Relacja z TOUCH US – DBANIE TO DOTYKANIE

Relacja z TOUCH US – DBANIE TO DOTYKANIE

23.10.2019 13:35
Czytanie treści strony dostępne

W minioną sobotę 19 października br. na Rynku w Koszęcinie odbył się happening pt. TOUCH US – DBANIE TO DOTYKANIE. Październik Miesiącem Świadomości Raka Piersi - ta idea przyświecała organizatorkom wydarzenia z „Fantazja & Urwisek”, „Stowarzyszenie Montownia” i „Fundacja Twoje TAK ma ZNACZENIE”, a imprezę patronatem objął i służył pomocą Wójt Gminy Koszęcin pan Zbigniew Seniów.

„Lublinieckie Amazonki … i nie tylko” działające pod kuratelą Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublińcu, zaproszone przez organizatorki, przy swoim stoisku na koszęcińskim rynku dzieliły się wiedzą i doświadczeniem na temat profilaktyki raka piersi. Nasza amazonka, Danuta Swoszowska, na wstępie wydarzenia zaprezentowała referat: Profilaktyka orężem walki z rakiem.
Warto przytoczyć kilka ważnych fragmentów jej wystąpienia.
- Polska umiera na raka piersi. Jesteśmy jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym wzrasta liczba zgonów z tego powodu - cyt. z gazety WPROST.

Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Kobiety nie tylko w Polsce, ale i na świecie, mają świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą rak piersi, ale niewielki procent wie, jak ważna jest wczesna profilaktyka. Dzięki samobadaniu można wykryć chorobę na wczesnym stadium zaawansowania, co stwarza duże szanse wyleczenia. Prostota samokontroli: 1. oglądanie stanu piersi; 2. badanie dotykowo-palpacyjne powinna stać się nawykiem pań w każdym wieku. Każdą nienaturalną zmianę należy zgłosić lekarzowi. Pomocna w samobadaniu może być aplikacja na smartfon BREAST TEST. Kobiety powinny też przynajmniej raz do roku poddać się profilaktycznej kontroli na USG i mammografie. Danka Swoszowska zwróciła też szczególną uwagę, że w przypadku zdiagnozowania raka piersi poddanie się alternatywnemu paramedycznemu leczeniu jest nieskuteczne.

Happening dotyczył istotnych zagadnień zdrowotnych, ale prowadząca spotkanie Iza Jonczyk przeplatała imprezę – ważne: z pląsami i tańcami, konkursami, zgadywankami, a nawet meksykańską falą.

Organizatorki i uczestnicy są pewni, że spotkają się w październiku za rok.

Komentarze

Lublinieckie Amazonki ... i nie tylko 2019-10-28, 20:41:42
Zgłoś
TOUCH US – DBANIE TO DOTYKANIE
Dziękujemy Redakcji lubliniec.info za zamieszczenie materiału o wydarzeniu TOUCH US – DBANIE TO DOTYKANIE . Profilaktyka dotycząca zdrowia, w każdym aspekcie, jest ważnym tematem społecznym :)

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu