Promocja almanachu Lublinieckiego Klubu Literackiego LOGOS

Promocja almanachu Lublinieckiego Klubu Literackiego LOGOS

07.10.2016 9:02
Edward Przebieracz, foto: Mateusz Zawadka i Jarosław Kubiciel
Czytanie treści strony dostępne

W środę 5 października 2016, mimo padającego cały dzień deszczu, sala konferencyjna Hotelu „Alhar” pękała w szwach. Wszystko za sprawą promocji niezwykłej książki – almanachu Lublinieckiego Klubu Literackiego LOGOS pt. „W ciszy płomieni”. Publikacja, wydana przez lublinieckie Wydawnictwo św. Macieja Apostoła, ukazała się z okazji pierwszej rocznicy działalności Klubu. Burmistrz Edward Maniura objął tą publikację swym patronatem, natomiast patronem medialnym książki był portal Lubliniec.info.

Promocję książki, którą prowadził Edward Przebieracz z Wydawnictwa św. Macieja Apostoła, także założyciel i prezes LOGOS, uświetnili swą obecnością: Burmistrz Miasta Lubliniec Edward Maniura, prezes Towarzystwa Edyty Stein o/Lubliniec Sylwin Bechcicki (nota bene jeden ze współautorów almanachu) oraz członek Rady Miejskiej Urzędu Miejskiego w Lublińcu, historyk, Olgierd Kniejski.

Bohaterami wieczoru było 18 współautorów almanachu, którzy – w niejednym przypadku - wraz ze swoją rodziną przybyli na promocję książki z Lublińca i Ziemi Lublinieckiej, a nawet z poza naszego powiatu. Współautorzy zaprezentowali się na scenie, mówiąc o swoim życiu, twórczości i prezentując wiersz lub fragment prozy zamieszczonej w almanachu. W kolejności alfabetycznej byli to:

 • BECHCICKI H. SYLWIN - Lubliniec
 • DYMAREK KAMILA - Tanina
 • DZIUK MARIA - Kochanowice
 • GERDES JOANNA - Lisów
 • GIMIŃSKI IRENEUSZ - Glinica
 • GÓRECKI MIROSŁAW – Knurów/Pawełki
 • JASKÓŁA SYLWIA - Lisowice
 • KACZMARZYK JULIA – Ciasna, obecnie Opole (nieobecna, w zastępstwie była mama Jolanta)
 • KOPIEC GRZEGORZ - Lubliniec
 • MACHNIK TERESA- Lubliniec
 • MACIÓW AGNIESZKA- Lubliniec
 • MIKOŁAJCZYK URSZULA- Lubliniec
 • MIOSGA JERZY – Lubliniec (nieobecny)
 • NOWAK EWA – Lubliniec/Ciasna
 • OLCZYK ROBERT - Jawornica
 • PRZEBIERACZ EDWARD - Lubliniec
 • SŁOTA DANUTA - Lubliniec
 • SPACZYŃSKA LUCYNA – Lubliniec

Każdy ze współautorów otrzymał przed swoją prezentacją egzemplarz autorski książki, która została perfekcyjnie wydana pod względem edytorskim: w formacie A5, w twardej oprawie, z zakładką (wstążeczką), na papierze kredowym, z kolorowymi zdjęciami współautorów, ich biogramami i próbką twórczości. Almanach, wydany jako pozycja nr 9 w serii „Regionalia lublinieckie”, liczy 182 strony, kosztuje 20 zł. Podczas promocji można było się w niego zaopatrzyć, jak też w inne książki Wydawnictwa św. Macieja Apostoła, w tym kilka pozycji indywidualnych członków Klubu wydanych przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła (np. „Poezja nieśpiewana” Kamili Dymarek, „Poezja mej duszy” Julii Kaczmarzyk, „Wiersze przebrane” Edwarda Przebieracza).

Egzemplarze autorskie otrzymały także osoby, które przyczyniły się do powstania almanachu: ARLETTA SZYMANEK-KOPIEC, Lubliniec – za korektę książki; GRZEGORZ KOPIEC – za publikację logo Klubu na okładce-front; KINGA i JAROSŁAW KUBICIEL, Lubliniec – za publikację zdjęcia prezentującego Miejski Dom Kultury w Lublińcu – miejsce spotkań członków Klubu, na okładce-tył książki i oczywiście, jako pierwszy, egzemplarz otrzymał także burmistrz Edward Maniura.

Oprawę muzyczną promocji książki przygotowała artystka z Janowa k. Częstochowy URSZULA OSTROWSKA, której udało się tak czarować gitarą, by do jednej z piosenek wciągnąć do śpiewu publiczność.
Na zakończenie promocji miłe chwile przeżył Edward Przebieracz – założyciel i prezes LOGOS – który od członków Klubu otrzymał piękny, jesienny bukiet kwiatów oraz osobiste podziękowanie od każdego z literatów.
Ciasto (sernik i jabłecznik) w kąciku kulinarnym przygotowała żona red. Edwarda Przebieracza – Czesława, napoje zimne i gorące zafundował hotel „Alhar”.
Prezentujemy jeden z wierszy, dotyczący Klubu LOGOS, zamieszczonych w almanachu „W ciszy płomieni”, którego autorką jest JOANNA GERDES z Lisowa:

LOGOS

W Lublińcu powstała grupa nowa,
która łączy miłośników słowa.
Pisanego wierszem, pisanego prozą,
z nutą refleksji, z humoru dozą.
Od czasu do czasu powieje tu grozą.
Ilu autorów, tyle pomysłów.
Coś dla ducha, coś dla zmysłów.
Klub nasz LOGOS-em się zwie,
spędzisz tu nie godzinę, nie dwie.
Niech działalność jego trwa
dni, miesiące, lata
i w kulturę Ziemi Lublinieckiej
z wdziękiem się wplata.

Zapraszamy na spotkania Klubu! Najbliższe już w poniedziałek 10 października, MDK Lubliniec, godz. 18,00.

Galeria: Promocja almanachu Lublinieckiego Klubu Literackiego LOGOS

Zobacz całą galerię

Komentarze

Uczestnik 2016-10-07, 19:01:33
Zgłoś
Brawo
Fantastyczna impreza i równie piękne zdjęcia!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu