Leczenie zębów bez bólu w gabinecie stomatologicznym

Leczenie zębów bez bólu w gabinecie stomatologicznym

29.07.2019 9:46
Czytanie treści strony dostępne

Wiele osób odwleka wizytę u stomatologa w obawie o ból. Jednak nowoczesne metody znieczulenia pozwalają na leczenie bez dolegliwości bólowych!

Czasy, gdy dentysta leczył zęby bez zniwelowania bólu, mamy już dawno za sobą. Teraz każdy gabinet stomatologiczny oferuje swoim pacjentom profesjonalne znieczulenia, które pozwalają na szybkie i skuteczne zniesienie dolegliwości bólowych na czas wizyty.

Jakie znieczulenia najczęściej stosuje stomatolog? Jeśli również chcesz udać się do gabinetu w celu wyleczenia zębów, sprawdź z nami, jakie metody znieczulenia są obecnie do dyspozycji!

 

Leczenie zębów bez bólu – to możliwe!

Zęby i dziąsła są unerwione, dlatego też różnego rodzaju zabiegu prowadzone w tym właśnie obszarze mogą powodować dolegliwości bólowe. Wiele osób obawia się ich tak bardzo, że woli unikać wizyty w gabinecie stomatologicznym nawet wtedy, gdy ból zęba jest wyjątkowo silny.

Obecnie nie trzeba jednak obawiać się wizyty u stomatologa – dzięki nowoczesnym metodom znieczulenia można wyleczyć zęby bez bólu, nawet jeśli chodzi o poważniejsze zabiegi, na przykład leczenie kanałowe czy wszczepianie implantów.

 

W gabinetach stomatologicznych stosuje się obecnie poniższe metody znieczulenia:

  • standardowe znieczulenie miejscowe
  • znieczulenie komputerowe The Wand
  • gaz rozweselający
  • znieczulenie ogólne – narkoza

 

Warto jednak wskazać, że nowoczesne metody znieczulenia może zaproponować nam tylko prywatny gabinet stomatologiczny. W gabinetach przyjmujących pacjentów w ramach państwowego, powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli na NFZ będziemy mogli skorzystać tylko ze standardowego znieczulenia miejscowego.

Czym dokładnie charakteryzują się powyższe metody znieczulenia u stomatologa? Na co warto się zdecydować, aby zabiegi odbywały się bez stresu? Zapraszamy do sprawdzenia!

 

Standardowe znieczulenie miejscowe

Każdy gabinet stomatologiczny oferuje swoim pacjentom znieczulenia miejscowe, czyli znieczulenia odbywające się w miejscu, w którym ma być prowadzony zabieg. Dentysta wstrzykuje wtedy środek znieczulający igłą.

 

Stosuje się wtedy trzy typy znieczulenia, a mianowicie:

  • znieczulenie nasiękowe
  • znieczulenie przewodowe
  • znieczulenie śródwięzadłowe

 

Znieczulenie nasiękowe jest stosowane przy leczeniu i usuwaniu przednich zębów górnych i dolnych, czyli siekaczy. Z kolei znieczulenia przewodowe i śródwięzadłowe wybierane są już przy leczeniu zębów przedtrzonowych i trzonowych, w tym między innymi w leczeniu endodontycznym.

Powyższe typy znieczulenia mogą być dla niektórych pacjentów bolesne – odczuwane jest wtedy uczucie rozpierania, ponieważ środki wstrzykiwane są pod ciśnieniem. Właśnie dlatego nowoczesny gabinet stomatologiczny może zaoferować swoim pacjentom także inne metody znieczulenia.

 

Znieczulenie komputerowe The Wand

The Wand to alternatywa dla znieczulenia z użyciem strzykawki i igły. Stosuje się wówczas specjalny komputer, który odpowiednio dawkuje środek znieczulający i podaje go pod takim ciśnieniem, aby procedura nie była bolesna dla pacjenta.

W efekcie dentysta stosujący znieczulenie The Wand może zapewnić swoim pacjentom bardziej komfortowe znieczulenie. Pacjent może zachować wtedy także pełną mimikę twarzy i swobodę mówienia, co nie jest zawsze możliwe w przypadku znieczulenia standardowego.

Znieczulenie The Wand ma szerokie zastosowanie, na przykład może być stosowane przy zabiegach stomatologii zachowawczej, w endodoncji, przy leczeniu protetycznym.

Za znieczulenie The Wand zapłacimy najczęściej o kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych więcej niż za zwykłe znieczulenie miejscowe.

 

Gaz rozweselający

W wybranych gabinetach stomatologicznych można skorzystać także ze znieczulenia z gazem rozweselającym. Sprawdza się ono głównie u dzieci, a także u pacjentów posiadających dentofobię – fobię przed leczeniem stomatologicznym.

Gaz rozweselający, czyli podtlenek azotu posiada właściwości uspokajające. Przy znieczuleniu stomatolog nakłada na twarz pacjenta maseczkę i podaje mu gaz rozweselający wraz tlenem. W trakcie zabiegu pacjent pozostaje wtedy świadomy i może wykonywać polecenia specjalisty, ale odczuwa głębokie odprężenie.

 

Znieczulenie ogólne – narkoza

Ostatnim opisanym przez nas typem znieczulenia stosowanego w stomatologii jest znieczulenie ogólne, które potocznie nazywane jest narkozą.

Jest to znieczulenie, które dostępne jest wyłącznie w wybranych gabinetach, ponieważ wymaga ono także asysty specjalnego zespołu anestezjologicznego składającego się z lekarza anestezjologa oraz pielęgniarki, którzy obecni są przez cały czas trwania zabiegu.

Dentysta może zalecić znieczulenie ogólne w wyjątkowych przypadkach, gdy pacjent ma skrajne postaci dentofobii. Przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym konieczne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem o jego stanie zdrowia.

W trakcie znieczulenia ogólnego pacjent jest nieświadomy. Znieczulenie podaje się dożylnie, a także stosuje się intubację. Po zakończonym zabiegu pacjent wybudza się i musi jeszcze przez jakiś czas pozostać pod kontrolą.

Chcesz wyleczyć zęby bez bólu na Śląsku? Odwiedź Gabinet Stomatologiczny Arte Clinic z Gliwic, który oferuje swoim pacjentom nowoczesne metody znieczulenia przy leczeniu stomatologicznym. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu