Odkurzacz workowy vs bezworkowy

Wybierając odkurzacz, zwracamy uwagę na wiele aspektów np. pojemność, moc czy klasa energetyczna. W końcu ma to być sprzęt, który pomoże nam w walce z kurzem i innymi alergenami. Nie zawsze jednak wiemy, które cechy odkurzacza są najważniejsze - o czym więc pamiętać przy wyborze odkurzacza?

Odkurzacz workowy

Pierwszy aspekt, który na pewno powinniśmy wziąć pod uwagę to rodzaj odkurzacza. W końcu na rynku, oprócz tradycyjnych odkurzaczy workowych, pojawiły się także bezworkowe. Porównajmy, oba rodzaje odkurzaczy. Niewątpliwą zaletą odkurzaczy workowych jest zazwyczaj niska cena, duża dostępność, różna moc urządzeń, a także prostota obsługi. Do wad zazwyczaj zalicza się koszt eksploatacji, czyli zakup worków. Nie musi to być jednak wada! Syntetyczne worki do odkurzacza są coraz bardziej wydajne, odporne na urazy mechaniczne, a także... tańsze. Zwłaszcza jeżeli kupuje się je w większych ilościach. Syntetyczne worki do odkurzacza zbudowane są z mikrowłókien, które zapewniają lepszą filtrację i zatrzymują niektóre alergeny np. roztocza i pyłki. Redukują także emisję kurzu do pomieszczenia, dzięki czemu odkurzanie staje się czystą przyjemnością.

Odkurzacze bezworkowe

Zalety odkurzaczy bezworkowych częściowo pokrywają się z cechami odkurzaczy workowych. Cena odkurzaczy bezworkowych również nie jest wygórowana, są one szeroko dostępne, a także proste w obsłudze. Ich największa wada wiąże się z brakiem worka do odkurzacza - zamiast niego w urządzeniu znajduje się pojemnik na zabrudzenia, który trzeba regularnie czyścić i opróżniać. Jest to niewątpliwa wada zwłaszcza dla alergików. Są oni bowiem regularnie narażeni na kontakt z alergenami, ale także bakteriami i innymi szkodliwymi substancjami, które wciąga odkurzacz. Odkurzacz workowy jest przyjazny alergikom, a syntetyczny worek do odkurzacza skutecznie zatrzymuje alergeny wewnątrz odkurzacza.

Filtry do odkurzacza

Wybierając odkurzacz, warto zwrócić również uwagę na filtry. Zazwyczaj spotykamy dwa rodzaje filtrów - filtr wlotowy, którego podstawowym zadaniem jest ochrona silnika, oraz wylotowy, chroniący przed pyłami wydobywającymi się z odkurzacza. Dzielimy je na filtry EPA i HEPA. Filtry EPA odznaczają się skutecznością od 85% do 99,5%. Filtry HEPA są jeszcze skuteczniejsze - ich filtracja wynosi od 99,95% do 99,995%. Tego typu filtry wyłapują praktycznie wszystkie cząsteczki znajdujące się w powietrzu. Syntetyczny worek do odkurzacza w połączeniu z dobrej jakości filtrem przedłuży żywotność odkurzacza, ale także pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Życzymy przemyślanych zakupów!

tagi:
2019-02-13 12:35:00

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x