Czym właściwie są raksy?

Raksa to słowo, które wielu osobom może zupełnie nic nie mówić. Nic dziwnego - osprzęt żeglarski składa się z wielu elementów, niejednokrotnie bardzo drobnych i niepozornych. Nawet one mają jednak ogromny wpływ na działanie jednostki pływającej, dlatego zawsze należy pamiętać nawet o najmniejszych częściach.

Do czego służą raksy? I czym właściwie są? To niewielkie elementy wykonane z różnorodnych materiałów (może być to między innymi raksa plastikowa czy mosiężna) służące do przymocowania żagla do sztagu. Co do tworzywa, z których wykonuje się wspomniane elementy - zawsze musi być to tworzywo nierdzewne, wytrzymałe, które sprawdzi się w każdych, nawet trudnych warunkach pogodowych.

Podsumowując: każdy pierścień na żaglu to raksa, mająca na celu przymocowanie go do sztagu.

Jak w gąszczu produktów wybrać te najlepsze?
Wybranie odpowiedniej raksy nie jest niestety łatwym zadaniem. Dlaczego? Bowiem na rynku dostępne są setki przeróżnych modeli od wielu różnych firm produkujących osprzęt żeglarski. Skąd konsument ma więc wiedzieć, które produkty są najlepsze i warte pieniędzy, które się na nie wydaje? Rozwiązaniem jest zasięgnięcie języka u osób, które znają się na rzeczy. Gdzie szukać takich osób? Najlepiej w stacjonarnych sklepach z osprzętem żeglarskim. Pracujący tam ekspedienci to w większości przypadków ludzie dobrze odnajdujący się w tematyce żeglarstwa, którzy doskonale zdają sobie sprawę, jakie produkty można z czystym sumieniem polecić klientom.

Kupowanie osprzętu żeglarskiego w sklepie stacjonarnym niesie z sobą pewne ryzyko, a mianowicie możliwość zakupienia przysłowiowego kota w worku. Produkty w sklepach internetowych kuszą bowiem niskimi cenami, jednakże nigdy nie można mieć pewności, co zastanie się w paczce. Kupując w sklepie stacjonarnym ma się możliwość dokładnego obejrzenia produktu, dotknięcia go, dopytania o niego sprzedawcę. W internecie można znaleźć wiele opinii wystawionych przez poprzednich kupujących, jednakże nie zawsze są one szczere i nie zawsze można im w stu procentach ufać. Część z nich może być bowiem napisana nawet przez osoby wynajęte przez firmę, która wyprodukowała dane elementy osprzętu żeglarskiego. Takie zabiegi marketingowe zdarzają się niestety częściej, niż można by się tego spodziewać...

Dlatego więc mimo, iż koszty w sklepie stacjonarnym mogą być nieco wyższe, jest się przynajmniej pewnym tego, co się kupuje. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie również dla osób, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w zakresie żeglarstwa i nie mają pojęcia, od czego zacząć zakupy i jaki osprzęt jest im potrzebny oraz który będzie najlepszym wyborem.
Kupując akcesoria do żaglówki warto pamiętać o jednej istotnej zasadzie - jakość powinna być najważniejszym kryterium. Wysoka jakość zapewnia bowiem zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort. A czyż nie to jest właśnie najważniejsze? Żeglarstwo jest piękną, zajmującą pasją. By cieszyć się nim w pełnie, powinno się mieć warunki zapewniające bezpieczeństwo i wygodę.

tagi:
2019-11-05 08:18:31

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x