Reklama Lubliniec Info

Niska emisja - czym jest, jakie są jej przyczyny oraz skutki. Co robić, aby się przed nią uchronić?

Co to jest niska emisja? “Niska emisja” jest to - najprościej rzecz ujmując - emisja tych zanieczyszczeń, które powstają na niewielkich wysokościach, do 40 m. Powstają w przy spalaniu różnych paliw, zarówno stałych, ciekłych jak i gazowych. Wbrew pozorom głównym źródłem tych zanieczyszczeń wcale nie jest przemysł - choć też ma znaczenie - tylko gospodarstwa domowe i transport samochodowy.

Pojęcia “niskiej emisji” nie powinno mylić się ze smogiem. Smog jest zjawiskiem atmosferycznym, który pojawia się przy sprzyjających warunkach, czyli bezwietrznej i mglistej pogodzie. Jest to moment, w którym zanieczyszczenie powietrza staje się dla nas widoczne i wyczuwalne, jednak brak smogu wcale nie oznacza czystego powietrza. Szkodliwe związki nadal są obecne w atmosferze, właśnie z powodu “niskiej emisji”.

Lista pyłów i gazów emitowanych do atmosfery jest bardzo długa. Największy udział mają takie substancje, jak: dwutlenek węgla CO2, tlenek węgla CO, dwutlenek siarki SO2, tlenki azotu NOX, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) (benzo(a)piren) oraz metale ciężkie (ołów, arsen, nikiel, kadm). Wszystkie są szkodliwe, jednak najczęściej mówi się o pyłach zawieszonych PM10 i PM2.5, ponieważ to one stanowią największe zagrożenie dla naszego zdrowia.

Przyczyny niskiej emisji
Wbrew powszechnej opinii głównym źródłem niskiej emisji, a co za tym idzie - zanieczyszczenia powietrza, wcale nie jest przemysł. Najwięcej szkodliwych związków powstaje podczas spalania w prywatnych kotłach w gospodarstwach domowych. Większość z nich przeważnie jest już przestarzała i posiada niską sprawność, ponadto wykorzystywane paliwo przeważnie jest bardzo niskiej jakości. Polacy często wybierają muł i flot, a nierzadko palą nawet śmieci! Prowadzi to do powstania ogromnej ilości toksyn, które uwalniane są do atmosfery. Kiepska izolacja budynków i sceptyczne nastawienie do odnawialnych źródeł energii znacząco pogarszają sytuację. Drugie duże źródło zanieczyszczenia to transport, głównie samochodowy, a zaraz po nim - przemysł.

Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe
Szkodliwe substancje, będące skutkiem niskiej emisji, mogą powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet być przyczyną poważniejszych chorób. Ze wszystkich produktów spalania największe zagrożenie stanowią wspomniane wcześniej pyły zawieszone PM10 i PM2.5. Podczas wdechu spora część z nich osiada w płucach, a najmniejsze cząstki przedostają się nawet do krwioobiegu. Podrażniają drogi oddechowe, mogą powodować alergię, astmę, a w cięższych przypadkach nowotwory płuc, krtani, a nawet śmierć sercową. Wymienione konsekwencje dotyczą tylko aerozoli atmosferycznych, a powietrze pełne jest też innych, równie niebezpiecznych związków, jak np. benzo[a]piren. Większość z nich ma działanie rakotwórcze i jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży (wpływa negatywnie na rozwój płodu), dzieci i osób starszych.
Niska emisja skutkuje nie tylko problemami zdrowotnymi, ale niesie też ze sobą poważne konsekwencje środowiskowe. Największym z nich są zmiany klimatyczne, które w niedalekiej przyszłości mogą przyczynić się do zniszczenia znacznej części fauny i flory. Powstające na skutek zanieczyszczenia powietrza kwaśne deszcze powodują przenikanie szkodliwych substancji do gleby i wody oraz niszczenie budynków i zabytków.

Sposoby ograniczania niskiej emisji.
Skala problemu, jakim jest niska emisja, może wydawać się przytłaczająca i powodować uczucie bezsilności. Jest jednak wiele bardziej i mniej wymagających sposobów, z których możemy skorzystać, aby ograniczyć poziom zanieczyszczenia powietrza. Najłatwiejszym z nich jest rezygnacja z jazdy samochodem. Kiedy jest to możliwe, wybierz rower, komunikację miejską, pociąg, autobus lub przejdź się pieszo. Będzie to korzystne nie tylko dla środowiska, lecz również dla Twojej kondycji fizycznej. Jeśli podróż samochodem jest konieczna, spytaj znajomych, czy nie potrzebują podwózki i pamiętaj o zasadach jazdy ekologicznej:
• hamuj silnikiem,
• nie przewoź zbędnego obciążenia,
• sprawdzaj ciśnienie w oponach,
• unikaj podróży samochodem na trasach poniżej 7 km.

Drugą istotną kwestią jest sposób ogrzewania domu. Rozwiązaniem idealnym dla środowiska jest wykorzystywanie w tym celu metod alternatywnych, takich jak odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła lub kolektory słoneczne. Jednak ze względów finansowych i czysto praktycznych często jest to niemożliwe lub nieopłacalne. Najlepszą decyzją, realną do wdrożenia, jest podłączenie domu do sieci ciepłowniczej lub wymiana kotła grzewczego na nowoczesny i efektywny. Ogromne znaczenie ma to, jaki rodzaj paliwa zostanie wykorzystany - powinien być to pellet lub dobrej jakości, wysokokaloryczny węgiel. Zapomnij o paleniu butelkami lub innymi śmieciami! Osoby, które lubią działać społecznie mogą również dołączyć do organizowanych akcji obywatelskich lub inicjatyw, takich jak Polski Alarm Smogowy.
Pamiętając o tych kilku zasadach, wdrażając je w życie i dając innym dobry przykład, możemy znacznie poprawić jakość powietrza, którym oddychamy.

