„O tym nie można zapomnieć - spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów”

Uczniowie klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego im. św. Edyty Stein wraz z uczniami III Liceum Ogólnokształcącego w Lublińcu wzięli udział w ogólnopolskim projekcie Instytutu Pamięci Narodowej pt. „O tym nie można zapomnieć - spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów”.

Celem trwającego przez cały rok szkolny 2013/2014 projektu było dostarczenie uczniom wiedzy na temat dwóch typów władzy totalitarnej - zbudowanej w Niemczech (opartej na nacjonalizmie i rasizmie) oraz powstałej w ZSRR ( odwołującej się do komunizmu i pojęcia klasy). Zgromadzenie materiału notacyjnego miało z kolei posłużyć młodzieży do refleksji na temat społecznych i psychologicznych konsekwencji funkcjonowania tych ustrojów. Przez zaplanowane spotkania ze świadkami historii przedsięwzięcie to miało również uwidocznić w jaki sposób odbierały i doświadczały świata kobiety podczas II wojny światowej. Uczestników interesowały losy kobiet – byłych więźniarek obozów koncentracyjnych i łagrów oraz to w jaki sposób przeżyte w tym czasie trudne doświadczenia wpłynęły na ich dalsze losy.

Projekt dał młodzieży również możliwość rozwijania talentów dziennikarskich, umiejętności prowadzenia wywiadu, pisania esejów oraz realizacji produkcji dokumentalnej. Dzięki zorganizowanym warsztatom uczniowie nauczyli się dokumentowania relacji świadków historii w formie notacji historycznej.

Aby przybliżyć uczniom temat w szkole prowadzone były zajęcia poświęcone trudnej sytuacji więźniów w obozach koncentracyjnych. Uczestnicy projektu byli również w miejscu pamięci. Nasza młodzież w tym celu wybrała miejsce znajdujące się w Lublińcu, a zasługujące na szczególną uwagę i pamięć – mogiłę 194 dzieci, która upamiętnia ofiary eksperymentu przeprowadzonego w latach 1942 - 1944 w szpitalu dla nerwowo i psychicznie chorych przez niemieckiego psychiatrę, członka NSDAP, dr Ernesta Buchalika i jego zastępczynię dr Elisabeth Hecker. Miejsce to okazało się być również powiązane z obozem dla małoletnich w Łodzi. To właśnie do Kliniki Psychiatrycznej w Lublińcu, w niektórych wypadkach kierowano dzieci z Łodzi do „badań”, aby w „przyśpieszonym trybie stwierdzać to co sugerował wnioskodawca.”

Uczniom udało się dotrzeć do pani Barbary Sobczyk (z domu Olejniczak) pochodzącej z Łodzi, a obecnie zamieszkałej w lublinieckim Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”. Jako mała dziewczynka przebywała ona w latach 1943 – 1945 w Hitlerowskim Obozie Koncentracyjnym dla Małoletnich w Łodzi. Spotkania oraz wywiady z panią Barbarą wywarły wiele emocji wśród uczestników projektu. Młodzież odkryła w sobie pokłady wrażliwości, poczucia empatii i szacunku do świadka historii. Niewyobrażalnym jest to co spotkało panią Barbarę oraz wiele innych kobiet w czasie wojny.
Trudno sobie wyobrazić, że cierpienia te mogłyby spotkać nas i naszych bliskich obecnie. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że również we współczesnym świecie w państwach gdzie rozwija się totalitaryzm nie respektuje się praw człowieka, ludzie odzierani są ze swojej godności i człowieczeństwa. Dzięki spotkaniom ze świadkami historii możemy kształtować postawy uwrażliwiające młode pokolenie na ludzką krzywdę i cierpienie.

K. Koza

tagi: Lubliniec, ZS św. Edyty Stein Lubliniec
2014-05-15 12:58:01 H.K. ZS im. Edyty Stein - Partner Lubliniec Info

Galeria: O tym nie można zapomnieć

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x