Jak Wanda poznała i polubiła Niemca... czyli polsko - niemiecka przyjaźń w Gimnazjum Nr 2

Jak Wanda poznała i polubiła Niemca... czyli polsko - niemiecka przyjaźń w Gimnazjum Nr 2

27 października 2014, godz. 21:26
Gimnazjum nr 2 - Partner Lubliniec.Info
Udostępnij: Kopiuj link

W dniach od 13 do 17 października 2014 r. w Gimnazjum nr 2 w Lublińcu gościła po raz pierwszy grupa młodzieży ze szkoły partnerskiej w Niemczech - Gymnasium "Am Burgwall" z miejscowości Treuenbrietzen. Jej efekty przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów...

25 uczniów Gimnazjum nr 2 w Lublińcu uczestniczyło w spotkaniu międzynarodowym, w ramach projektu wymiany szkolnej. Tytuł projektu: "Jesteśmy tacy podobni, czyż nie" oddaje jego założenia - wzajemne poznanie, zrozumienie i współpracę młodzieży. Podczas tego spotkania uczniowie mieli więc okazję dobrze się poznać i ... polubić.

Już w pierwszym dniu spotkania dało się zaobserwować zapał młodzieży do współpracy oraz chęć wzajemnego poznania. W takiej atmosferze projekt przebiegał do samego końca. Podczas spotkania uczniowie z Polski i Niemiec wspólnie wypiekali chleb, wykonywali collage, czy brali udział w grze miejskiej.

Miłe przyjęcie przez dyrektor szkoły, panią Agnieszkę Stelmaszczyk i udział w lekcjach pozostawiły w pamięciach uczniów z Niemiec obraz szkoły, w której chce się uczyć i przebywać. Podczas zajęć w gimnazjum niemieccy goście mogli nie tylko obserwować lekcje, ale i w nich uczestniczyć. Chwalili się później umiejętnością odmiany czasownika "być", czy znajomością polskich "łamańców językowych". Poznali również dobrą polską kuchnię podczas "Wieczoru kuchni regionalnej" przygotowanego przez polskich uczestników projektu i ich rodziców.

Nasi goście zostali również zaproszeni i ciepło przyjęci przez przedstawicieli władz miasta. Podczas spotkania z burmistrzem, panem Edwardem Maniurą, młodzież szczególnie żywo zareagowała na wzmiankę o "Biegu Katorżnika". Chętnych do wzięcia udziału w tych zawodach nie zabrakło.

W kolejnym dniu zwiedzając Kraków, uczniowie z Niemiec mogli nie tylko podziwiać jedno z najpiękniejszych polskich miast, ale i poznać ważne elementy historii Polski, co nie pozostaje bez znaczenia w kontekście wzajemnego poznania. Nie można pominąć także spontanicznych inicjatyw młodzieży, jak rozegrane mecze siatkówki, wspólne tańce, czy śpiewy przy ognisku. Najlepszym dowodem na pełną integrację naszej młodzieży z młodzieżą z Niemiec było trudne dla wszystkich uczestników projektu, pożegnanie.

Na rewizytę nie trzeba będzie jednak długo czekać, ponieważ kolejne spotkanie odbędzie się już w czerwcu kolejnego roku, kiedy to młodzież z Lublińca odwiedzi uczniów w Treuenbrietzen, a w dalszej perspektywie planuje się kolejne spotkania w ramach partnerstwa szkół.

Wymiana młodzieży została dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, organizację międzyrządową, której celem jest integracja młodych ludzi z Polski i Niemiec. Organizatorkami projektu były p. Barbara Jonek i p. Karina Płotkowska, a nad właściwym przebiegiem spotkania czuwały również p. Jadwiga Podobińska i p. Anna Świtek.

Barbara Jonek

Galeria: Jak Wanda poznała i polubiła Niemca... czyli polsko - niemiecka przyjaźń w Gimnazjum Nr 2

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu