Rozbiórka i budowa wiaduktu w Lublińcu. Co z organizacją ruchu?

Rozbiórka i budowa wiaduktu w Lublińcu. Co z organizacją ruchu?

29 września 2022, godz. 10:21
źródło: L-c.info, ZDW, UM Lubliniec, JO
Udostępnij: Kopiuj link

Niedawno, 7 września, informowaliśmy o opublikowaniu przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach ogłoszenia o przetargu na rozbiórkę i budowę wiaduktu nad torami PKP w ciągu DW 906 w Lublińcu. Inwestycja jest dość spora, a obawy może budzić organizacja ruchu drogowego podczas remontu. Jeden z radnych Rady Powiatu w Lublińcu zwrócił się w tej sprawie do Zarządu Dróg Wojewódzkich.

ZDW informował, że ruch drogowy będzie odbywał się po wyznaczonych objazdach. Jak można przeczytać m.in. na stronie Urzędu Miejskiego w Lublińcu, podczas rozbiórki i budowy wiaduktu „… ruch samochodowy kierowany będzie ul. Klonową i ul. Częstochowską na terenie gminy Lubliniec oraz ul. Główną w Jawornicy (do ronda w Kochanowicach a następnie drogami krajowymi 46 i 11). Jeśli chodzi o ruch pieszych, wykonawca zobowiązany będzie w godzinach od 6.00 do 22.00 zapewnić kursowanie zastępczej komunikacji zbiorowej busami. Ruch rowerowy zostanie skierowany na najbliższy przejazd kolejowy w ciągu ul. Częstochowskiej i dalej ulicami: Częstochowską, Paderewskiego, Plebiscytową i Cmentarną.”

Wyłączenie z użytkowania wiaduktu w ciągu DW 906 może budzić obawy chociażby dlatego, że na ulicy Częstochowskiej już teraz tworzą się duże korki gdy tamtejszy przejazd kolejowy jest dłużej zamknięty. Inną propozycją na zorganizowanie ruchu była budowa zastępczego przejazdu kolejowego, jednak jak informowało Miasto:

Niestety propozycja Burmistrza p. Edwarda Maniury, aby wykonać zastępczy przejazd kolejowy w poziomie szyn na czas budowy nowego wiaduktu została rozpatrzona negatywnie przez PKP PLK S.A.

Jeden z radnych Rady Powiatu w Lublińcu, Jerzy Orszulak, zwrócił się do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach w sprawie organizacji ruchu. W swoim piśmie zwraca uwagę na „katastrofalne” skutki wyłączenia z użytkowania wiaduktu. Poniżej zamieszczamy pełną treść pisma do ZDW nadesłaną na naszą redakcyjną skrzynkę:


„Zwracam się do Państwa o podjęcie działań zmierzających do wytyczenia przejazdu kolejowego na czas rozbiórki i budowy wiaduktu nad torami kolejowymi, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 906 w Lublińcu.

Nadmieniam, że w pobliżu tego miejsca już funkcjonował w przeszłości przejazd kolejowy zanim powstał wiadukt. Zatem usytuowanie przejazdu kolejowego jest możliwe i wykonalne. 

Uważam, iż wyłączenie z użytkowania wiaduktu spowoduje katastrofalne skutki dla ruchu w mieście i olbrzymie obciążenie ulicy Częstochowskiej, Podmiejskiej, Klonowej i Droniowickiej.

Moim zdaniem, czas oczekiwania na przejeździe kolejowym na ul. Częstochowskiej wzrośnie kilkukrotnie. Będzie również dochodziło do zablokowania ruchu na rondzie Opolczyka, w kierunku ulicy Zwycięstwa, Mickiewicza oraz Alei Solidarności. Taka sytuacja już występuje, gdy przejazd kolejowy jest dłużej zamknięty i nie ma objazdów. To uniemożliwi dotarcie służbom Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji do osób poszkodowanych w wypadkach lub wymagających natychmiastowej pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Ponadto część kierowców będzie poszukiwała skrótu do centrum miasta, zakładów pracy, szkół poprzez dojazd ulicami Witosa i Kochcicką, które nie są przystosowane do przyjęcia takiego ruchu. 

Dlatego wnioskuję o podjęcie działań w tym przedmiocie i pilne wznowienie rozmów z przedstawicielami PKP PLK S.A.”


Poniżej zdjęcie pisma:

nadesłane: Jerzy Orszulak, Radny Rady Powiatu w Lublińcu

W dniu 7 września br. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach opublikował ogłoszenie o przetargu na rozbiórkę i budowę wiaduktu nad torami PKP w ciągu DW 906 w Lublińcu. Link do pełnej dokumentacji przetargowej zamieściliśmy w poprzednim artykule >TUTAJ<.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu