III Gala Wolontariatu 2015 - zdjęcia, nagrodzeni

III Gala Wolontariatu 2015 - zdjęcia, nagrodzeni

07.12.2015 10:48
Lubliniec.Info
Czytanie treści strony dostępne

W piątek, 4 grudnia w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyła się III Gala Wolontariatu organizowana przez Dom Pomocy Społecznej „Zameczek”, Zakład Karny w Lublińcu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół „Zameczka”. Honorowy patronat objęli: Starostwa Powiatu Lublinieckiego Joachim Smyła oraz Burmistrz Miasta Lublińca Edward Maniura. Na wydarzeniu pojawił się Honorowy Obywatel Lublińca - Jan Czwortek.

Już na samym początku Gali, wręczono dwa główne wyróżnienia wolontariusza powiatu lublinieckiego i miasta Lubliniec.

Wolontariuszem Roku 2015 Powiatu Lublinieckiego została Pani Anita Naczyńska

Wolontariuszem Roku 2015 Miasta Lublińca został Kazimierz Bromer.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której wystąpiło muzyczne rodzeństwo z Opola, półfinaliści VI edycji programu The Voice of Poland - Julia i Jędrzej Skiba.

Kapituła w składzie:
1. Anna Jonczyk – Drzymała - Urząd Miasta Lublińca
2. Aneta Konieczny- Starostwo Powiatowe w Lublińcu
3. Jolanta Figlak – Zakład Karny w Lublińcu
4. Wiesława Dudek – dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Zameczek”
5. Aneta Kaczmarek – dziennikarz
6. Przemysław Sterczewski – Stowarzyszenie Przyjaciół „Zameczka”

wyróżniła następujące osoby, grupy:

W kategorii grupowej wyróżniona została Szkolna Grupa Wolontariatu na rzecz osób niewidomych z Gimnazjum
w Pawonkowie, opiekunem jest Pani Katarzyna Szremska.
Uczniowie: Monika Gaś, Karolina Walocha, Natalia Dmowska, Jakub Popielarz, Katarzyna Juszczyszyn, Paulina Małyska, Cezary Kaczmarczyk, Bartosz Poloczek, Nikola Leś, Sandra Stawarz, Jakub Rupik, Dominika Jelito,
 Klaudia Habatuła, Nicole Pietrucha, Anna Sykosz.

Pani Katrzyna Szremska nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem De Facto z Płocka, które zajmuje się prowadzeniem kiosku z prasą dla osób niewidomych jest to jedyny w Polsce i Europie taki kiosk). Osoby te do niedawna poznawały treści artykułów, nie mogły jednak poznać informacji zawartych na ilustracjach umieszczanych w czasopismach. Zaproponowano by uczniowie tworzyli audio deskrypcje czyli opisy ilustracji. Chętni wolontariusze zostali przeszkoleni z zakresu tworzenia audio deskrypcji po czym samodzielnie pod okiem opiekuna Katarzyny Szremskiej zaczęli opisywanie ilustracji.
W ten sposób uczniowie Gimnazjum w Pawonkowie opisują ilustracje do czasopisma „Podróże” i pokazują niewidomym świat, którego sami zobaczyć nie mogą.
Miesięcznie grupa opisuje ok. 40 ilustracji. Grupa Wolontariuszy jest w stałym kontakcie z osobami niewidomymi z całej Polski.
Wspólnie ze Stowarzyszeniem De Facto organizuje wydarzenia dla społeczności lokalnej: ostatnio 24.X. 2015 r. odbył się audiopiknik, gdzie na specjalnie przygotowanych stanowiskach edukacyjnych, każdy z uczestników w zaciemnionych goglach na oczach mógł wczuć się w rolę osoby niewidomej. Mógł poczuć, dotknąć i poznać jak osoby niewidome funkcjonują w otaczającym nas świecie.
Zaś w samym Pawonkowie grupa wolontariuszy wspólnie z niewidomymi poznawała bariery komunikacyjne na jakie napotyka niewidomy. Szkolna Grupa Wolontariuszy wspólnie z niewidomymi bierze udział w wycieczkach i spotkaniach integracyjnych.
Wolontariusze bardzo chętnie pomagają osobom niewidomym, a sam wolontariat stał się dla nich wspaniałym i pożytecznym sposobem na spędzanie czasu wolnego.
Efektem współpracy uczniów ze Stowarzyszeniem De Facto oraz osobami niewidomymi był między innymi reportaż „Zobacz czego nie widać” Hanny Bogaryja -Zakrzewskiej w Programie I Polskiego Radia

Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe Humane Woźniki

Józef Nowak, Michał Hajda, Piotr Ciba, Roman Pilorz, Bartłomiej Pliczko

Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe "Humane" z Woźnik pod tą nazwa działa od 2015 r. Działalność osób związanych ze stowarzyszeniem nie jest jednak czymś nowym. Sama idea pomocy i rozpoczęcie działań z tym związanych to rok 2010 – gdzie jeszcze grupa nie działała w żadnej formalnej strukturze, ale już niosła pomoc potrzebującym - dzieciom i osobom w trudnej sytuacji życiowej. Humane na swoim koncie ma organizację licznych imprez charytatywnych, z których środki przeznaczane są na leczenie chorych dzieci. Ostatnia, która odbyła się w ostanią sobotę listopada zebrała ponad pół tysiąca osób, które przekazały w datkach ponad 12 tys. zł na leczenie 9-letniego Miłoszka z Ligoty Woźnickiej. Swoim zaangażowaniem Humane zaraża - z każdą imprezą przybywa chętnych do pomagania. Jego członkowie dla osób, które obejmują wsparciem są niczym członkowie rodziny, o której się nie zapomina. Goszczą w ich domach, obdarzają przyjaźnią, budują nierozerwalną więź. Aktualnie stowarzyszenie liczy 17 członków, ale Humane to rzesza wolontariuszy, ludzi z tzw. doskoku, którzy poświęcając swój czas energię, włączają się we wspólne pomaganie.

Ciąg dalszy na następnej stronie

Czytaj więcej

Galeria: III Gala Wolontariatu 2015

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu