Pierwsze miejsce Gminnej Orkiestry Dętej z Ciasnej

Pierwsze miejsce Gminnej Orkiestry Dętej z Ciasnej

04.09.2019 12:56
Czytanie treści strony dostępne

W ostatni, upalny weekend wakacji na Rynku w Tarnowskich Górach odbył się XII Tarnogórski Festiwal Orkiestr Dętych im. Józefa Szweda. „Józef Szwed to tarnogórski muzyk i kompozytor. Długoletni korepetytor i dyrygent w Operze Śląskiej w Bytomiu oraz pedagog na Katowickiej Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Przez kilka lat pełnił funkcję kierownika uczelnianego studium dla kapelmistrzów orkiestr dętych. Równolegle do pracy pedagogicznej podjął współpracę z Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr, przez kilkanaście lat sprawując merytoryczną opiekę nad orkiestrami dętymi.

Na dorobek kompozytorski Józefa Szweda składają się różnorodne kompozycje, opracowania i wiązanki pieśni ludowych, w tym dla Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz dzieło sceniczne pt. Miłośnica królewska. Poczesne miejsce w jego dorobku kompozytorskim stanowią także wiązanki pieśni powstańczych, legionowych, śląskich i opracowania popularnych utworów muzyki klasycznej” – czytamy w folderze festiwalowym.

W tym roku w konkursie startowały cztery orkiestry: Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Milówki, Górnicza orkiestra Dęta KWK Sośnica z Gliwic, Parafialna Kamiliańska Orkiestra Dęta z Tarnowskich Gór oraz Gminna Orkiestra Dęta z Ciasnej. Każda z orkiestr zagrała obowiązkowy utwór Józefa Szweda oraz utwory dowolne z których trzy były oceniane. W tegorocznym konkursie brali udział laureaci z poprzednich lat, co świadczy o bardzo wysokim poziomie.

Gminna Orkiestra w Ciasnej wygrała konkurs zdobywając I miejsce oraz Nagrodę Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry w wysokości 5 tysięcy złoty i Nagrodę Dyrektora Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, którą jest wykonanie koncertu w filharmonii.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu