Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś

Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś

28.08.2015 10:44
Lubliniec.Info, Organizatorzy Wystawy
Czytanie treści strony dostępne

Wczoraj, 27 sierpnia w Muzeum św. Edyty Stein miało miejsce otwarcie wystawy "Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś". Wystawę, którą można oglądać do 6 września to 21 plansz tematycznych dotyczących zarówno historii emigracji jak i współczesnych kontaktów potomków emigrantów z dzisiejszą Polską, a szczególnie ze Śląskiem. Wczoraj prowadzący opowiali m.in. historie Śląskich Teksańczyków. Niektórzy z nich mają swoje korzenie w naszym regionie - Jeżowa, Molna, Sieraków, Dobrodzień, czy oczywiście Lubliniec.

W 2014 roku mija 160 lat od dotarcia pierwszej grupy emigrantów ze Śląska w okolice San Antonio i założenia najstarszej polskiej osady w USA - Panna Maria. W nowoczesnej, multimedialnej formie wystawa przedstawia tę niezwykłą historię, ukazując jednocześnie współczesnemu odbiorcy fenomen zachowania śląskiej gwary, tradycji, kultury i zwyczajów. Celem organizatorów wystawy jest dotarcie do szerokiej grupy odbiorców. Najważniejszym aspektem jest przesłanie edukacyjne. Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. multimedialne plansze informacyjne, fotografie, listy, unikatowe nagrania audio i wideo, historyczne przedmioty codziennego użytku z przełomu XIX i XX wieku, pochodzące z Teksasu, będące w dyspozycji Father Leopold Moczygemba Foundation, a podarowane przez Śląskich Teksańczyków.

Zderzenie kultur, niezwykłe fakty przedstawione na tejże wystawie sprawiają, że Teksas, będący tak daleko i kojarzący się z egzotyką pokazywaną w filmach, może być bliski. Do jego rozwoju i historii przyczynili się również Ślązacy z połowy XIX wieku. Uwierzyli listom ojca Leopolda Moczygemby i za jego namową rozstali się bez wahania ze światem, który znali - Śląskiem. Podjęli wielkie ryzyko, sprzedając wszystko, zabierając tylko najpotrzebniejsze sprzęty i wyruszając w nieznane. Podróżowali pieszo, koleją, statkami, aż wreszcie - przez teksaskie prerie - wozami zaprzężonymi w woły. Pokonali 12 tysięcy kilometrów, aby dotrzeć do „ziemi obiecanej” przez ojca Leopolda Moczygembę i pod historycznym dębem, który do dziś stoi w Pannie Marii, rozpocząć nowe życie i otworzyć kartę historii Śląskich Teksańczyków.

Możemy posłuchać wypowiedzi m.in. Ojca Świętego Jana Pawła II, premiera Jerzego Buzka, arcybiskupa Alfonsa Nossola, biskupa Jana Wieczorka, prof. Doroty Simonides, senator Marii Pańczyk-Pozdziej, prof. Jana Miodka oraz wielu innych osobistości. Niezwykłe wrażenie pozostawiają na zwiedzających archiwalne nagrania, w dobrej jakości, dokonane w Teksasie w roku 1963 przez dziennikarzy radia Wolna Europa. Na wystawie, w trzech przeszklonych gablotach prezentujemy również eksponaty, przedmioty codziennego użytku i inne dostarczone przez rodziny z Teksasu. Nie brakuje również niespodzianki. Prezentowana jest literatura, która w ostatnich dziesięcioleciach zajmowała się tematem emigracji ze Śląska do Ameryki. Poniżej oraz w innych działach na niniejszej stronie internetowej znajdziecie Państwo wybrane elementy i materiały z tematyki związanej z wystawą.

Wystawa czynna do 6 września 2015 r. Wstęp wolny

Galeria: Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu