Zmiany na rynku zatrudnienia: praca jest, brakuje kwalifikacji

Zapotrzebowanie na fachowców z różnych dziedzin zmienia się bardzo dynamicznie. Popularne niegdyś zawody to dziś zamierzchła przeszłość. Szacuje się, że za dziesięć lat powstanie zapotrzebowanie na specjalizacje, o których dziś jeszcze nikt nie myśli.

Współczesne zawody, które niebawem znikną z rynku pracy

Trudno w to uwierzyć, ale wśród zawodów skazanych na wymarcie wymienia się między innymi bibliotekarzy. Powodem ma być brak zapotrzebowania na wypożyczanie książek. Ich cena relatywnie spada, ponadto coraz więcej osób posługuje się czytnikami e-booków. Na pewno nie stanie się to w ciągu kilku lat, ale młodzi ludzie powinni się poważnie zastanowić, zanim wybiorą bibliotekoznawstwo jako wiodący kierunek studiów. 

Podobnie rzecz będzie się miała ze sprzedawcami. Już teraz w marketach możemy obserwować pierwsze samoobsługowe kasy. Rozwój sztucznej inteligencji i handlu internetowego sprawi, że zatrudnienie przy tradycyjnych formach sprzedaży będzie stopniowo spadać.

Zaskakująca może się wydawać prognoza dotycząca ograniczenia, a w przyszłości całkowitej redukcji zatrudnienia w sektorze obsługi klienta. Jednak rozwój nowych technologii, w tym aplikacji mobilnych, sprawia, że tradycyjna forma kontaktu wydaje się nieco przestarzała. Już niedługo wszystkie potrzebne informacje, w tym nawet te dotyczące usług bankowych, będzie można sobie „wyklikać”.

Na „wyginięcie” skazani są też zegarmistrze (ich procentowy udział w rynku pracy stale spada), recepcjoniści, księgowi, urzędnicy i pocztowcy. To ostatnie wydaje się całkiem zrozumiałe, już dziś zdecydowana większość korespondencji prywatnej odbywa się drogą internetową. Takich stanowisk jest więcej: informacje o problemach zatrudnienia Polaków w poszczególnych sektorach można znaleźć w Roczniku Statystycznym Pracy 2017.

 

Jacy specjaliści będą potrzebni?

Dziesięć lat temu nikt nie przewidział, że jednym z bardziej poszukiwanych zawodów będzie operator drona, specjalista od mediów społecznościowych czy youtuber. Dziś to już nie tylko pasja. To także zawód, który potrafi przynieść konkretne pieniądze, tym bardziej że popyt na specjalistów z tych branż wciąż przekracza podaż. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można wytypować profesje, na które w przyszłości będzie zapotrzebowanie. Warto zdobywać kwalifikacje, na które zapowiada się największy popyt. Już teraz można stwierdzić, jacy specjaliści będą potrzebni na rynku pracy (więcej w artykule: „Zawody przyszłości").

Specjaliści z branży IT na pewno w najbliższych latach nie będą narzekali na brak pracy. Szczególnie duże pole do popisu będą mieli graficy komputerowi. Ich kreatywności nie da się zastąpić sztuczną inteligencją. Ciekawostką jest, że chociaż specjalista do spraw obsługi klienta skazany jest na powolne wymarcie, to indywidualny doradca finansowy nie będzie narzekał na brak pracy. Podobnie spokojnie mogą spać trenerzy personalni i dietetycy. Ich pracy także nie da się zastąpić algorytmami. Utrzyma się stałe zapotrzebowanie na lekarzy, jednak największym zainteresowaniem będą się cieszyli chirurdzy-plastycy i specjaliści w dziedzinie medycyny estetycznej. Stale poszukiwani będą specjaliści e-marketingu i e-commerce. Niezagrożone będą także zawody artystyczne oraz te, w których wymaga się kompetencji miękkich, np. empatii. Na pewno wzrośnie zapotrzebowanie na psychologów i psychoterapeutów. Z racji starzenia się społeczeństwa coraz częściej będą poszukiwani opiekunowie i asystenci osób starszych.

Jak podkreślają redaktorzy portalu aplikuj.pl, im lepsze stanowisko pracy, tym trudniej pokonać konkurencję i spełnić wszystkie oczekiwania pracodawcy. Dlatego warto interesować się branżą i podnosić kwalifikacje w kierunku, który najbardziej nas interesuje. Oczywiście najlepiej dla nas, jeśli umiemy go połączyć z perspektywami kształtującymi się na rynku pracy.

tagi:
2018-08-27 07:12:13

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x