Jak amortyzować meble biurowe? Które stawki wybrać?

Masz firmę i zastanawiasz się jak zamortyzować meble? Nie wiesz, który model i jakie stawki przyjąć? Sprawdź, w jaki sposób możesz zrobić to najlepiej. Oto krótkie kompendium wiedzy, które pomoże ci w prowadzeniu firmy.

Czym jest amortyzacja?

Podręcznikowa definicja stanowi, że amortyzacja środków trwałych to koszt związany ze stopniowym zużywaniem się środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Jak podkreślają eksperci, amortyzacja jest kosztem, który nie wiąże się z wypływem środków pieniężnych.

Co może zostać zamortyzowane?

Zgodnie z przepisami, amortyzacji podlegają środki trwałe. Zalicza się do nich budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia, środki transportu oraz inne przedmioty. To co ważne, każdy z tych środków powinien stanowić własność lub współwłasność podatnika lub zostać nabyty albo wytworzony we własnym zakresie. Środki trwałe muszą być wykorzystywane w działalności gospodarczej  albo oddane do użytku w oparciu o umowę najmu, dzierżawy lub inną określoną w ustawie. Amortyzowanie środka trwałego możliwe jest dopiero w sytuacji, w której zostanie on zaakceptowany do używania.

Jednorazowa amortyzacja

Kluczowe dla amortyzacji jest wskazanie wartości początkowej środka trwałego. Drugą ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest określenie, czy osoba kupująca meble to czynny podatnik VAT i czy zakupione rzeczy mogą zostać według przepisów poddane dodatkowemu opodatkowaniu. W razie takiej ewentualności wartość mebli należy określić w kwocie netto.

Granica 3500 złotych brutto

Środki trwałe poniżej 3500 złotych brutto zaliczane są do środków o niskiej wartości. Zgodnie z ustawą PIT można wówczas wykonać ich jednorazową amortyzację. To co ważne, to ujęcie odpisu amortyzacyjnego. Należy to zrobić w miesiącu przejęcia mebli do użytkowania lub w następnym miesiącu. Niestety, nie jest możliwe rozbicie takiej amortyzacji w czasie.

Jakie korzyści z amortyzacji na niską kwotę?

Kolejne zalety takiego rozwiązania to możliwość zaliczenia takich środków trwałych na poczet bezpośrednich kosztów uzyskania przychodu, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków legislacyjnych. W takim modelu warto jednak pamiętać o jednej pułapce. Jeżeli osoba, która dokonała zakupu mebli nie jest czynnym podatnikiem lub nie zamierza używać mebli przy prowadzeniu swojej działalności gospodarczej, wartość wstępna środka trwałego obejmuje zarówno kwotę brutto, jak i podatek VAT. Wówczas zakupione przedmioty nie są objęte jednorazową amortyzacją, a to z kolei oznacza, że ich wartość nie zalicza się do niskich.

A może rozwiązanie de minimis?

Taka możliwość istnieje w przypadku nowych firm i małych podatników, którzy prowadzą swoją działalność gospodarczą dopiero od danego roku podatkowego. Limit amortyzacji wynosi wówczas 50 tysięcy euro.

Amortyzacja mebli biurowych - gdzie uzyskać poradę?

W celu otrzymanie pomocy prawnej w zakresie amortyzacji mebli biurowych najlepiej skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm zajmujących się prawem podatkowym. Najłatwiej znaleźć takie w dużych miastach. Specjaliści w branży na pewno będą w stanie doradzić w takich kwestiach, jak środki trwałe i meble biurowe. Śląsk, Warszawa, Kraków – w tych miastach działa najwięcej tego typu kancelarii i firm, dlatego to tu można spodziewać się szybkiej i fachowej obsługi. Dla przedsiębiorców z mniejszych miast dobrym rozwiązaniem są porady udzielane przez firmy podatkowe drogą telefoniczną lub przez Internet.  

Vimex Design Sp. z o.o.
Budowlanych 166
43-100 Tychy
Telefon: (32) 780 22 60
Telefon/fax: (32) 325 05 16

tagi:
2018-10-10 09:31:58

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x