Tunel na ul. Częstochowskiej - dwie koncepcje PROJEKTY

Tunel na ul. Częstochowskiej - dwie koncepcje PROJEKTY

19.06.2019 11:44
Czytanie treści strony dostępne

Powraca temat uciążliwości drogowych przy przejeździe kolejowym na ul. Częstochowskiej w Lublińcu i ich rozwiązaniu. Wielu mieszkańców mówi o budowie wiaduktu, ale czy zamiast iść "nad" liniami kolejowymi, nie warto pomyśleć o drodze "pod" czyli o tunelu. Otrzymaliśmy dwie koncepcje o budowie tunelu w tym miejscu i je publikujemy.

Obie koncepcje zakładają budowę tunelu, czyli wykonanie inwestycji pod torami kolejowymi. Przyjrzeliśmy się nim i poniżej je opisujemy. Dodatkowo zamieszczamy wizualizacje w galerii zdjęciowej. Autorem jest inż. arch. Adam Biela, a materiał otrzymaliśmy od Radnego Rady Powiatu Jerzego Orszulaka, który przekazał poniższe koncepcje Burmistrzowi Miasta Lublińca Edwardowi Maniurze oraz Radnym Rady Miejskiej w maju 2019 r.

Każda koncepcja ma swoje plusy i minusy. Opisujemy jakie mogą się pojawić się inne konsekwencje przy ich wprowadzaniu. Jeśli macie również swoje opinie - dodajcie je w swoim komentarzu.

Koncepcja 1 - tunel przy ul. Paderewskiego
W pierwszej koncepcji tunel pod torami kolejowymi miałby znajdować się na odcinku pomiędzy budynkiem dróżnika kolejowego a budynkiem handlowym (rampa kolejowa) przy ul. Częstochowskiej.
Obecne skrzyżowanie ul. Częstochowskiej z ul. Paderewskiego stałoby się na krótkim odcinku drogą wylotową, jednokierunkową ze zwężeniem do jednego pasa ruchu na wysokości przejścia dla pieszych. Następnie droga byłaby już dwukierunkowa, aby zapewnić mieszkańcom dojazd do posesji, czy na myjnię samochodową. Przy tym rozwiązaniu ruch samochodów z ul. Częstochowskiej przeniósłby się już na ul. św. Anny od ronda Popiełuszki przez ul. Oświęcimską ponieważ przejazd przez tunel byłby możliwy tylko przez ul. Paderewskiego.
Skrzyżowanie przy Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu wymagałoby zmian w organizacji ruchu, ponieważ tworzyłyby się korki wzdłuż ul. Oświęcimskiej. Podobne miejsce mamy w chwili obecnej na ul. Mickiewicza gdzie dochodzi do zakorkowania ronda Opolczyka na oczekujące samochody, które chcą przejechać przez skrzyżowanie ul. Oświęcimska/św. Anny/Mickiewicza. Może przy tej koncepcji powróci temat budowy ronda przy policji w związku z budową Park & Ride. Lewy pas ul. Paderewskiego byłby lewoskrętem na ul. Częstochowską w kierunku centrum, natomiast prawoskręt prowadziłby przez tunel na ul. Częstochowską jako wylotówka z miasta.

Ta koncepcja uniemożliwia pomysł połączenia ul. Częstochowskiej z ul. Powstańców Śląskich w obu kierunkach przez ul. Dworcową, który pojawił się kilka lat temu na spotkaniu Burmistrza Miasta z mieszkańcami ws. organizacji ruchu w mieście, tak aby połączyć "Steblów" z szybkim przejazdem w kierunku wiaduktu, omijając ścisłe centrum miasta.

Koncepcja 2 - tunel w obecnej osi ul. Częstochowskiej
Jest to koncepcja w naszym odczuciu trudniejsza i bardziej skomplikowana ze względu na ilość pracy, większych wydatków, czy dostępu do gruntów.
Tunel zlokalizowany byłby pod istniejącym przejazdem kolejowym. Co niesie za sobą takie rozwiązanie? Na pewno sprzeciw m.in. mieszkańców ul. Wojska Polskiego, ponieważ te rozwiązanie spowoduje zamknięcie ul. Paderewskiego i ruch zostanie skierowany właśnie w ulicę Wojska Polskiego, a następnie ul. Tysiąclecia. Jednocześnie budynek na ul. Częstochowskiej 25 i 27 wraz z myjnią nie będą miały dostępu do drogi publicznej i nowa droga (wg koncepcji architekta) byłaby poprowadzona od ul. Liberki.
Natomiast po drugiej stronie przejazdu, dojazd do ul. Cegielnianej byłby możliwy poprzez budowę ślimaka w południowej części ul. Częstochowskiej po wyjechaniu z tunelu. Takiemu rozwiązaniu nie będą przychylni również lokalni przedsiębiorcy, którzy mają swoje zakłady w tym miejscu.

A Wy co sądzicie na temat tych dwóch koncepcji? Zapraszamy do komentowania.

Galeria: Tunel na ul. Częstochowskiej - dwie koncepcje PROJEKTY

Zobacz całą galerię

Komentarze

J.D. 2019-06-27, 14:16:30
Zgłoś
tunel koncepcja II
Za drugą koncepcją przemawiają mniejsze utrudnienia dla korzystających z przejazdu podczas prac budowlanych. Co na to kolej, która w naszym kraju jest "państwem w państwie"?
Cuba 2019-06-22, 10:24:46
Zgłoś
koncepcja I
..pierwsze rozwiązanie z tunelem na wysokości rampy PKP ,ok Jednak jedno ALE !!! o d w o d n i e ni e !!! by nie było jak z przejściem na dworcu PKP ...od lat 70 bezskuteczne !!!
kierowca 2019-06-19, 16:16:00
Zgłoś
róbta; byle warciej bo niedługo wiadukt zamykany bedzie to dopiero beda szopki sie działy w tym Lublincu' raczej tunel pod przejazdem byłby lepszym rozwiazaniem'

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu