Opiekunki Niemcy - Jak zorganizować dzień i czas wolny osobie starszej?

Opiekunki Niemcy - Jak zorganizować dzień i czas wolny osobie starszej?

15.08.2019 9:13
Czytanie treści strony dostępne

Praca, jako opiekunka w Niemczech, na pewno wymaga bardzo dużej cierpliwości oraz odznaczania się określonymi cechami. W dobie współczesnej mamy do czynienia ze zwiększoną popularnością zatrudniania na stanowisku opiekuna osób starszych zarówno w naszym kraju jak i poza jego granicami. W tym względzie wykazane jest bardzo duże zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych w Niemczech. Opiekunem osoby starszej nie może być każdy, kto ma na to ochotę, ponieważ nie każdy ma odpowiednie predyspozycje oraz cechy charakteru.

Wymogi wobec osoby opiekującej się seniorem
Aby móc zostać osobą, jaką jest opiekunka osób starszych w Niemczech, należy spełnić określone wymogi. Przede wszystkim należy ukończyć specjalistyczny kurs, aczkolwiek to nie wszystko. Mówiąc o konkretnych wymogach, zależą one od konkretnego pracodawcy. Niemniej jednak taka osoba na pewno powinna wykazywać pewną tężyznę fizyczną, na pewno powinna być dyspozycyjna, na pewno również powinna mieć określoną wiedzę. Bardzo pomocne będzie ukończenie szkoły tudzież studiów kierunkowych. Mowa o takich kierunkach jak fizjoterapia, rehabilitacja, pedagogika czy też psychologia. Poza tym również dana osoba powinna posiadać określone cechy charakteru. Mowa jest mianowicie o wrodzonej empatii, mowa o cierpliwości, o pewnej kreatywności. Ta ostatnia cecha na pewno bardzo mocno się przyda w organizowaniu czasu wolnego seniorowi. To jeden z głównych obowiązków, które ciążą na osobie sprawującej opiekę nad seniorem.

Organizacja wolnego czasu dla seniora
Co należy do obowiązków opiekunki? Niemcy to kraj, w którym zatrudnianych jest bardzo dużo opiekunek osób starszych. Do ich obowiązków zaliczyć można wiele różnych elementów. Wśród nich na pewno wskazać należy na:
- sprzątanie domu, wykonywanie zakupów
- opieka nad osobą leżącą na stałe w łóżku - masowanie, obracanie, czynności higieniczne
- gotowanie, przygotowywanie posiłków
- organizacja czasu wolnego
Istotnym elementem na pewno jest właściwa organizacja czasu wolnego seniora, całego jego dnia. Wiele w tym względzie zależy od stanu jego zdrowia, od jego kondycji, od możliwości poruszania się. Jeśli owa możliwość istnieje i to niezależnie od tego czy mowa jest o poruszaniu się o własnych siłach, czy też na wózku inwalidzkim, to należy tę możliwość wykorzystać. Ruch na świeżym powietrzu, spacer po parku to bardzo ważny element dla zdrowia seniora. Dzięki lepszemu dotlenieniu mózgu można mówić o większej szansie na zachowanie podstawowych funkcji intelektualnych. Skoro wspomniano o owych funkcjach intelektualnych, to nie można nie wskazać na różnego rodzaju czynności mające na celu ich podtrzymanie. To jedna z najbardziej istotnych kwestii w odniesieniu do organizacji czasu wolnego dla seniora. Sama rozmowa z osobą starszą już jest pewną formą treningu umysłu. Tym samym w codziennej opiece niezwykle istotne staje się rozmawianie, zadawanie pytań, zmuszanie umysłu do wytężonego wysiłku.

Poza tym, jeśli jego stan zdrowia na to pozwala, warto jest zabierać go w różne miejsca. Można go zabierać do kina, teatru, opery, na różnego rodzaju wydarzenia, być może na zawody sportowe, do sklepów, do innych miejsc publicznych. Należy każdy dzień urozmaicać, aby senior miał jak największą dawkę emocji, dawkę atrakcji. Warto ponadto zadbać o trening umysłu i to nie tylko poprzez wspólną rozmowę. Bardzo pomocne będzie wdrożenie różnych gier. Można wskazać na szachy, warcaby, na gry karciane, na inne gry planszowe, można także zainteresować go różnymi kreatywnymi czynnościami pozwalającymi na kreatywne myślenie. Mowa chociażby o rysowaniu. W chwilach, w których opiekun zajmuje się innymi czynnościami jak chociażby sprzątanie domu, warto seniorowi podsunąć jakąś inną możliwość spędzania czasu. Może przydać się codzienna prasa lub też rozwiązywanie krzyżówek.

Opieka nad seniorem, nad osobą dotkniętą problemem demencji starczej wymaga bardzo wnikliwego podejścia. Tutaj nie będzie wystarczające przygotowanie posiłku czy też posprzątanie mieszkania. Opieka nad seniorem to znacznie więcej obowiązków, a nadto ważnym elementem jest organizacja jego czasu wolnego, aby był on wyjątkowy, aby senior mógł poczuć się ważny, aby wdrożyć w jego codzienność pewne elementy treningu mózgu. Tym samym, jeśli ktoś chciałby podjąć się pracy w charakterze opiekuna osób starszych w kraju lub poza jego granicami, powinien odznaczać się dużym stopniem kreatywności, ponieważ nie jest to praca jak każda inna, ale jest to bardzo specyficzny rodzaj posady, w której elementem koniecznym jest posiadanie pewnych cech charakteru, aby móc sprostać stawianym przez seniora wymaganiom.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu