NAUCZYCIELE GIMNAZJUM NR 2  na konferencji regionalnej - EDUINSPIRACJE 2016

NAUCZYCIELE GIMNAZJUM NR 2 na konferencji regionalnej - EDUINSPIRACJE 2016

20 października 2016, godz. 21:43
Gimnazjum nr 2 - Partner Lubliniec.Info
Udostępnij: Kopiuj link

12 października 2016 r. w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach odbyła się konferencja regionalna organizowana przez FRSE - EDUinspiracje. Naszą szkołę reprezentowała p. dyrektor Agnieszka Stelmaszczyk oraz nauczycielki: Joanna Brodowy, Karina Płotkowska i Bożena Włodarczyk.

Celem spotkania było zapoznanie nauczycieli z postulowanymi obszarami zmian, wynikającymi z założeń reformy systemu oświaty, a także inspirowanie do poszukiwania nowatorskich rozwiązań metodycznych poprzez przybliżenie działań i dobrych praktyk realizowanych w szkołach i placówkach województwa śląskiego. W trakcie sesji tematycznych omówiono zagadnienia związane z organizacją i prowadzeniem wolontariatu, współpracą szkół z organizacjami pozarządowymi, doskonaleniem zawodowym nauczycieli, nauczaniem języków obcych, współpracą szkoły z samorządem terytorialnym, edukacją historyczną i obywatelską, a także innowacyjnymi projektami edukacyjnymi.

W sesji tematycznej „Innowacyjne projekty edukacyjne – Ucz się i baw”, nauczycielki Gimnazjum nr 2 w Lubińcu przedstawiły przykłady dobrych praktyk w zakresie metody projektowej, która zachęca uczniów do samodzielnego odkrywania świata. Metoda projektu sprawdza się zarówno w przedmiotach przyrodniczych, w matematyce oraz w zdobywaniu wiedzy humanistycznej. Wspólna realizacja projektów pobudza do kreatywnego myślenia, innowacyjnego działania i wspólnego podejmowania wyzwań.

EDUinspiracje to także cykl konferencji regionalnych, których celem jest pokazanie, w jaki sposób skutecznie i efektywnie można wykorzystać fundusze europejskie na realizację zadań oświatowych w odwołaniu do priorytetów realizowanej reformy oświaty. Uczestnicy sesji „Innowacyjne projekty edukacyjne – Ucz się i baw” dowiedzieli się, jakie inicjatywy mogą realizować dzięki temu największemu unijnemu programowi edukacyjnemu oraz dlaczego tak łatwo można je dostosować do systemu polskiej oświaty. Wsparciem programowym i finansowym projektów są programy FRSE, w tym Erasmus+.

W kolejnej części spotkania śląski kurator oświaty, Urszula Bauer, podkreśliła ważność zagadnień, którym poświęcona była konferencja, wskazując największe wyzwania stojące przed nauczycielami regionu śląskiego: odpowiedzialne i mądre wejście z uczniem w „rzeczywistość przedłużoną”, w cyberprzestrzeń, oraz wychowanie do wartości z uwzględnieniem różnorodności i bogactwa tradycji oraz historii.

Zarówno Urszula Bauer, jak i obecna na konferencji Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej oraz przewodnicząca Komisji ds. Unii Europejskiej, Izabela Kloc, skierowały do nauczycieli życzenia z okazji nadchodzącego DEN, podkreślając doniosłą rolę społeczną tej grupy zawodowej.

Składamy serdeczne podziękowania organizatorom konferencji EDUinspiracje 2016 za zaproszenie i wyróżnienie naszego gimnazjum, jako wzorcowej placówki będącej przykładem „SZKOŁY DOBRYCH PRAKTYK”.

Bożena Włodarczyk

Galeria: NAUCZYCIELE GIMNAZJUM NR 2 na konferencji regionalnej - EDUINSPIRACJE 2016

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu