Wernisaż Stanisława Kilareckiego

Wernisaż Stanisława Kilareckiego

29.08.2014 12:16
Mateusz
Czytanie treści strony dostępne

Burmistrz Miasta Lublińca Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lublinieckiej zapraszają na otwarcie wystawy "Rzeźby i malarstwo Stanisława Kilareckiego" w Muzeum Edyty Stein w Lublińcu. Wernisaż 6 września 2014 r. (sobota) godz. 18.00.

STANISŁAW KILARECKI
Urodzony w Baligrodzie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1978–1983). Uprawia twórczość w zakresie rzeźby i malarstwa.

Wykładowca, w Policealnym Studium Artystycznym w Nysie, na WSP Opole a następnie na Uniwersytecie Opolskim. Członek ZPAP-Opole i NGA Nysa.

Brał udział w ponad 60 wystawach w Polsce (Gdańsk, Warszawa, Łódź, Kraków,
Opole, Brzeg, Nysa), w Niemczech (Hildesheim, Ludinghausen, Ajchach, Peine Erkrath), we Francji (Laval, Mayene),
w Czechach (Ołomuniec, Bruntal, Krnov, Opawa, Ostrawa, Szumperk).

Zorganizował 15 wystaw indywidualnych. Brał udział w 12 plenerach.

Wyróżniony na konfrontacjach w Myślenicach i w konkursie na pomniki w Łodzi.

Kompozycje rzeźbiarskie realizuje w drewnie, kamieniu, brązie i ceramice.

„Otacza nas świat brył, barw, świateł, towarzyszą nam różne bodźce, doznania, emocje. Z tego szumu nauczyłem się wyławiać treści inspirujące do kreowania własnego świata. Wsłuchuję się w naturę i odbieram impulsy od otoczenia, czuję potrzebę materializacji swoich myśli, swoich wizji, doznań. Robię to językiem plastyki. Często jakiś pomysł realizuję w kilku wersjach, tak powstają cykle.

Nie kopiuję natury, ale ciągle natura pozostaje dla mnie punktem odniesienia, dlatego w pracach moich często można zobaczyć postać ludzką lub elementy architektury w ujęciu uproszczonym, często symbolicznym. Tematy często stanowią pretekst do rozważań formalnych – bawią mnie struktury, faktury, kolor i forma.

Chodzi mi o takie dzieło, po obejrzeniu którego zapamięta je przeciętny widz i kolega po fachu, bo dostrzeże coś inspirującego.”

Pozwoliłem sobie na przytoczenie obszernych fragmentów wypowiedzi samego artysty doskonale charakteryzujące jego twórcze credo.

W odpowiedzi przytoczę słowa innego artysty, który wypowiedział je równo pięćset lat temu a był nim Albrecht Dürer „Czym jest piękno nie wiem, prawdziwa sztuka tkwi w naturze, kto ją może z niej wydobyć ten ją posiadł”.

Jako kolega po fachu z całą odpowiedzialnością muszę przyznać, że twórczość Stanisława Kilareckiego jest fascynująca zarówno dla wielkiej rzeszy odbiorców sztuki jak i dla ludzi profesjonalnie z nią związanych. Podziwiam jego warsztat rzeźbiarski, sposób traktowania materiału i ujarzmianie bryły, wówczas gdy jest mocno zwarta, czy jak w ostatnich jego pracach, fantastycznie ażurowa. Mieszkańcy Lublińca mogli poznać artystę przy pracy podczas II Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego w lipcu 2012 r. kiedy tworzył monumentalną rzeźbę będącą dziś ozdobą pięknego „Bulwaru Grotowskiego”.

Stanisław Henryk Kowalczyk

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu