Czy warto kupić kołdrę puchowa?

Czy warto kupić kołdrę puchowa?

24 stycznia 2024, godz. 8:15
Materiał zewnętrzny / zdj. Adobe Stock
Udostępnij: Kopiuj link

Kołdry puchowe wciąż mają wielu zwolenników. Szczególnie pierze gęsie stanowi świetne wypełnienie, które w odmienności do kaczego jest bezwonne. Ceni się je przede wszystkim za wysoki wskaźnik termoizolacyjności oraz za lekkość i delikatność. Jeśli zdecydujesz się na kupno takiej kołdry, musisz wiedzieć o kilku ważnych kwestiach. Czasami przeoczenie jednej, pozornie błahej informacji może mieć kolosalne znaczenie w późniejszym użytkowaniu.

Puch a pierze to znaczna różnica!

Postawienie znaku równości pomiędzy puchem i pierzem to ogromna pomyłka. W czym więc tkwi problem? Przede wszystkim pierze to małe piórka, które ważą znacznie więcej niż puch. Kołdra z wkładem z pierza jest cięższa i nie ma najlepszych właściwości termoregulacyjnych. Odczujesz więc ten dyskomfort w użytkowaniu. 

Natomiast kołdra z wysokogatunkowego puchu, zwanego również podszerstkiem, jest ultra lekka. Sprawiają to haczykowate włókna, które tworzą w kołdrze przestrzenie wypełnione powietrzem. Dzięki temu kołdra świetnie oddycha, a skóra ma bardzo dobrą ochronę przed alergenami i bakteriami.

Jeżeli chcesz kupić dobrej jakości kołdrę, wybierz tę ze wsadem gęsim. Poczujesz miękkie otulenie lekką i sprężystą warstwą puchu. Najlepiej sprawdzisz jego wartość, ugniatając kołdrę. Kołdra z najlepszym puszkiem w mgnieniu oka powróci do swojego naturalnego kształtu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kołdry?

Przede wszystkim sprawdź rodzaj wsadu, a następnie stopień jego sprężystości. Jak się ją mierzy? Za pomocą wskaźnika CUIN. Liczba ta wskazuje na ilość cali sześciennych, które zajmuje jedna uncja. Pamiętaj, im wyższa wartość CUIN, tym lepsza jakość kołdry, czyli termoizolacja i sprężystość. Jeśli zobaczysz liczbę 550, to możesz uznać produkt za bardzo dobrej jakości.

Duże znaczenie ma także poszycie kołdry. Powinno być wykonane  z materiałów przyjaznych skórze, antyalergicznych. Najczęściej jest to wysokiej jakości bawełna, która ciepło otuli i ochroni przed zimnem. Natomiast na ciepłe, letnie dni najlepsza będzie delikatna satyna. 

Dobrze, aby kołdry puchowe była wykonana w technologii zimnego szwu, który zapewnia świetną cyrkulację powietrza. Nie może zabraknąć również  praktycznych przeszyć, które utrzymują wsad na miejscu. W innym przypadku puch będzie zbierał się w jednym rogu. Kołdra straci na swoim wyglądzie, a przede wszystkim na funkcjonalności.

Grubość i rozmiar kołdry ma ogromne znaczenie!

Kolejna sprawa to grubość wsadu. Jeśli kołdra ma Ci służyć latem, lepiej wybrać tę cieńszą, a na zimę proporcjonalnie grubszą, do 80% wsadu. Jest to kołdra gruba, ale nie ciężka. Zapewni idealne, przyjemne ciepło nawet w największe mrozy. Ile powinna ważyć dobra kołdra puchowa? Cienika ok. 1 kg, a grubsza do 2,5. Jeśli waga przekroczy 3kg, to niestety, może oznaczać gorszą jakość puchu. Z kolei, jeśli wolisz kołdry całoroczne, wybierz model, który zapewni Ci optymalny komfort termiczny  w upalne i chłodne dni. Te kołdry mają zazwyczaj tzw. ciepły szew, zapewniający świetną cyrkulację powietrza.

Kołdra puchowa 140x200 to najmniejszy rozmiar, który sprawdza się szczególnie na mniejsze sofy i łóżka młodzieżowe. Uniwersalny rozmiar ma kołdra puchowa 160x200, która pasuje na wersalki i sofy. Kiedy spisz w pojedynkę na mniejszym łóżku, taki rozmiar jest wskazany. Natomiast na duże sypialniane materace i szczególnie dla par przyda się kołdra puchowa 200x220. Większą kołdrę możesz wybrać także wtedy, gdy lubisz otulić się szczelnie miękkim materiałem przed snem. Większy rozmiar od materaca będzie na pewno pasował.

Dlaczego warto kupić kołdrę puchową?

Dobra kołdra puchowa zapewnia komfortowe i zdrowe środowisko snu. Na pewno nie przegrzejesz się, ani nie zmarzniesz, ponieważ ma bardzo dobre właściwości termoregulacyjne. Wtulenie się w jej wyjątkową miękkość to nie lada gratka, zwłaszcza po ciężkim dniu. Kołdra z naturalnego puchu dopasowuje się do kształtu ciała, oddycha i odprowadza ze skóry nadmiar wilgoci. Jest wyjątkowo lekka i sprężysta.

Co ważne, kołdry z puchu są trwalsze od syntetycznych i trudniej się deformują. Dzięki dłuższej żywotności są bardziej ekologiczne. A wiadomo, że odpowiednie korzystanie z zasobów naturalnych to nie tylko reklama, ale przede wszystkim konieczność i odpowiedzialność za środowisko.

Najważniejsze walory kołdry puchowej

  • estetyczny i elegancki wygląd
  • trwałość
  • optymalna termoregulacja
  • lekkość i sprężystość
  • puszystość
  • dopasowanie do ciała
  • naturalność

Pamiętaj, że kołdra puchowa ma mnóstwo zalet, ale raczej  nie sprawdzi się u alergika. Z powodu  gromadzenia roztoczy kurzu może powodować zaostrzenie objawów. Jeśli jednak kołdra będzie wykonana z najlepszych materiałów i wyposażona we wsad zabezpieczony przed roztoczami, może być wszystko w porządku. Duże znaczenie ma także odpowiednia higiena, czyli czyszczenie kołdry w odpowiednim czasie. Wietrzenie również może przyczynić się do poprawy właściwości kołdry puchowej i zabezpieczy ją przed alergenami.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu