Specyfika rynku firm kurierskich w Polsce

Specyfika rynku firm kurierskich w Polsce

06.12.2016 10:21
Czytanie treści strony dostępne

Pojęcie firmy kurierskich można definiować na wiele sposobów, jednak najtrafniejsze wydaje się być stwierdzenie, iż jest to podmiot świadczący ekspresowe usługi transportu dokumentów oraz innych towarów z uwzględnieniem zdefiniowanych adresatów i terminów doręczeń. W definicji tej zawarta jest istota różniąca firmy kurierskie od podmiotów spedycyjnych, a mianowicie ustalony z góry czas dostawy.

Charakterystyka rynku
Polski rynek firm kurierskich charakteryzuje się dużą różnorodnością, cenioną sobie przez klientów. W Polsce współistnieją obok siebie zarówno duże, międzynarodowe przedsiębiorstwa o globalnym zasięgu, jak i małe, rodzinne firmy kurierskie działające przede wszystkim lokalnie. Tak duża liczba dostępnych opcji oznacza istnienie sporej konkurencji na polskim rynku firm kurierskich. Jednak dzięki temu klient otrzymuje szeroki wachlarz oferowanych usług świadczonych na najwyższym poziomie.

Najwięksi potentaci branży KEP
Wśród zagranicznych usług kurierskich prym wiodą światowe korporacje w tej branży. Dla odmiany na krajowym rynku usług kurierskich istnieje dużo więcej polskich przedsiębiorstw. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż świadczenie zagranicznych usług wiąże się z koniecznością posiadania dużego kapitału, potrzebnego do stworzenia odpowiedniej infrastruktury, dróg transportu, sieci międzynarodowych placówek oraz kosztownych nowoczesnych technologii informatycznych. Niestety w większości przypadków rodzimym firmom kurierskim niezwykle trudno sprostać takim wymaganiom.

Zakres usług świadczonych przez firmy kurierskie
Firmy kurierskie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klienta i z roku na rok poszerzają zakres świadczonych usług. O ile niegdyś domeną firm kurierskich był przed wszystkim transport dokumentów, o tyle w dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie ma spersonalizowana i przystosowana do potrzeb klienta usługa.
Klient może zamówić podstawową przesyłkę z dostawą następnego dnia roboczego lecz równie dobrze może skorzystać z innych dodatkowych opcji, takich jak dostawa w określonych godzinach „od” lub „do”, w sobotę, niedzielę lub święto czy doręczenie do rąk własnych.
W ofercie niektórych firm kurierskich, jak na przykład https://www.europaka.pl/ znajduje się także pakiet przesyłek specjalnych, wymagających stworzenia i utrzymania określonych warunków podczas transportu, indywidualnie przystosowanych do wymagań klienta. Tutaj też zalicza się przewóz towarów o niestandardowych gabarytach.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu