Będzie drożej za wywóz śmieci

Będzie drożej za wywóz śmieci

28.11.2014 12:28
Lubliniec.Info
Czytanie treści strony dostępne

Do końca 2014 r. obowiązuje umowa z konsorcjum firm, w którym jest lubliniecka A.S.A., na wywóz śmieci z posesji mieszkańców Lublińca. W chwili obecnej płacimy 7 zł za osobę jeśli segregujemy śmieci, w innym przypadku jest to 14 zł na osobę. Oficjalne wyniki przetargu będą na początku grudnia jednak już teraz wiemy, że ceny za wywóz śmieci pójdą w górę.

1 lipca 2013 r. weszła w życie tzw. ustawa "śmieciowa", która przeniosła obowiązek wywozu śmieci z mieszkańca na gminę. Od tego momentu to gmina podpisuje umowę z firmą wywozową, a nie mieszkaniec. Takie działanie miało na celu m.in. zmuszenie wszystkich do płacenia za śmieci w ramach podatku oraz przyczynić się do zmniejszenia powstawania dzikich wysypisk. W Lublińcu jednostką naliczania opłat jest osoba. Inne miejscowości, np. nadmorskie rozliczają się wg przelicznika zużycia wody, gdyż w okresie letnim przyjeżdżają wczasowicze i zwiększa się ilość śmieci.

W 2013 roku przetarg na wywóz odpadów komunalnych z Lublińca wygrało konsorcjum firm, w którym jest lubliniecka A.S.A. Kwota wynagrodzenia za 1,5 roczną umowę wyniosła dokładnie 1.996.124,94 zł. Rada Miejska w Lublińcu uchwaliła następujące stawki: 7 zł/os. przy segregacji śmieci i 14 zł/os. jeśli oddaje się tylko odpady zmieszane.

Nowy przetarg, który obowiązywać będzie przez kolejne 1,5 roku zatem od 1 stycznia 2015 r. do 30 czerwca 2016 r. zakończył się 25 listopada. Na początku przyszłego tygodnia poznamy zwycięzcę. Trzy firmy, które stanęły w przetargu mają czas uzupełnić dokumentację. Swoje oferty złożyły przedsiębiorstwa z Częstochowy, Konopisk oraz konsorcjum firm z A.S.A. Lubliniec. Na otwarciu kopert w Urzędzie Miejskim przedstawiono kwoty wynagrodzenia: firma z Częstochowy - 5,738 mln zł, Konopisk - 3,331 mln zł, konsorcjum z A.S.A. - 2,841 mln zł. Oznacza to, że najtańsza oferta jest o ok. 845 tys. zł droższa niż obowiązująca umowa. Możemy zatem spodziewać się podwyżki cen za wywóz odpadów. Wątpimy, aby obecne stawki zostały na tym samym poziomie. Miasto przecież nie będzie dokładać do śmieci dla każdego mieszkańca. Urząd Miejski w Lublińcu na razie nie komentuje sprawy: "Czekamy na oficjalne wyniki przetargu" - mówi rzecznik prasowy urzędu. Ostateczna decyzja o wysokości stawek za wywóz odpadów komunalnych należy do Rady Miejskiej w Lublińcu.

Komentarze

Oleander 2014-12-15, 22:57:50
Zgłoś
Burmistrz Maniura płaci za śmieci w Woźnikach
Wybraliście sobie obcego burmistrza to teraz płaćta. Niech Wam jeszcze dowali podatki gruntowe. Dobrze Wam tak.... a Maniura taniutko w Woźnikach .. he, he, he...
mieszkaniec 2014-12-15, 12:49:18
Zgłoś
Cytuję: "Miasto przecież nie będzie dokładać do śmieci dla każdego mieszkańca."
A dlaczego nie?! Co stoi na przeszkodzie, aby miasto dokładało do śmieci dla każdego mieszkańca? Tyle dokładało, żeby po podwyżce bilans dla każdego mieszkańca wyszedł na zero!!!!
LH5DW 2014-12-14, 22:29:47
Zgłoś
spox
Nie rozumiem do kogo macie pretensje , przeciez Burmistrz wie co robi jeżeli śmieci muszą zdrożeć to nowa rada posłucha Burmistrza.
wiem co pisze 2014-12-14, 22:16:13
Zgłoś
rodzina 7 osobowa
Rodzina 7 osobowa może produkować mniej śmieci niż 3 osobowa. Stańcie sobie na parę godziń przed supermarketem, to zobaczycie ile produktów kupuje bogata rodzina a ile biedna to będzie wiedzieć jak to możliwe, że oni mają tak mało śmieci. NIeprawda że palą wszysktie pety w koszu bo po prosu ich nie kupują
eko 2014-12-08, 08:31:56
Zgłoś
eko
Przed "reformą" było połowę taniej i jakoś firmom się opłacało..? P.S. Po tych trzech ofertach widać jaki to wielki szwindel :(
werk 2014-12-07, 17:08:50
Zgłoś
Gdzieś było napisane kto uratował ASA. Teraz trzeba się sumiennie podzielić kasą. Więc podwyżki są potrzebne aby było co dzielić miedzy siebie.
daga 2014-12-06, 09:40:50
Zgłoś
Podwyżka
Skończyły się wybory, czas na podwyżki. Zobaczymy co zrobi Rada Miasta, po czyjej stanie stronie. A dlaczego mamy płacić więcej skoro ASA wszystko z kontenerów miesza razem. Najwyższy czas ogrodzić i zamknąć śmietniki przy blokach, to wtedy będzie tam porządek. Nikt nie będzie z kontenerów wywalał śmieci.
dzordz 2014-12-04, 20:12:21
Zgłoś
Sprytny manewr
Po prostu poprzednia umowa ASA byla na granicy oplacalnosci, a teraz wyrownuja sobie koszty amortyzacji po 1,5 roku. Jesli chodzi o segregacje, to wiekszosc ludzi mieszkajacych w blokach sami sobie, sa winni nie przestrzegajac regulaminu i wrzucaja jak popadnie do kublow i odpadki czesto laduja w nieodpowiedni pojemnik. Innym problemem, sa osoby zbierajace rozne smieci po kublach i czesto zostawiaja balagan po sobie.
Basia 2014-12-04, 15:52:11
Zgłoś
Do Anka
masz rację z tym wrzucaniem wszystkiego do jednej smieciarki, segregujemy a i tak wszystko mieszają -paranoja i tyle
Basia 2014-12-04, 15:49:33
Zgłoś
do MIESZKANKA!
Mieszkanka ciekawe jak Ty to robisz???? bo my grzejemy gazem i u nas są 4 osoby i co dwa tyg pełne dwa zólte worki, pol worka szkla , worek papieru, i odpady bio, oraz jeden duzy i pelny kosz zmieszanych (jest male dziecko i są pampki) dlatego nie wierzę, ze 7 osob nie zapelnia kosza, na bank na rozpałkę pali się papierem lb co gorsza PET przeciez wieczorami w Lc nie da się wyjsc z domu bo siwy dym i jeden wielki smród, a najlepsze jest to ,że kazdy moze się przejechac ulicami i zobaczyc ile stoi zoltych workow !!!! tyle co nic!
Pokaż wcześniejsze komentarze

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu