Lekcje hiszpańskiego w ZSOT

Lekcje hiszpańskiego w ZSOT

23.05.2015 23:23
ZSOT - Partner Lubliniec Info
Czytanie treści strony dostępne

W Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych trwa przygotowanie pierwszej grupy uczniów wybierających się do Granady w Hiszpanii w ramach projektu ERASMUS+. Termin  wyjazdu to 31 sierpnia 2015. W stażu weźmie udział po 8 uczniów technikum architektury krajobrazu i technikum informatycznego. 

 

 W ramach przygotowań do stażu  uczniowie uczestniczą  w kursie  języka angielskiego zawodowego oraz hiszpańskiego. Przeprowadzone zostaną również zajęcia z przygotowania kulturowego i pedagogicznego. Wszystkie zajęcia, cały wyjazd (podróż, utrzymanie, kieszonkowe, wycieczki, ubezpieczenie) finansuje Unia Europejska.

-  Zawód architekta krajobrazu pozwala na przywracanie świetności historycznej parków, ogrodów. Zapotrzebowanie na pracowników w tym obszarze jest duże, ponieważ ta sfera działalności architektury krajobrazu w Polsce rozwija się dynamicznie. Wiele historycznych założeń ogrodowych w Polsce uległo zniszczeniu lub popadło w ruinę. Obecnie m.in. dzięki dotacjom z UE są one rewaloryzowane. Brak jednak  odpowiednio przygotowanych pracowników – mówi Danuta Gajda, nauczycielka w klasach technikum architektury krajobrazu i jednocześnie koordynatorka projektu. Praktyka będzie odbywała się w średniowiecznym zespole pałacowo-parkowym -  Alhambra oraz w zieleni miejskiej Granady, miasta, gdzie kształtowanie przestrzeni miejskiej ma wielowiekową tradycję.

Partner ZSOT, który przyjął uczniów lublinieckiej szkoły na staż, zapewnił również kształcenie grupy informatyków.  Ich wyjazd związany jest z faktem, że pomimo kryzysu w krajach europejskich, wielu pracodawców wyraża chęć zatrudnienia fachowców z branży informatycznej. Powodem dobrych wyników w branży IT jest wejście na polski rynek nowych firm informatycznych i teleinformatycznych, wzrost konkurencji i ciągły postęp technologiczny. Dla uczniów w zawodzie technik informatyk odbycie stażu  będzie  cennym doświadczeniem ponieważ praktyki będą się odbywać w znaczących firmach o dużym doświadczeniu na rynku informatycznym.

Podczas stażu w  dni wolne uczniowie będą zwiedzać Granadę oraz uczestniczyć w wycieczkach z przewodnikiem do Kordoby, Solobreno i gór Nevada. Wszystkie wycieczki, koszty utrzymania, szkolenia, ubezpieczenia i podróży pokrywa program Erasmus +. Młodzież otrzyma również kieszonkowe.

Wyjazd do Granady stworzy dla młodzieży szansę pogłębienia wiedzy na temat życia, kultury oraz historii Hiszpanii. Będzie znakomitą okazją do sprawdzenia umiejętności praktycznych, które wymagane są na egzaminach zawodowych w technikum – komentuje Joanna Walczak, dyrektor ZSOT. – Nasi uczniowie znakomicie zdają egzaminy kwalifikacyjne. Szczycimy się 100-procentową zdawalnością, co w skali całego kraju stanowi powód do prawdziwej dumy. Praktyki zagraniczne mają tu ogromne znaczenie.

Z pewnością odbycie stażu  zwiększy szanse młodzieży na rynku pracy, który oczekuje dobrze wyszkolonych specjalistów. Wiedza i umiejętności oraz doświadczenie uczestników w pracy za granicą przyczynią się do podniesienia obrotów firm prowadzących działalność w zakresie architektury krajobrazu  i informatyki.

Projekt „Hiszpańska technologia, wiedza i praktyka dla polskich uczniów-informatyków i architektów krajobrazu” realizowany jest w ramach Akcji 1 Kształcenie i szkolenia zawodowe/ Mobilność uczniów i kadry.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu