Dieta niskowęglowodanowa – na czym polega i kiedy jest stosowana?

Dieta niskowęglowodanowa – na czym polega i kiedy jest stosowana?

13 czerwca 2023, godz. 11:06
Materiał zewnętrzny / zdj. unsplash.com
Udostępnij: Kopiuj link

Dieta o niskiej zawartości węglowodanów może być dla niektórych osób optymalnym wyborem żywieniowym. Na czym ona polega? Wyjaśniamy!

Czym jest niskowęglowodanowa?

Dieta niskowęglowodanowa, znana również jako dieta o ograniczonej zawartości węglowodanów, to plan żywieniowy, który koncentruje się na ograniczeniu spożycia węglowodanów, w szczególności węglowodanów prostych i o wysokim indeksie glikemicznym.

Podstawowym celem diety niskowęglowodanowej jest zmniejszenie zależności organizmu od węglowodanów jako źródła energii i wykorzystanie zmagazynowanego tłuszczu jako źródła energii.

Konkretne spożycie węglowodanów w trakcie tego typu diety może się różnić w zależności od indywidualnych celów i preferencji, ale zazwyczaj dieta niskowęglowodanowa obejmuje spożywanie mniej niż 100-130 g węglowodanów dziennie.

Jakie są zasady diety niskowęglowodanowej?

Oto kilka kluczowych zasad diety niskowęglowodanowej:

Zmniejszone spożycie węglowodanów

Główną cechą diety niskowęglowodanowej jest ograniczenie spożycia pokarmów bogatych w węglowodany, takich jak zboża, chleb, makaron, ryż oraz słodkie potrawy i napoje. Obejmuje to również ograniczenie lub unikanie przetworzonej żywności, która często zawiera dużo węglowodanów prostych i cukrów dodanych.

Wybieranie pełnowartościowej, nieprzetworzonej żywności

Dieta niskowęglowodanowa kładzie nacisk na nieprzetworzoną żywność, która ma naturalnie niską zawartość węglowodanów. Obejmuje to warzywa, zwłaszcza zielone warzywa liściaste, owoce, chude białka (mięso, drób, ryby, jaja), orzechy, nasiona i zdrowe tłuszcze roślinne.

Wyższe spożycie białka i tłuszczów

Aby zrekompensować zmniejszone spożycie węglowodanów, dieta niskowęglowodanowa często zawiera wyższe proporcje białka i zdrowych tłuszczów. Źródła białka mogą obejmować chude mięso, drób, ryby, jaja, rośliny strączkowe. Zdrowe źródła tłuszczu to awokado, orzechy, nasiona, oliwa z oliwek i tłuste ryby.

Jakie korzyści ma dieta o niskiej ilości węglowodanów?

Diety niskowęglowodanowe są powiązane z różnymi korzyściami zdrowotnymi dla niektórych osób, w tym utratą wagi, lepszą kontrolą poziomu cukru we krwi, obniżonym poziomem trójglicerydów, zwiększonym dobrym cholesterolem HDL i poprawą procesów metabolicznych.

Na takiej diecie należy dostosować spożycie węglowodanów do indywidualnych potrzeb i preferencji. Niektórzy ludzie mogą dobrze radzić sobie na dietach ketogenicznych o bardzo niskiej zawartości węglowodanów, zwykle poniżej 50 gramów węglowodanów dziennie, podczas gdy inni lepiej czują się przy umiarkowanym ograniczeniu węglowodanów.

W takim wariancie dostępna jest również dieta pudełkowa Rybnik - https://likeat-cateringdietetyczny.pl/dieta-pudelkowa-rybnik/ to jedno z miast, w którym można skorzystać z tego typu planów dietetycznych z dowozem do domu lub pracy.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu