Alimenty na dzieci po osiemnastym roku życia – czy trzeba je płacić?

Alimenty na dzieci po osiemnastym roku życia – czy trzeba je płacić?

19 lutego 2024, godz. 7:39
Artykuł sponsorowany
Udostępnij: Kopiuj link

Alimenty na dorosłe dzieci to temat, który wzbudza wiele pytań oraz wątpliwości. Zgodnie z obowiązującymi zasadami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, najistotniejszą regułą dotyczącą obowiązku alimentacyjnego jest fakt, iż trwa on aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności – w większości przypadków dotyczy to ukończenia 18 lat, jednak zdarzają się też przypadki przed ukończeniem tej bariery (np. gdy osoba przed 18 r.ż. wstąpi w związek małżeński). Jednakże, wbrew powszechnemu przekonaniu, osiągnięcie dorosłości przez dziecko nie znosi automatycznie obowiązku płacenia alimentów. Polskie prawo nie zakłada górnej granicy wieku, do której należy płacić alimenty, co oznacza, że obowiązek alimentacyjny rodzica względem dziecka wygasa dopiero wtedy, gdy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie.

Ile wynoszą alimenty na dorosłe dziecko?

Kwota alimentów jest wysoce uzależniona od danej sprawy, a o jej wysokości decyduje są, który bierze pod uwagę sytuacje uprawnionego dziecka, a także sytuację finansową i majątkową zobowiązanego rodzica. Oznacza to, że nie istnieje odgórnie określona kwota, która zasądzana jest w każdym przypadku. Sąd rozpatrując sprawę o alimenty na pełnoletnie dziecko bierze pod uwagę wiele czynników, do których zalicza się:

  • aktualny stan zdrowia dziecka;
  • usprawiedliwione potrzeby dziecka;
  • kwestię dążenia dziecka do usamodzielnienia się;
  • dochody i majątek rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów;
  • wiek i stan zdrowia rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów;
  • inne, niepieniężne świadczenia, jakie wykonywane są na rzecz dziecka.

Pełnoletnie dziecko może wystąpić do sądu z pozwem o zasądzenie od rodzica alimentów, jednakże ostateczna decyzja opiera się przede wszystkim na rozpoznaniu faktycznego stanu sprawy. Kwestią decydującą wciąż pozostaje odpowiedź na pytanie, czy pełnoletnie dziecko jest w stanie samodzielnie się utrzymać – jeżeli nie, dochodzą do tego rozważania na temat charakteru sytuacji (czy jest ona zawiniona, czy też nie).

Jak przestać płacić alimenty na dorosłe dziecko?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje, że rodzice mogą zaniechać świadczeń alimentacyjnych na rzecz pełnoletniego dziecka, w momencie gdy stanowi ono nadmierne obciążenie lub wtedy, gdy dziecko nie stara się o możliwość samodzielnego utrzymania. Oznacza to, że jeżeli dziecko jest w pełni zdrowe, nie uczy się, nie pracuje, a przy tym nie podejmuje żadnych kroków celem samodzielnego utrzymania, należy podjąć zdecydowane działania. Wówczas warto złożyć pozew o uchylenie alimentów. W przypadku, gdy pełnoletnie dziecko uzyskuje dochody pozwalające na samodzielne utrzymanie, należy zainicjować postępowanie o ustalenie, że obowiązek alimentacyjny wygasł – wymaga to złożenia w sądzie odpowiedniego pozwu. W procesie unieważnienia obowiązku płacenia alimentów, bezcenna może okazać się pomoc osób doświadczonych w sprawach rodzinnych. Przykład stanowi Kancelaria Adwokacka Chojka, reprezentowana przed adwokatów z wieloletnim stażem. Na swojej stronie internetowej, rozwodznia.pl, zainteresowani mogą zapoznać się z bezpłatnymi poradami dotyczącymi między innymi odwołania w sprawie o alimenty, a także skontaktować się bezpośrednio z reprezentantami kancelarii. Wiek dziecka nie przesądza o tym, że nie przysługują mu alimenty – jeżeli jednak w sprawie zachodzą okoliczności uzasadniające uchylenie tego obowiązku, zamiast się wahać, należy bez większych wątpliwości złożyć pozew do sądu. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu