Jak wybrać odpowiednie kołki do różnych materiałów ścian?

Jak wybrać odpowiednie kołki do różnych materiałów ścian?

19 kwietnia 2024, godz. 8:11
Artykuł sponsorowany / zdj. freepik.com
Udostępnij: Kopiuj link

Montaż mebli, obrazów czy sprzętu RTV może wymagać skorzystania z kołków. Nie istnieje jeden rodzaj elementów montażowych, ze względu na różny ciężar oraz konstrukcję ścian. Dlatego musisz dopasować kołki pod kątem wagi mocowanego urządzenia czy mebla i wybrać właściwy typ, by mógł stabilnie utrzymywać ciężar na ścianie. Oto poradnik, który pomoże CI wybrać bezbłędnie!

Jakie kołki do ścian drewnianych?

Zawieszenie mebli i umocowanie innych elementów na ścianach drewnianych jest w zasadzie najprostszym zadaniem. Kołki rozporowe mogą być jednym z tych produktów, które zapewnią solidne utrzymanie. Są zbudowane z plastikowego korpusu (koszulki) ze skrzydełkami rozchylającymi się pod wpływem wkręcania wkręta. Aby zamocować taki element w pełnej ścianie drewnianej, trzeba najpierw wywiercić otwór, po czym go oczyścić i dokonać montażu.

Nieco inaczej jest w ścianach działowych wykonanych z cienkich płyt OSB. Ich grubość nie pozwala na zastosowanie kołków rozporowych, dlatego warto wykorzystać kołki stalowe Molly. Kołnierz takiego kołka wyposażony jest w elementy zapobiegające obracaniu, które wbijając się w powierzchnię płyty. Pod wpływem zaciskania elementy kołnierza dociskane są po drugiej stronie do powierzchni, co gwarantuje solidny uchwyt.

Jakie kołki wybrać do ścian pełnych?

Nie każda pełna ściana ma taką samą nośność, gęstość i twardość. Cegła, gazobeton, bloczek ceramiczny lub beton komórkowy to materiały, które wymagają stosowania różnych kołków.

Cegła i beton komórkowy są do siebie zbliżone pod względem gęstości, a co za tym idzie, pasują do nich te same kołki. Kluczowe znaczenie ma wywiercenie otworu o średnicy montowanego kołka, by kołnierz mógł wewnątrz rozszerzyć się, wypełniając całą przestrzeń. Do tego możesz zastosować nawet kołki rozporowe szybkiego montażu.

Gazobeton, czyli popularny biały „pustak” to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Zawieszenie na zbudowanej w ten sposób ścianie może być jednak pewnym wyzwaniem. Można w tym celu zastosować kołki w formie kotew skręcanych oraz kołki rozporowe z dyblami dopasowanymi do gazobetonu.

Ostatnia opcja to bloczek ceramiczny, który ma w sobie puste przestrzenie. Natrafienie na nie podczas wiercenia i mocowania ścian jest bardzo prawdopodobne, co uniemożliwia zastosowanie tradycyjnych kołków szybkiego montażu. Do pustaków ceramicznych czy cegły dziurawki wykorzystuje się specjalne przedłużane kołki z kołnierzami ściskającymi. Na skutek wkręcania element z tworzywa sztucznego zwija się w stronę powierzchni ściany po drugiej stronie i zapewnia mocowanie. Można też zastosować specjalne kołki rozszerzające kołnierz we wszystkich kierunkach. Dostosowują się one do otworu i mogą zapewnić stabilny montaż.

Pamiętaj o długości kołków i średnicy otworu

Nawet najlepszy kołek montażowy o niedopasowanej długości nie będzie spełniał swojej funkcji. Podobnie wtedy, gdy wywiercisz otwór o średnicy przekraczającej wielkość kołka rozporowego. Dlatego trzymaj się instrukcji podanych na opakowaniu kołków, by wyeliminować trudności z montażem i ryzyko opadnięcia elementu przytwierdzanego do ściany.

Komentarze

K
Krystek10 28 kwietnia 2024, godz. 13:22
Zgłoś
Polecam

Tak, polecam. Wybraliśmy wersję 500 i jesteśmy zadowoleni, myślę, że pod względem termoizolacji będziesz z tej wersji zadowolony

W
wangchung 23 kwietnia 2024, godz. 10:50
Zgłoś
polecasz?

jaki beton komórkowy od nich wybrałeś? Też czegoś szukam ale zależy mi najbardziej na dobrej termoizolacji. Nada się coś od nich?

K
Krystek10 22 kwietnia 2024, godz. 12:43
Zgłoś
dzięki wielkie!

Właśnie udało mi się wybrać odpowiednie do mojego betonu komórkowego z termallici. Wszystko stoi jak powinno więc działa

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu