Inauguracja nowego sezonu artystycznego

Inauguracja nowego sezonu artystycznego

10.09.2014 9:51
inf. pras., foto własne
Czytanie treści strony dostępne

12 września o godz. 18:00, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie, odbędzie się koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny 2014/2015. W programie znajdą się największe przeboje z repertuaru Zespołu: pieśni oraz tańce ludowe. Wstęp na uroczystość jest wolny.

W koncercie inauguracyjnym - w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry - Zespół „Śląsk” wystąpi z przebojowym repertuarem. Program rozpocznie „Polonez powitalny” do muzyki Wojciecha Kilara, w opracowaniu choreograficznym Kierownika Baletu Zespołu „Śląsk” Jarosława Świątka. Wśród tańców które podczas uroczystego wieczoru zaproponuje Zespół będą także m.in. tańce lubelskie, „Harnaś i zbójnicy” do muzyki Wojciecha Kilara, czy najsłynniejsze choreografie Elwiry Kamińskiej: „Taniec chustkowy”, „Kołomajki”, „Dwa Michały” oraz tańce narodowe: kujawiak, oberek, krakowiak. Na dobry początek nowego sezonu zabrzmią także ludowe pieśni, te najbardziej popularne jak np. „Szła dzieweczka”, ale i takie, które powracają do repertuaru po latach, jak np. kompozycja Stanisława Hadyny „Idzie stary dziadek” czy „Od buczku do buczku” w opracowaniu muzycznym Czesława Grabowskiego.

Zespół „Śląsk” inauguruje nowy sezon w pięknie odnowionej siedzibie. Po wieloletnim remoncie Zespół Pałacowo - Parkowy w Koszęcinie otwarto w czerwcu tego roku, podczas „Święta Śląska”. Rozpoczynając uroczyście 62. sezon działalności, artyści wystąpią na pałacowym dziedzińcu. Nowe oblicze siedziby Zespołu to znakomite tło do rozpoczęcia kolejnego roku pełnego wyzwań.

Wśród najbliższych artystycznych przedsięwzięć zaplanowanych na sezon 2014/2015 są m.in. nagranie płyty DVD z zapisem widowiska obrzędowego „Wesele na Górnym Śląsku” a wiosną przyszłego roku ogólnopolska trasa koncertowa licząca 17 koncertów, w największych miastach kraju,. W nowym sezonie „Śląsk” chciałby także wznowić - wykonywane niegdyś przez chór i orkiestrę - „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta. W planach także powrót do repertuaru biesiadnego „Zespół „Śląsk” biesiadnie” (według scenariusza i w reżyserii Michała Smolorza) - programu, który swoją premierę miał w październiku 2010 roku. Wśród premierowych pozycji Zespołu „Śląsk” w przygotowaniu jest dwuczęściowy program pt. „Hadyna, Kilar - dwa serca, jeden Śląsk” - będący kompozycją najpiękniejszych utworów Stanisława Hadyny i Wojciecha Kilara. Premiera jesienią tego roku. Najpopularniejszy program Zespołu - „A to Polska właśnie” wzbogaci się o Suitę Jurgowską, a po latach do repertuaru wrócą także niektóre pieśni: „Przepióreczka” (opr. muz. Stanisław Hadyna), „Goiczek” (oprac. muz. Stanisław Hadyna), „Wiązanka pieśni górniczych” (oprac. muz. Stanisław Hadyna), „Chłopaki, chłopaki” (oprac. muz. Ireneusz Łojewski) czy „Hej, na zielonej łące” (oprac. muz. Ireneusz Stalmierski).

Czytaj więcej

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu