Jak wykonuje się docieplenia poddaszy?

Jak wykonuje się docieplenia poddaszy?

09.01.2017 8:46
W.P.
Czytanie treści strony dostępne

Uzyskanie pożądanych przez nas właściwości izolacyjnych domu jednorodzinnego lub innego rodzaju budynku mieszkalnego lub gospodarczego wymaga właściwego wykonania nie tylko izolacji termicznej ścian poszczególnych pomieszczeń, ale też zapewnienia odpowiedniego docieplenia poddaszy. Specjaliści w branży szacują bowiem, że przez źle ocieplony lub niewłaściwie izolowany dach i poszycie dachowe uciekać może aż do 25% ciepła.

Nie może więc dziwić stwierdzenie, że kompleksowa poprawa właściwości termoizolacyjnych budynku zawsze wiązać się będzie z przeprowadzeniem inwentaryzacji poddasza, w wyniku której podjęta zostać powinna decyzja w przedmiocie wykonania niezbędnych plac budowlanych i remontowych. Mieć trzeba na względzie, że to właśnie poddasze szczególnie narażone jest na różnego rodzaju błędy w sztuce budowlanej oraz niedociągnięcia popełnione przez robotników. Nieprawidłowe wykonanie pierwotnej izolacji, niezapewnienie ciągłości wełny mineralnej lub innego rodzaju materiału użytego do izolacji, czy też niezapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza i odprowadzania nadmiarów wilgoci, narazić mogą poddasze na szybki rozwój pleśni, grzybów oraz innego rodzaju drobnoustrojów, a także na powolne pogarszanie się stanu elementów konstrukcyjnych dachu z uwagi na gnicie drewnianych elementów konstrukcji dachu. Poza tego rodzaju niedogodnościami nie można też nie zauważyć, że nieprawidłowo wykonana izolacja poddasza w prosty i wymierny sposób przekładać się będzie na wzrost kosztów ogrzewania domu oraz utrzymania w nim pożądanej temperatury, zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy zachodzić będzie duża różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz.

Spośród dotychczas stosowanych w budownictwie materiałów izolacyjnych wykorzystywanych do wykonania izolacji poddasza, polecanym najczęściej przez ekspertów surowcem pozostawała wełna mineralna (ociepleniowa), którym to materiałem wypełniana była przestrzeń pomiędzy elementami więźby dachowej. Ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskuje jednak pianka ociepleniowa PUR, która wykorzystywana jest coraz powszechniej przy dociepleniach poddaszy. Przyczyn takiego stanu rzeczy dopatrywać się można w różnego rodzaju argumentach. Przede wszystkim – wykorzystywana do tego celu pianka poliuretanowa charakteryzuje się właściwościami izolacyjnymi przewyższającymi inne stosowane w praktyce materiały ociepleniowe. Niezależnie jednak od tego, piankę PUR cechuje także szereg innych cech, pozwalających uznać ją za interesującą alternatywę dla wełny mineralnej. Przede wszystkim pozostaje ona materiałem o prostym i szybkim montażu. Nanoszenie pianki odbywa się przy pomocy specjalnie do tego wykorzystywanych pistoletów ciśnieniowych, co pozwala na szybkie docieplenie poddaszy bez angażowania sporych zasobów personalnych. Pianka ociepleniowa nie wchodzi też w żadne procesy chemiczne i fizyczne z naturalnie występującymi w przyrodzie substancjami, dzięki czemu docieplenie nią poddasza nie będzie się wiązać z obawą o to, że po pewnym czasie straci ona swoje właściwości. Są to tylko niektóre z wad tego materiału izolacyjnego.

Więcej informacji na stronie: ISOFOM.pl

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu