Pandemia a kapitałowe programy motywacyjne

Pandemia a kapitałowe programy motywacyjne

9 czerwca 2020, godz. 9:03
Udostępnij: Kopiuj link

Wiele firm przechodzi bardzo trudny okres z powodu ograniczeń wywołanych epidemią COVID-19. Niektóre mocno ograniczyły lub całkowicie wstrzymały działalność, inne starają się działać mimo ograniczeń, a jeszcze inne dostrzegły w obecnej sytuację szansę. Niektóre firmy związane bezpośrednio z branżą medyczną bądź z organizacją pracy zdalnej są dużymi beneficjantami obecnej sytuacji. Ogromna większość przeżywa jednak bardzo trudne chwile, ponieważ nie może sprzedawać swoich usług lub towarów.

Kryzys zniszczy wiele programów opcji menadżerskich

Wiele firm przygotowując programy motywacyjne i przeprowadzając wyceny opcji na akcje nie przygotowywało ich z myślą o takim kryzysie jak obecny. Drastycznie spadły kursy akcji wielu spółek, a spadki indeksów giełdowych są jednymi z największych w historii. Również zakładane wcześniej prognozy wyników dużej liczby spółek będą niemożliwe do zrealizowania. Warunki programów motywacyjnych bardzo często nie przewidują żadnych klauzul na wypadek różnego typu sił wyższych. Akcjonariusze chcą się dzielić zyskami z kadrą kierowniczą wtedy, kiedy sami mają zyski – tzw. umowa typu "follow the fortune". 

Przemyślane formułowanie warunków

Tego typu postawa akcjonariuszy – aczkolwiek zrozumiała – może być jednak demotywująca dla kadry, zwłaszcza gdy okazuje się, że w sytuacji kryzysowej dana spółka radzi sobie relatywnie lepiej niż rynek.

Rozwiązaniem może być wprowadzenie warunków relatywnych, tzn. takich, gdzie wartość uprawnień programu motywacyjnego jest zależna nie tyle od wyników danej spółki, a od wyników tej spółki w porównaniu z innymi spółkami lub z rynkiem. Jednymi z częściej spotykanych warunków podczas wyceny opcji na akcje są kryteria porównujące z WIG20.

Czasem warunki programu motywacyjnego są zależne od uzyskania bardzo konkretnych osiągnięć, np. od otwarcia nowej placówki czy emisji danego produktu. Wtedy w czasach takich jak pandemia jest oczywiście trudniej, a kadra menadżerska może mieć wrażenie, że nic już od niej nie zależy i nie jest w stanie dostać akcji z programu motywacyjnego, bo po prostu rynek poszedł w dół.

Projektując założenia kapitałowego programu motywacyjnego warto to wziąć pod uwagę i skonsultować się z ekspertami z biura aktuarialnego. Po to, aby program pełnił rzeczywiście rolę motywującą, a nie demotywującą. Więcej informacji na tematy takie jak programy motywacyjne czy wycena opcji na akcje można znaleźć na stronie https://halley.pl/wycena-opcji/.

 

Wycena opcji na akcje – wpływ kryzysowej sytuacji na księgowanie

Wiele programów ma taką konstrukcję, że fakt ich niezrealizowania nie ma żadnego wpływu na księgowanie. To jedna z pułapek międzynarodowych standardów rachunkowości, a dokładniej MSSF 2. Akcje mogą zostać nieprzyznane, a w księgach pozostaje bardzo duży koszt. To, czy taka sytuacja jest możliwa zależy od tego, jakie warunki są wbudowane w program – warunki, od których zależy nabycie udziałów przez beneficjentów. Może być to szczególnie denerwujące dla akcjonariuszy, którzy widzą ciągle ponoszony bardzo duży koszt programu w księgach, ponieważ wycena opcji na akcje była robiona jeszcze przez pandemią. Mylnie wydaje się im czasem, że ktoś korzysta wtedy, jak oni notują straty. To błędne myślenie wynikać może z niepoprawnego rozumienia jak działają standardy rachunkowości.

 

Biuro aktuarialne przychodzi z pomocą

To idealny moment na wdrożenie nowego programu menadżerskiego. Spółki, które aktualnie mają stosunkowo bardzo niską wycenę na giełdzie, mają oczywiście bardzo silną motywację do powrotu do poprzedniego stanu. Jest to bardzo dobry moment do wdrażania nowych programów motywacyjnych ze względu na co najmniej dwa powody:

  1. Niska wycena ich udziałów jest silną motywacją księgową. Wycena opcji na akcje obejmowane w ramach takiego programu nie będzie tak dużą pozycją w księgach.
  2. Akcjonariusze są bardzo zdesperowani i chętnie podzielą się udziałami, jeśli ich majątek – tak nisko wyceniany obecnie przez rynek w czasach koronawirusa – wróci do wcześniejszych poziomów wycen. Zawsze można się podzielić szczęściem – zwłaszcza, jeśli ktoś się do tego szczęścia przyczynił.

Warto w tej kwestii skonsultować się z ekspertami z biura aktuarialnego https://halley.pl/. Nie tylko przeprowadzą profesjonalną wycenę opcji na akcje w ramach programu motywacyjnego zgodnie z odpowiednimi standardami, ale też doradzą i pomogą przenalizować bieżącą sytuację pod tym kątem.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu