającemu wykaz towarów, przy dostawie których ma zastosowanie ten mechanizm. Załącznik ten zawiera 41 grup towarów, sklasyfikowanych przy pomocy odpowiednich pozycji PKWiU, wśród których znalazło się więcej towarów z kategorii złomu, jak również surowców wtórnych oraz niektóre wyroby ze stali i miedzi.

Przy tego rodzaju sposobie rozliczeń obowiązek zapłaty podatku należnego z tytułu dokonanej transakcji przeniesiony zostaje na nabywcę danych towarów. W takim przypadku sprzedawca jest zwolniony z obowiązku zapłaty podatku.
Mając powyższe na uwadze należy wskazać, iż podatnik dokonujący sprzedaży towarów objętych tym mechanizmem ma obowiązek upewnienia się czy stroną transakcji sprzedaży są faktycznie podatnicy VAT, których dane podaje osoba nabywająca te towary. Podatnik dokonujący sprzedaży i wystawiający fakturę jest zatem zobowiązany wykazać się należytą starannością przy sprawdzaniu kto jest nabywcą towarów będących przedmiotem transakcji. Ważnym jest aby podatnik – sprzedawca (w szczególności dokonujący sprzedaży klientom masowym np. markety budowlane) stosował odpowiednie procedury służące sprawdzaniu na czyją rzecz dokonywane są realizowane przez nich dostawy towarów. Wskazać należy, że błędne wystawienie faktury (z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia, gdy nie było ku temu podstaw prawnych) wiązać się będzie z negatywnymi konsekwencjami, w tym koniecznością zapłaty podatku VAT należnego.

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu