DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z OSOBAMI CHORYMI NA SCHIZOFRENIĘ

Stowarzyszenie Amicus i Środowiskowy Dom Samopomocy w Lublińcu informują o organizowanej przez nas w dniu 15.09.2016 imprezie Dzień solidarności z osobami chorymi na schizofremię, Otwarte Drzwi w Środowiskowym Domu Samopomocy w Lublińcu połączone z Jubileuszem 20-lecia placówki.

Wydarzenie pod nazwą: „Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię - Otwarte Drzwi w Środowiskowym Domu Samopomocy w Lublińcu” organizowane jest przez Stowarzyszenie „Amicus”.

Obchody będą wydarzeniem informacyjno – edukacyjno – integracyjnym.
Impreza miała na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie chorób psychicznych - w szczególności schizofrenii. Chceliśmy przybliżyć lublinieckiej społeczności problematykę związaną z sytuacją osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych. Celem naszych działań jest przeciwdziałanie dyskryminacji osób chorych na schizofrenię poprzez dostarczanie społeczeństwu rzetelnej wiedzy na temat choroby. Dzięki edukacji możliwa będzie poprawa społecznego odbioru i pogłębienie tolerancji względem osób chorujących psychicznie.

Pierwsza część uroczystości, która odbyła się w dniu 15 września 2016 o godzinie 10.00 w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu konferencji informacyjno – edukacyjnej, związanej z przypadającym 10.09.2016 Dniem Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Adresowana była do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich oraz dla wszystkich zainteresowanych problematyką schizofrenii mieszkańców Lublińca i zaproszonych gości. Taki sposób integracji ma pomóc w przełamywaniu stereotypów w postrzeganiu ludzi po kryzysach psychicznych. Seminarium rozpoczęło się przejściem przez symboliczne drzwi w geście solidarności z osobami chorującymi psychicznie. Ponadto uczestnicy konferencji będą mogli zapoznać się z tematyką chorób psychicznych i stereotypami myślenia o ludziach chorych psychicznie. Zaprezentowane zostały także umiejętności artystyczne osób niepełnosprawnych /występ artystyczny/ jak również funkcjonowanie środowiskowych domów samopomocy, na przykładzie ŚDS w Lublińcu. Na zakończenie konferencji zaplanowano widowisko muzyczne FALKOSHOW – ILUZJA MARIONETKI.

W społeczeństwie panuje często przeświadczenie, że nad osobą niepełnosprawną należy się pochylić, zatroskać i współczuć. Poprzez realizację projektu chcemy zwiększyć wrażliwość i świadomość ludzi zdrowych na różne problemy i potrzeby aktywności twórczej osób niepełnosprawnych.
W ramach realizowanego projektu ogłoszono także konkurs plastyczny „ Tam gdzie sny żyją naprawdę” z nagrodami, związany z obchodami Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Konkurs obejmuje środowiskowe domy samopomocy z województwa śląskiego, placówki pomocy społecznej z terenu powiatu lublinieckiego oraz szkoły gimnazjalne i średnie z miasta Lublińca. Wystawa prac odbyła się w czasie konferencji, w holu Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu.

W drugiej części obchodów Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię - Otwarte Drzwi w Środowiskowym Domu Samopomocy w Lublińcu – jubileusz 20 lecia, została zorganizowana integracyjna zabawa taneczna wraz z poczęstunkiem dla zaproszonych środowiskowych domów samopomocy z terenu województwa śląskiego oraz placówek pomocy społecznej z terenu powiatu lublinieckiego.

Zadanie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego, Burmistrza Miasta Lublińca i Starostwa Powiatowego Lublińca.

Z poważaniem
Prezes Stowarzyszenia Amicus
Aleksandra Bugajska

tagi: Lubliniec, powiat lubliniecki, Środowiskowy Dom Samopomocy
2016-09-19 11:23:58 nadesłane AMICUS

Komentarze

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz
Mieszkaniec Lublińca 2016-09-20, 10:48:39

ludzka pamięć
Jak po terminie to mogli napisać to w formie relacji a nie zapraszać na imprezę. Ciekawe dlaczego nie można było napisać o tym wcześniej. Może po prostu ludzki błąd pamięciowy.

  Zgłoś komentarz

Zainteresowany 2016-09-20, 06:39:11

Super, że informacja podana po terminie...

  Zgłoś komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x