Jak namówić dziecko do jazdy na nartach?

Rodzice często marzą o tym, by dzieci podzielały ich pasje. Nie ma w tym nic dziwnego, że miłośnicy gór i nart zrobią wszystko, by zarazić zimową pasją swoich potomków. Nie zawsze jednak droga do radosnych rodzinnych wyjazdów na stok jest łatwa. Dowiedz się, co możesz zrobić, by zachęcić dziecko do jazdy na nartach. Przedstawiamy najskuteczniejsze rozwiązania.

Nauka jazdy na nartach u dzieci – kiedy zacząć?
Przede wszystkim warto wiedzieć, kiedy zacząć zachęcać malucha do sportów zimowych. Dziecko można zabierać ze sobą na górskie wyjazdy lub wcześniej, zaczynając np. od zjazdów na sankach, jednak prawdziwa nauka jazdy powinna zacząć się w wieku 3 -4 lat. Dzieci wtedy są już wystarczająco skoordynowane, by poradzić sobie z tym wyzwaniem. Jednocześnie młody wiek pozwala szybciej przyswoić technikę, a niższy środek ciężkości ułatwia utrzymanie równowagi i sprawia, że upadki nie są tak dotkliwe.

Co zrobić, by dziecko chętnie podjęło naukę jazy na nartach?
Aby nie mieć problemów z chęcią malucha do nauki, warto zawczasu zadbać o jego pozytywne nastawienie do tej dyscypliny. Zabawa w śniegu to coś, do czego nie trzeba namawiać najmłodszych, dlatego zacznijcie od kilkukrotnego wspólnego spędzenia czasu w ten sposób. Aby dziecko, było chętne do aktywności, warto kłaść nacisk na rozrywki w ruchu już od jego najmłodszych lat. Dzięki temu z radością odda się szaleństwom w białym puchu. Jeżeli dodatkowo zadbasz o to, aby zabawa na śniegu kojarzyła się maluchowi z przygodą, nie powinieneś mieć problemu, by go do niej nakłonić.

W zachęceniu dziecka do zabaw na śniegu na pewno pomoże też właściwy strój. Kolorowy kombinezon czy rękawiczki pozwolą mu dobrze się poczuć i pomogą nie zmarznąć ani nie przemoknąć.
Ciekawe opcje, od nart i butów po akcesoria.

O co zadbać jeszcze przed nauką jazdy na nartach?
Kiedy przyjdzie czas na właściwą naukę narciarstwa, nadal podchodź do wszystkiego spokojnie i metodycznie. Ważnym etapem będzie zakup sprzętu. Oczywiście narty czy buty można wypożyczyć, ale nawet oporne dziecko chętniej podejmie trud nauki, gdy będzie mogło cieszyć się swoim własnym, nowym sprzętem. Wówczas masz również gwarancję dobrego dopasowania, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza np. w przypadku butów. Dzięki temu dziecko nie będzie odczuwać dyskomfortu i nie zniechęci się do nauki. Jak wybierać sprzęt? Narty dopasowujemy przede wszystkim do wzrostu i poziomu umiejętności, na początek wybierając te krótsze modele. W kwestii butów najlepiej kierować się oczywiście wygodą, a także dobre ocieplenie, które nie pozwoli maluchowi zmarznąć. Najlepiej postawić na sprzęt topowych marek – Atomic, Head, Fischer, Salomon itp. Wówczas masz gwarancję solidnego wykonania oraz nowoczesnego designu.

Nie zapomnij o wysokiej jakości akcesoriach – chroniących wzrok goglach czy rękawiczkach, a także o niezwykle ważnym kasku. W tej kwestii warto pamiętać też o preferencjach dziecka, podobnie jak w przypadku odzieży. Ulubione kolory czy wzory na pewno zachęcą malucha do przymierzenia nowych akcesoriów i rozwoju nowej pasji.

Jak uczyć, by zarazić malucha pasją?
Sama nauka jazdy powinna być dostosowana do potrzeb dziecka. Jeśli jest towarzyskie i dobrze odnajduje się w grupie, zdecydowanie lepiej warto postawić właśnie na naukę grupową. Niektóre maluchy są jednak wstydliwe i znacznie szybciej przemogą się na samodzielnych zajęciach jeden na jeden z instruktorem. Do jego wyboru również należy przyłożyć olbrzymią wagę – jeśli instruktor stanie się autorytetem dziecka lub w jakiś sposób mu zaimponuje, na pewno będzie uczyło się chętniej. Liczy się więc przyjazne podejście, talent pedagogiczny oraz łatwość nawiązania kontaktu nawet z opornymi maluchami. Dziecko można uczyć też samodzielnie, ale może to generować niepotrzebny stres i konflikty. Przed wyruszeniem na stok warto oswoić się z ubraniami i sprzętem, przymierzając je w domu. Jeśli Twoje dziecko nadal wydaje się mieć opory przed nauką, zadbaj o to, aby doceniło narciarstwo. Pomocne mogą być książeczki, ogólnodostępne filmiki z narciarskich wyczynów czy wspólne oglądanie zawodów. Jeżeli zaczniesz inspirować dziecko jeszcze przed zimą, na pewno radośnie wyruszy ono na stok.

tagi:
2019-06-09 12:14:44

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x