Finał Krajowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintonie

Finał Krajowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintonie

17.06.2015 13:47
K.B., R.W.
Czytanie treści strony dostępne

Mamy najlepsze zawodniczki w kraju z dziedzinie badmintona. 6-7 czerwca w Białymstoku odbył się Finał krajowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintonie. Złoto zdobyły uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Gimnazjum nr 1.

Szkoła Podstawowa:

Ogromny sukces odniosły uczennice Szkoły Podstawowej Nr 1 z Lublińca - Zuzanna Luban i Eliza Kwiatkowska, na rozgrywanym w dniach 6-7 czerwca w Białymstoku Finale Krajowym Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintonie. Po raz pierwszy w historii szkoły zostały mistrzyniami Polski w rozgrywkach szkolnych w tej dyscyplinie. Sukces nie przyszedł jednak łatwo. Losowanie grup eliminacyjnych, podobnie jak w poprzednim roku, było pechowe. Dziewczęta trafiły do jednej grupy z aktualnymi mistrzyniami Polski w kategorii młodziczek młodszych w grze pojedynczej i podwójnej, reprezentującymi zespół gospodarzy SP 32 Białystok i mocną ekipą z Babimostu. Dziewczęta jednak nie załamały się i postanowiły od początku walczyć o każdą „lotkę”. Rozpoczęły idealnie, wygrywając wszystkie mecze i pokonując drużynę SP Babimost stosunkiem 5:0. W kolejnym spotkaniu czekały jednak na nie uczennice z Białegostoku. Po pierwszych dwóch grach singlowych był remis 1:1. Debel to popis naszych zawodniczek, które zagrały „koncertowo” i pewnie wygrały 2:0 w setach, dzięki czemu wyszły na prowadzenie 2:1. Niestety kolejne dwa spotkania singlowe na swoją korzyć rozstrzygnęły dziewczęta z Białegostoku i to one wygrały grupę eliminacyjną. Wszystkie mecze były bardzo zacięte, w grach pojedynczych o zwycięstwie decydował dopiero 3 set. Dzięki wspaniałej postawie nasze dziewczęta awansowały jednak do półfinału, w którym gładko 3:0 ograły uczennice szkoły z Bytowa. Finał to ponownie spotkanie z Białymstokiem. Po ciężkiej przeprawie z naszymi zawodniczkami w eliminacjach trenerka przeciwniczek zmieniła taktykę i wystawiła do pierwszych gier singlowych swoją najlepszą dziewczynę przeciwko naszej „jedynce” i analogicznie swoją „dwójkę” przeciwko naszej. Liczyła, że w ten sposób już na początku uda się im wyjść na prowadzenie 2:0, co mogłoby zdeprymować nas przed grą deblową, w której wcześniej tak dobrze nam poszło. Dziewczęta z „jedynki” potrafiły jednak urwać jeden mecz i był remis 1:1. Debel mógł przeważyć szalę pojedynku i tym razem, nie było już tak łatwo. Obie drużyny były bardzo skoncentrowane, ale w związku z wagą tego meczu, również bardzo zdenerwowane. Zacięta walka trwała do ostatniego punktu. Po pasjonującej rozgrywce w 3 secie nasze dziewczęta okazały się lepsze i objęły prowadzenie 2:1. Kolejne single miały zdecydować o tym, kto zostanie mistrzem. Tym razem jednak gładkie zwycięstwo 2:0 odniosła w swoim pojedynku Zuzanna Luban i ostatecznie 3:1 zwyciężył zespół SP 1 Lubliniec. Złote medale i puchar mistrza Igrzysk powędrowały do rąk bardzo szczęśliwych i uradowanych dziewcząt z Lublińca.

Krzysztof Bala

Gimnazjum:

W Białymstoku spotkały się najlepsze badmintonistki z całego kraju, które walczyły o Mistrzostwo Polski w badmintonie dziewcząt. Data 8 i 9 czerwca 2015 r. na stałe zapadnie w pamięci Hanny Szymańskiej i Agnieszki Foryty. Obie są uczennicami Gimnazjum nr1 w Lublińcu i zawodniczkami STB Energia Lubliniec. Nasze dziewczyny musiały pokonać długą drogę do zwycięstwa.
Finał mistrzostw Polski poprzedziły zawody powiatowe, rejonowe i wojewódzkie w badmintonie dziewcząt w ramach rozgrywek ŚL SZS w Katowicach. Mistrzostwa Polski zorganizował Podlaski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w hali sportowej Zespołu Szkół nr 6 w Białymstoku.
Rozgrywki poprzedziło uroczyste otwarcie, na którym zaprezentowały się wszystkie zespoły: w kategorii dziewcząt- pięć szkół i sześć zespołów w kategorii chłopców.
Dziewczęta przystąpiły do turnieju z wiarą w zwycięstwo. Jako zeszłoroczne, złote medalistki występowały w roli faworyta.
Podczas zawodów również obowiązywało hasło ,, Bij mistrza ” , więc nie brakowało dramatycznych pojedynków i wielkich emocji. Rywalizacja pomiędzy drużynami była wyrównana i na bardzo wysokim sportowym poziomie. Każdy mecz był rozgrywany w systemie czterech gier pojedynczych i jednego debla, do dwóch wygranych setów, do 21 punktów.
Po raz kolejny Gimnazjum nr 1 z Lublińca podjęło walkę o miejsce na podium w tych rozgrywkach. Pomimo młodego wieku, Hanna Szymańska i Agnieszka Foryta, uczennice drugiej klasy, po zaciętych trzysetowych pojedynkach wygrały większość swoich gier. I tak Gimnazjum nr 1 w Lublińcu wygrało: 4:1 z Gimnazjum nr 7 w Suwałkach, 5:0 z Gimnazjum nr 12 w Białymstoku, 3:2 z Gimnazjum z Miastka oraz 5:0 z Gimnazjum w Nowej Dębie.
Na uroczystym zakończeniu finału krajowego w badmintonie uczennicom wręczono złote medale, dyplom i puchar dla szkoły. Najlepsza zawodniczka, Hanna Szymańska otrzymała pamiątkową statuetkę i drobny upominek.
Mamy nadzieję, że to zwycięstwo, jest kolejnym krokiem w wielkiej karierze sportowej dziewcząt. Opiekunem zespołu jest Ryszard Wieczorek.
Klasyfikacja końcowa:
Gimnazjum nr 1 w Lublińcu
Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie
Gimnazjum nr 7 w Suwałkach
Gimnazjum w Miastku
Gimnazjum nr 12 w Białymstoku

Ryszard Wieczorek

Galeria: Finał krajowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintonie

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu