Mieszkańcy odwiedzili Eurobox. Jaki będzie zakład w Lublińcu? ZDJĘCIA + WIDEO

Mieszkańcy odwiedzili Eurobox. Jaki będzie zakład w Lublińcu? ZDJĘCIA + WIDEO

10 lutego 2017, godz. 7:58
Lubliniec.Info
Udostępnij: Kopiuj link

W ostatnich miesiącach często komentowanym tematem jest uciążliwość środowiskowa zakładu Krynicki Recykling. Nie ma się co dziwić, że mieszkańcy, w szczególności ul. Chłopskiej boją się nowego inwestora, firmy Eurobox, która zajmuje się produkcją tektury falistej i swój drugi zakład planuje otworzyć w Lublińcu już w połowie 2018 roku. W zeszłym tygodniu odwiedziliśmy istniejący, pierwszy zakład w Ujeździe. Jak wygląda w środku? Czy jest uciążliwy dla lokalnej społeczności? Jak będzie wyglądał lubliniecki oddział? Przeczytajcie nasz materiał.

Wyjazd do Ujazdu zorganizował w zeszłym tygodniu Urząd Miejski w Lublińcu. Był on adresowany dla mieszkańców, którzy najbliżej mieszkają przy Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przy ul. Klonowej. Początkowo wyjazd cieszył się dużym zainteresowaniem, jednakże im bliżej terminu wyjazdu tym coraz więcej mieszkańców z niego zrezygnowało i ostatecznie w zakładzie Euroboxu pojawiło się kilkoro z nich. Oprócz mieszkańców obecni byli również pracownicy urzędu wraz z zastępcą burmistrza - Anną Jonczyk-Drzymałą. Dodajmy, że wcześniej osobny wyjazd mieli już radni Rady Miejskiej w Lublińcu.

Na początku zapoznawania się z funkcjonowaniem zakładu produkcyjnego spotkaliśmy się z kadrą zarządzającą i została nam przedstawiona prezentacja przybliżająca nam firmę Eurobox. Slajdy z tej prezentacji również udostępniamy Wam. Następnie pracownicy firmy z różnych działów odpowiadali na pytania zadawane przez naszych mieszkańców. Na spotkaniu pojawił się również Wójt Gminy Ujazd - Artur Pawlak. W dalszej części udaliśmy się na halę produkcyjną oglądać wszystkie etapy produkcji opakowań tektury falistej. Tak w skrócie możemy opisać program tego dnia, ale przejdziemy do konkretów.

Zaczniemy od otwartości pracowników firmy Eurobox. Mieszkańcy czy my mogliśmy bez skrępowania zadawać pytania, na które udzielane były szczegółowe odpowiedzi, czy wykonywać dokumentację fotograficzną. Jeszcze raz dziękujemy za to.

Zakład w Lublińcu ma zajmować się tą samą produkcją do istniejący zakład w Ujeździe, tylko na nowszym parku maszynowym. Do Lublińca przywożone będą potężne rolki papieru, które w kolejnych etapach zamieniane będą w tekturę falistą, a następnie w opakowania kartonowe. Zakład nie będzie produkował papieru jak wielu mieszkańców myśli, tylko będzie go sprowadzał. Czym? Na dzień dzisiejszy jest to głównie transport ciężarowy, ale 10-15% obecnych dostaw odbywa się koleją. Podobnie może być również w Lublińcu gdyż do działki poprowadzona jest bocznica kolejowa. Pracownicy nie ukrywają, że na dzień dzisiejszy tiry są tańszym rozwiązaniem jednakże jeśli plany przyszłościowe dotyczące programów np. "Tiry na tory" będą korzystne to może nastąpić wzrost udziału pociągów towarowych. Jakiego ruchu możemy się spodziewać? Około 80 tirów dziennie co daje średnią trzech ciężarówek na godzinę.

Czy będzie śmierdzieć?

To pytanie padało kilkukrotnie. Zakład w Lublińcu, podobnie jak w Ujeździe będzie w okresie zimowym ogrzewany piecem gazowym, jednakże w kotłowni pojawi się również piec na olej opałowy. Ma on być używany w przypadku awarii pierwszego. Na miejscu powstaje również klej, który wykorzystywany do klejenia papieru na etapie powstawania tektury falistej. Jego głównym składnikiem jest skrobia, która wykorzystywana jest przy produkcji m.in budynów czy kisielów. W pomieszczeniu, w którym klej jest wytwarzany czuć zapach krochmalu. Co prawda zapachu nie da się zmierzyć, ale nie była to intensywność uciążliwa, a normalny zapach w szczególności, że to pomieszczenie jest zamknięte. Skrobia przechowywana jest w silosie. W naszym mieście powstanie na pewno jeden, jak nie dwa zbiorniki. Ten składnik dostarczany jest również transportem ciężarowym, który wdmuchuje skrobię od dołu silosa. Górną częścią natomiast uchodzi powietrze. Przebadano również ile cząstek "ucieka" tą drogą. W skali roku jest to uwaga... tylko 9 kg skrobii.

Na hali produkcyjnej stosuje się również farby do nadruku opakowań. Są to farby wodorozcieńczalne, czyli składnikiem rozcieńczania jest woda. Dodajmy, że opakowania z tektury falistej w 80% przeznaczone są do przechowywania żywności, nie do bezpośredniego kontaktu z nią. Tektura pełni funkcję zbiorczego opakowania z różnymi nacięciami tak aby, pracownik supermarketu szybkim ruchem mógł oderwać jedną warstwę i postawić opakowanie na półce sklepowej. Jakie to produkty? Praktycznie każde od kawy po płatki śniadaniowe czy wędliny, które zakupimy m.in. osiedlowych sklepach czy w lublinieckich marketach.

Ciąg dalszy włącznie z materiałem wideo na następnej stronie - kliknij tutaj aby przejść

Czytaj więcej

Galeria: Eurobox - wizyta mieszkańców

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu