80-lecie Szkoły Podstawowej nr 1 - zdjęcia

80-lecie Szkoły Podstawowej nr 1 - zdjęcia

17 października 2015, godz. 14:23
Lubliniec.Info
Udostępnij: Kopiuj link

Największa placówka oświatowa w Lublińcu, Szkoła Podstawowa nr 1 obchodziła swoje 80-lecie. W tym roku szkolnym do "Jedynki" uczęszcza blisko 800 dzieci w 32 oddziałach.

Uroczystości Jubileuszowe trwały oficjalnie dwa dni 15-16.10.2015 r., ale w rzeczywistości rozpoczęły się już 14 października występem akrobatycznym uczniów tejże szkoły (więcej o samym występie tutaj). Podczas tego wydarzenia Dyrektor Bożena Wręczycka została wyróżniona przez Ministra Edukacji Narodowej Medalem Komisji Edukacji Narowej. Nagrodę wręczyła Wiceminister Finansów, która była obecna na pokazie. W czwartek miały miejsce biegi jubileuszowe dla uczniów szkoły oraz uroczysta msza święta w Parafii pw. Krzyża Świętego w Lublińcu.

Oficjalna część rozpoczęła się w piątek, 16 października o godz. 10:00 w hali sportowej szkoły. W części artystycznej, którą poprawadzili nauczyciele: Grażyna Kempa oraz Marcin Grabowski wystąpili uczniowie przybliżając m.in. historię "Jedynki". Przed zebranymi gośćmi zaprezentowała się również część grupy akrobatycznej, czy absolwent szkoły Marcin Kopyciok. Przypomnijmy, że Marcin w tym roku wygrał prestiżowy konkurs gitarowy "Solo Życia". (naszą rozmowę z artystą można przeczytać tutaj). Następnie przemawiali goście. Burmistrz Edward Maniura podczas swojego przemówienia zapowiedział, że wspólnie z Radą Miejską będą starali się, aby budynek tzw. "białej szkoły" został rozbudowany w najbliższych latach. Jeszcze w tym roku ma być gotowy projekt rozbudowy obiektu. W 2016 roku miasto będzie starało się pozyskać środki z dofinansowania, aby przyśpieszyć powiększenie szkoły.

Wieczorem szkoła była dostępna dla wszystkich odwiedzających. Można było zwiedzać wszystkie klasy, spotkać się z przyjaciółmi ze szkolnej ławy, czy nauczycielami. Na korytarzu odbył się również koncert zespołu Poszedłem na Dziób.

Dzięki uprzejmości Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu przytoczymy kilka ważnych dat, które odegrały znaczącą rolę w historii szkoły:

14 sierpnia 1893 r. - pierwszy zapis w kronice szkoły
1 lipca 1931 r. do wiosny 1935 roku - budowa nowego gmachu szkoły z inicjatywy ówczesnego kierownika Jakuba Bazarnika
19 sierpień 1935 r. - Publiczna Szkoła Powszechna nr 1 rozpoczyna swą działalność w nowym gmachu szkolnym. Społeczność lokalna nazywa ją odtąd "białą szkołą"
lata II Wojny Światowej - w budynku szkoły mieści się niemiecki szpital wojskowy
21 czerwca 1958 r. - szkoła przyjmuję imię Marii Konopnickiej
1 czerwca 1984 r. - otwarcie hali sportowej
17 maja 1986 r. - szkoła otrzymuje sztandar
7 września 2015 r. - oficjalne otwarcie wyremontowanego stadionu szkoły

Galeria: 80-lecie Szkoły Podstawowej nr 1

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu