Nieznane uroki Kielc

Nieznane uroki Kielc

21.08.2019 8:12
Czytanie treści strony dostępne

Kielce to być może niewielkie, ale za to bardzo klimatyczne miasto położone w województwie świętokrzyskim. Jest zarówno jego stolicą jak i ozdobą. Jego największy atut stanowi doskonałe usytuowanie w Górach Świętokrzyskich. Miasto stale się rozwija, w obrębie terytorium powstają nowe inwestycje, które tym samym zwiększają jego atrakcyjność. Posiada zaplecze nie tylko gospodarcze, ale również naukowe oraz kulturalne. Kielce mają swoją własną historię owianą wianuszkiem legend, a świętokrzyskie czarownice są powszechnie znane. Co więcej, turystów przyciągają atrakcje turystyczne oraz urokliwe, górskie krajobrazy.

Od Kiełc do Kielc 

Powstanie miasta sięga przeszło 900 lat i związane jest z pewną legendą. Dawniej centrum Kielc stanowiła nieprzebyta puszcza pełna różnorodnej zwierzyny. Właśnie to skłoniło syna Bolesława Szczodrego - Mieszka do zawitania w te rejony w celu polowania. W czasie pogoni za zwierzyną jednak zgubił swoich towarzyszy, a wraz z nimi właściwą drogę. Zmuszony był spędzić noc w lesie. Miał on wówczas sen. Przyśniło mu się, iż napadli go zbójcy, którzy próbowali go otruć. Wtem objawił się św. Wojciech, który nakreśliwszy na ziemi szlak, zamienił go w strumień wody. Kiedy Mieszko się przebudził dostrzegł nieopodal strumyk. Napiwszy się poczuł jak wracają mu wszystkie siły, a wraz z nimi nowa nadzieja. Odjeżdżając zauważył w trawie ogromne kły, należące do nieznanego zwierzęcia, najprawdopodobniej dzika. Mieszko zdecydował wówczas, że wybuduje w tym miejscu gród wraz z kościołem. Niedługo potem strumyk nazwano Silnicą, a osadę mianowano sugestywną nazwą Kiełce, od kłów znalezionych przez Mieszka. Dopiero z biegiem lat została ona przekształcona na Kielce.

Przyroda w centrum miasta

Kielce cieszą się dużą popularnością zwłaszcza ze względu na bliskość Gór Świętokrzyskich.  Przecinają je dwa pasma: Kadzielniańskie oraz Dymińskie. Co więcej, w centrum znajduje się wiele rezerwatów przyrody, zarówno ożywionej jak i ożywionej. Należą do nich: Kadzielnia, Ślichowice, Wietrznia, Biesak-Białogon czy Karczówka. Teren miasta obejmuje również swoim zasięgiem część Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Wszystko to sprawia, iż Kielce mają niezwykle klimatyczny, górski klimat. Pomniki przyrody spotykane są tam na każdym kroku, co dowodzi najsłynniejszy w regionie rezerwat "Kadzielnia" usytuowany w ścisłym centrum miasta. Najwyższym szczytem jest Telegraf, co kontrastuje z najniższym punktem jakim jest dolina Silnicy. Sprawia to, że kolejną cechę miasta stanowi duża różnica poziomów. Ponadto znajduje się tam wiele szlaków turystycznych, zabierających podróżnych na niezapomniane wędrówki.

Moc zabytków

Oprócz malowniczych widoków oraz klimatycznych miejsc Kielce mogą pochwalić się także innymi atrakcjami. W mieście znajduje się wiele cennych zabytków, koło których żaden turysta nie może przejść obojętnie. Znaleźć tam można:

  • Pałac Biskupów Krakowskich,
  • Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP,
  • Kościół św. Wojciecha,
  • Kościół Trójcy Świętej,
  • Pałacyk Zielińskiego,
  • Kościół garnizonowy,
  • Dworek Laszczyków,
  • Cmentarz żydowski,
  • Dworek Karscha.   

Miasto jest pełne różnorodnych atrakcji, docenią je zarówno miłośnicy zwiedzania jak i entuzjaści sportu. Nie brakuje tam niezwykłych miejsc do zobaczenia. Kielce kryją w sobie wiele tajemnic, które tylko czekają na turystów by je odkryć.  

Autorem artykułu jest Hotel Odyssey Kielce - pięciogwiazdkowy hotel położony niedaleko Kielc.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu