Połączenie pasji i pracy - marzenie ściętej głowy?

W Internecie znajdziemy sporo przeciwstawnych poglądów na temat tego, czy warto i można łączyć swoje pasje z pracą zawodową. historia daje nam wiele argumentów dla obu stron sporu: z jednej strony przykład Van Gogha, który pomimo namalowania około 2 tys. obrazów sprzedał w trakcie swojego życia jedynie kilka, z drugiej przykład Edisona, który swoim mottem uczynił słowa: “nie przepracowałem w życiu ani jednego dnia - wszystko, co robiłem to była przyjemność”.

Praca i pasja: jak jest na co dzień?
Choć niemal wszyscy wiemy, że najlepsze wyniki osiągają osoby, które łączą pasję i pracę, to na co dzień spotykamy niewiele osób, które potrafią to robić na co dzień. Wystarczy, że sprawdzimy aktualne ogłoszenia na portalu, który prezentuje oferty pracy, jak choćby Pracuj.pl, dzięki czemu szybko przekonamy się, że większość ofert dotyczy całkiem przyziemnych zajęć, do wykonywania których wcale nie potrzebujemy wkładania w nie szczególnej pasji. Jeśli przyjrzymy się jednak bardziej szczegółowo temu, w jaki sposób poszczególne osoby podchodzą do swoich codziennych zajęć, możemy zauważyć, że najbardziej spełnione w swojej pracy są te, które lubią związane z nią czynności. Wynika z tego przesłanka, że jeśli posiadamy ciągle otwartość na drugiego człowieka i jego potrzeby, a przy tym staramy się pielęgnować w sobie ciekawość, to nawet w całkiem zwyczajnych zajęciach możemy odkrywać coś pasjonującego.
Przykład łączenia pracy i pasji

Praca w połączeniu z pasją może być dobrze obrazowana na przykład przez:
• miłośnika zdrowego odżywiania, który pracuje jako dietetyk;
• fana sportów siłowych, który jednocześnie jest trenerem na siłowni;
• sprzedawcy rowerów i akcesoriów, który sam jest zapalonym cyklistą;
• miłośnika muzyki, pracującego w sklepie z instrumentami bądź płytami;
• terapeutę, lubiącego kontakt z ludźmi;
• bibliotekarza, będącego jednocześnie pasjonatem książki;
• kucharza, otwierającego własną restaurację,
• przedszkolankę, uwielbiającą pracę z dziećmi;
• weterynarza, który lubi zwierzęta;
• mechanika, interesującego się nowymi technologiami.

Jak widzimy, podane przykłady dotyczą niemal każdej dziedziny życia i pracy: łączy je wykonywanie konkretnego zawodu nie tylko z potrzeby zarabiania pieniędzy, ale także z autentycznej pasji czy przynajmniej sympatii do związanych z nią kwestii.

Kiedy praca z pasją może stać się zagrożeniem?
Druga stroną medalu jest groźba zatracenia się w pracy, która jednocześnie sprawia nam przyjemność. Prowadzić to może to sytuacji, kiedy życie prywatne danej osoby staje się całkowicie podporządkowane aktywności zawodowej - choć taki człowiek może osiągać niezwykłe sukcesy w swojej dziedzinie, to naraża się na redukowanie swojej osobowości jedynie do zagadnień związanych z hobby i pracą.

tagi:
2019-02-05 08:37:59

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x