Powietrze w domu
Choć mogłoby się wydawać, że spaliny i inne zanieczyszczenia zagrażają nam wyłącznie na zewnątrz, to prawda wygląda całkiem inaczej. Większość szkodliwych substancji bez problemu przedostaje się do budynków, a w połączeniu z lotnymi związkami organicznymi, które uwalniane są z obecnych we wnętrzach farb, klei, środków czystości i kosmetyków, tworzą bardzo niebezpieczną dla zdrowia mieszankę. Podczas każdego wietrzenia, przez okna i drzwi wpuszczamy do domu pyły zawieszone, spaliny, dym i alergeny. Do tego dochodzi kwestia często niedostatecznej wilgotności powietrza, która również potrafi negatywnie wpływać na naszą kondycję fizyczną i samopoczucie.

Sposoby ochrony
Każda zmiana wymaga czasu i zanim uda się realnie zmniejszyć ilość emitowanych zanieczyszczeń, musimy chronić się przed tymi substancjami, które już są obecne w atmosferze. Sposobów na to jest kilka. Istnieją pewne gatunki roślin, które nie tylko produkują tlen i usuwają z powietrza dwutlenek węgla C02, ale pozbywają się też innych, toksycznych związków. Ich efektywność nie jest jednak za wysoka i żeby miało to sens, cały dom musiałby być wypełniony roślinami.
Jeśli zależy nam na wysokiej jakości oczyszczania, najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w domowy oczyszczacz powietrza. Urządzenia tego typu potrafią pozbyć się z pomieszczenia ponad 99% szkodliwych substancji, a większość z nich oferuje dodatkowo funkcję nawilżania lub jonizacji. Nic innego nie poradzi sobie lepiej z problemem niezdrowego powietrza w domu.
Poruszając się po mieście również możemy zadbać o swoje zdrowie. Szczególnie w okresie grzewczym warto korzystać z masek antysmogowych, które ze względu na różnorodność designu i komfort użytkowania coraz bardziej zyskują na popularności.

Oczyszczacz powietrza Sharp
Producenci oczyszczaczy powietrza oferują nam coraz to nowsze rozwiązania. Wybór modeli jest ogromny i czasem po przeczytaniu kilku specyfikacji podjęcie decyzji jest jeszcze trudniejsze, niż wcześniej. Jednym z wieloletnich liderów w branży oczyszczaczy jest marka Sharp. Decydując się na któreś z urządzeń tego producenta zawsze mamy pewność, że kupiliśmy sprzęt najwyższej jakości.

Najnowsza linia KC-G oferuje nam dużo więcej, niż zwykłe oczyszczacze powietrza. Pełnią one trzy, zasadnicze role: oczyszczacza, nawilżacza i jonizatora powietrza. Każdy z modeli cechuje komfort użytkowania i najwyższa jakość filtracji, przy niskich kosztach eksploatacyjnych. Najmniejszym z tej serii jest oczyszczacz powietrza Sharp KC-G40EUW przeznaczony do 28 m2, dostępny w dwóch, eleganckich wersjach kolorystycznych - białej i czarnej. Wykorzystany w nim filtr HEPA klasy H13 usuwa 99,97% cząstek stałych, takich jak pyły zawieszone, alergeny, roztocza i bakterie, a węgiel aktywny pozbywa się zanieczyszczeń gazowych, w tym lotnych związków organicznych, dymu papierosowego i nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowa warstwa krzemionkowa, której próżno szukać w urządzeniach u innych producentów, umożliwia usunięcie z powietrza tlenków siarki i azotu. Żywotność filtrów przewyższa wszystkie dostępne na rynku i wynosi nawet do 10 lat. Nawilżacz dba o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, a jonizator eliminuje wirusy, pleśń, grzyby i utrzymuje równowagę kationowo-anionową w pomieszczeniu.

To co wyróżnia model KC-G40EUW na tle innych urządzeń, to nie tylko wysoka jakość filtracji, ale również wygoda obsługi, automatyzacja pracy i dokładne informacje na temat aktualnego stanu powietrza w pomieszczeniu. Urządzenie to zostało zaprojektowane w myśl zasady “włącz i zapomnij” - dzięki odpowiednio dobranym czujnikom (kurzu, temperatury, wilgotności i światła) oczyszczacz w trybie automatycznym samodzielnie dobiera odpowiednią prędkość pracy, intensywność nawilżania i jonizacji. Jakość powietrza przedstawiana jest na wyświetlaczu kolorystycznym, numerycznym oraz diodą kurzu i pyłów PM2.5. Niezwykle cicha praca na poziomie 19 dB w trybie sleep, energooszczędność (5 W) oraz zabezpieczenia, takie jak blokada rodzicielska, blokada kółeczek i zamykany wlot powietrza, czynią z niego urządzenie idealne do sypialni, pokoju dziecka oraz biura.
Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G40EUW stanowi najlepsze połączenie wraz z miernikiem jakości powietrza Ecolife. Dzięki łączności z aplikacją mobilną możemy kontrolować jakość powietrza w domu nawet będąc poza nim.

tagi:
2019-03-26 09:09:27

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x