
IKE Lubliniec - Improwizacja, Kreacja, Edukacja
5 i 6 Września 2014 roku w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Lublińcu odbędzie się pierwsza edycja festiwalu IKE Lubliniec. IKE Lubliniec Improwizacja –Kreacja-Edukacja. Unikatowe zestawianie trzech pojęć - improwizacja – kreacja – edukacja, w których zawarta jest istota twórczości. Każde z nich może funkcjonować oddzielnie a jednocześnie, aby osiągnąć artystyczną „pełnię” wszystkie powinny funkcjonować razem. Jako hasło – tytuł – myśl przewodnia festiwalu, daje to nieograniczone możliwości koncepcyjne jak również organizacyjne.
Założenia festiwalu to edukacja młodych ludzi i dzieci ale również edukacja społeczeństwa. Istotą jest kształtowanie muzycznego i artystycznego gustu publiczności poprzez umiejętne wychodzenie naprzeciw jej oczekiwaniom, a jednocześnie przedstawianie projektów nietuzinkowych, pochodzących z różnych gatunków muzycznych, na najwyższym poziomie artystycznym. W trakcie trwania festiwalu będzie miejsce na szeroko pojęte działania artystyczne tj. koncerty plenery malarskie, happeningi, wystawy, spotkania z artystami biorącymi udział w festiwalu.
- Pierwsza edycja festiwalu zamknie się w dwóch koncertach. Pierwszy już 5 września w auli PSM Ist. w Lublińcu, o godzinie 19:00.
Wystąpi znakomity pianista jazzowy Bogdan Hołownia w niezwykle nastrojowym koncercie złożonym z piosenek Jerzego Wasowskiego z Kabaretu Starszych Panów.
Artysta tak mówi o muzyce Wasowskiego:
„Muzyka Jerzego Wasowskiego jest opowieścią przychodzącą do nas ze świata gdzie króluje piękno, dobro, subtelność i miłość. Dla duchowej strony mojego życia jest ona wspaniałym lekarstwem.”
- Drugi koncert w sobotę 6 września, również w auli PSM I st w Lublińcu, godzina 19:00
Tym razem będzie to koncert gdzie połączą się tradycje muzyczne Polski, Ukrainy i... uwaga - Afryki. To niezwykłe zestawienie odległych muzycznych tradycji, pochodzenia i artystycznych doświadczeń muzyków: saksofonistki Aliny Mleczko, Roksany Vikaluk-wokalistki z Ukrainy i Buby Kuyateh grającego na korze afrykańskiej z Gambii.
Serdecznie zapraszamy
autor projektu-pomysłodawca
Alina Mleczko
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!