Częstochowa: są już ciąże z in vitro dzięki dofinansowaniu miasta

Częstochowa: są już ciąże z in vitro dzięki dofinansowaniu miasta

19.01.2017 13:13
informacja prasowa
Czytanie treści strony dostępne

W 2016 roku aż 32 pary z skorzystały w Częstochowie z dofinansowania do zabiegów in vitro. Teraz, ponad pół roku od startu projektu, kliniki chwalą się pierwszymi efektami.

Miejski program przynosi ciąże
Częstochowa obok Poznania oraz Łodzi to jedno z nielicznych miast w Polsce, które dofinansowuje zabiegi in vitro z kasy miasta. W 2016 roku miasto zdecydowało się na zwiększenie puli dofinansowań z 75 tys. zł do 160 tys. zł, w efekcie czego z leczenia mogło skorzystać 15 par, plus 17 par, które znalazło się wcześniej na liście rezerwowych.

Teraz, po około 7 miesiącach od pierwszych zabiegów kliniki chwalą się efektami. W częstochowskiej klinice Gyncentrum, gdzie wykonano najwięcej zabiegów w ramach miejskiego programu, zabiegom poddało się 12 par. Zastosowana terapia aż u 6 zaowocowała ciążą.

- Ciąże są obecnie na różnym etapie rozwoju - od pierwszego trymestru po ostatni trymestr. W tym roku skuteczność podjętego leczenia wyniosła aż 60% na transfer. To bardzo wysoki wskaźnik, biorąc pod uwagę, że według norm światowych skuteczność wynosi od 25% do 45%. Zabiegi w sumie przeprowadziliśmy u 9 par, u 3 pojawiły się medyczne przeciwwskazania, co oznacza, że niestety nie mogliśmy wykonać zabiegu - mówi dr n. med. Dariusz Mercik, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej w Częstochowie.

Pierwsze porody tuż tuż
Według zapowiedzi kliniki pierwsze dzieci powinny przyjść na świat już w I kwartale 2017 roku. Poród ostatniego dziecka z tej grupy planowany jest natomiast na kwiecień. - Ciąże rozwijają się bez problemów, mamy są silne, a maluchy rosną z każdym dniem - cieszy się dr Mercik. Jak podkreśla specjalista, dla par uczestniczących w programie była to jedyna szansa na dziecko.- Zabieg in vitro najczęściej jest ostateczną deską ratunku dla par starających się o dziecko. Tak też jest
w Częstochowie. Pary, które zgłosiły się na leczenie mają za sobą często wieloletnią batalię o dziecko, a także wieloletnie leczenie m.in. farmakologiczne, chirurgiczne czy psychologiczne - podkreśla.

Dobry przykład z Częstochowy
Częstochowa to jedno z nielicznych miast w Polsce, które już od kilku lat dofinansowuje zabiegi swoim mieszkańcom. Pary starające się o wsparcie otrzymują z kasy Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego 5 tys. zł dofinansowania. Warunkiem uczestnictwa w programie jest udokumentowane leczenie niższego rzędu zakończone niepowodzeniem lub bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego . Ze wsparcia mogą korzystać kobiety do 40 r. ż., a w niektórych uzasadnionych przypadkach do 42 r. ż. Co ciekawe, wsparcie finansowe obejmuje zarówno pary małżeńskie, jak również pary będące ze sobą w związku partnerskim. Zabiegi realizowane były w 5 klinikach.

- Tego typu projekty są potrzebne i to na coraz większą skalę. Po zakończeniu rządowego projektu w 2016 roku dla wielu par stały się one jedyną szansą na sfinansowanie niezbędnego leczenia i zabiegów. Bez niego wiele par musiałoby zrezygnować całkowicie z dalszych starań o dziecko. Przykład Częstochowy pokazuje jak w skali lokalnej można realizować aktywną politykę prorodzinną, która dostrzega rzeczywisty i aktualny problem i go rozwiązuje, tak naprawdę przy niewielkim nakładzie finansowym - mówi Paweł Czerwiński, koordynator Śląskiego Klastra Leczenia Niepłodności.

A jest co rozwiązywać. Szacuje się, że problemy z poczęciem dziecka może mieć nawet 1,5 miliona osób. Także w skali lokalnej potrzeba jest ogromna. - Zainteresowanie jest tak duże, że już w dniu ogłoszenia naboru wyczerpuje się lista miejsc. Niepłodność to dziś problem większy, niż nam się z pozoru wydaje - mówi dr Mercik. Niestety realizowany obecnie przez rząd "Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego" nie przewiduje dofinansowania do zabiegów in vitro.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu