ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” ZDOBYWA JAPONIĘ!

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” ZDOBYWA JAPONIĘ!

28.10.2019 11:01
inf. pras.
Czytanie treści strony dostępne

Mija drugi tydzień wielkiej, japońskiej trasy koncertowej Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Artyści chóru i baletu mają za sobą pierwsze koncerty przy pełnych salach, a podczas spotkań z japońską publicznością zbierają liczne wyrazy uznania i zachwytu polską kulturą. Tournée odbywające się w ramach obchodów 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią, zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po kilkunastogodzinnej podróży Zespół „Śląsk” bezpiecznie wylądował w Tokio 15 października, by po krótkim odpoczynku ruszyć w dalszą drogę, na spotkania z publicznością.

Pierwszy koncert w Takasaki poprzedziła wizyta artystów w Kataoka Junior High School. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oczekiwali polskich gości i pieczołowicie przygotowali się do tego spotkania. Artystów powitały polskie barwy i symbole narodowe, banery w języku polskim i japońskim, a każdy z uczniów trzymał biało-czerwoną flagę. W atmosferze radosnego święta szkoły, Zespół przywitała dyrekcja i grono pedagogiczne. Za tak wzruszające przyjęcie dziękował w imieniu Zespołu „Śląsk” Dyrektor Zbigniew Cierniak. Specjalnie dla uczniów artyści przygotowali krótki koncert, balet wykonał trojaka, a chór zaśpiewał „Karolinkę” i ulubioną przez Japończyków polską piosenkę „Szła dzieweczka”. Euforię wśród młodych widzów wzbudziło jej odśpiewanie w języku japońskim. Podziwiany w skupieniu koncert nagrodzono burzą oklasków, a po nim przyszedł czas na niekończący się maraton zdjęć i rozmów (w języku angielskim) z polskimi gośćmi. Uczniowie nie kryli podekscytowania tym niezwykłym spotkaniem, zachwycali się pięknymi strojami widzianymi po raz pierwszy w życiu i to z tak bliska. Padało wiele pytań o polską kulturę, pracę artystów i wszystko co dotyczy ojczystego kraju Zespołu „Śląsk”. W zamian uczniowie chętnie opowiadali o Japonii, zaśpiewali też kilka swoich piosenek. Wśród serdecznej gościnności nie zabrakło wspólnego posiłku. Szkoła przygotowała specjalne menu, które nawiązywało do polskich tradycji kulinarnych. Smaczna niespodzianka dla artystów Zespołu była także atrakcyjną lekcją dla japońskiej młodzieży, która po raz pierwszy próbowała tradycyjnych, polskich smaków. Zanim artyści Zespołu „Śląsk” opuścili gościnne mury Kataoka Junior High School, uczniowie zdążyli się już nauczyć kilku słów w języku polskim. Wśród nowopoznanych słówek królowały: Polska, Japonia i Śląsk. Pierwsze spotkanie młodego pokolenia mieszkańców Takasaki z polską kulturą i tradycją było niezwykle cenne. Już w przyszłym roku miasto będzie bowiem gościć polskich olimpijczyków, którzy przyjadą do Japonii na letnie igrzyska.

Pierwszy koncert w Kraju Kwitnącej Wiśni odbył się 19 października w Takasaki City Theater – nowym, przepięknym teatrze oddanym publiczności na miesiąc przed przyjazdem Zespołu „Śląsk” do Japonii. Obiekt wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt techniki scenicznej tworzył wspaniałą scenerię do występu polskich artystów. Zespół był pierwszym podmiotem, który na deskach tego teatru zaprezentował program wokalno-baletowy. Gospodarze zadbali o to, aby koncert Zespołu „Śląsk” był
w całości zachwycającym i niezapomnianym widowiskiem. Publiczność mogła więc podziwiać nie tylko kunszt baletu i chóru, ale i przepiękną scenografię w postaci ręcznie malowanych ornamentów i tła nawiązującego do polskiej kultury, a skomponowanego z elementów florystycznych i architektonicznych. Dwa koncerty w Takasaki były pierwszymi podczas japońskiego tournée i odbyły się w wypełnionej po brzegi sali. Na widowni zasiedli także uczniowie Kataoka Junior High School.

21 października Zespół wyruszył w dalszą podróż i przemieścił się z wybrzeża wschodniego Japonii na zachodnie, do przepięknie położonej nad Morzem Japońskim miejscowości Niigata. Podczas jednodniowego pobytu w tym mieście artyści wystąpili z dwoma koncertami, które podziwiał każdorazowo komplet widzów. Kolejnym przystankiem na trasie była Omiya. Przed koncertem kulisy zwiedziła grupa kilku opiniotwórczych blogerek, trendsetterek promujących wszystko co dotyczy kultury
i sztuki. Panie z wielkim zainteresowaniem wysłuchały informacji na temat Zespołu, jego dokonań
i repertuaru oraz z ciekawością przyglądały się strojom.

Obecnie Zespół „Śląsk” przebywa w Nagoi, które jest trzecim co do wielkości miastem w Japonii, gdzie przygotowuje się do kolejnych koncertów. Po pracowitych próbach najbliższe spotkanie z widzami odbędzie się 26 października, we wspaniałej sali koncertowej Forest Hall w Nagoi.

Jak relacjonują z Japonii artyści Zespołu „Śląsk”, na koncerty przychodzi wielopokoleniowa publiczność, która chociaż na początku nieco onieśmielona nie do końca wie jak nagradzać brawami artystów, potem w naturalny sposób ulega żywiołowości i energii płynącej ze sceny. Przełamują się wszelkie bariery i różnice kulturowe powodując entuzjastyczne przyjęcie Zespołu „Śląsk”. Wykonywana przez artystów w języku japońskim pieśń „Jidai” jest za każdym razem prawdziwym wielkim finałem programu, a wzruszona muzyczną niespodzianką publiczność często włącza się do wspólnego śpiewu. Ogromna sympatia, podziw i szacunek z jakim spotykają się na koncertach artyści Zespołu, znajduje także wyraz w dużym zainteresowaniu lokalnych władz oraz mediów. Widać wyraźnie, że dzięki tournée „Śląska” atmosfera świętowania jubileuszu 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią, jest wyjątkowa.


 

Przypomnijmy. Artyści chóru i baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wyruszyli na tournée do Japonii 14 października. Podczas kilkutygodniowej trasy wystąpią z trzydziestoma koncertami, odwiedzając 18. miast w niemal całym Kraju Kwitnącej Wiśni, wśród nich znajdą się jeszcze m.in. Hiroshima, Kyoto, Osaka, Fukuoka, Sapporo, Yokohama i Tokio. Dwuczęściowy program, z którym artyści pojechali do Japonii, to głównie kompozycje Stanisława Hadyny i choreografie Elwiry Kamińskiej. Są wśród nich m.in. trojak, polka opolska i beskidzka, zwodzony, tańce narodowe czy tańce górali podhalańskich. W repertuarze pieśni znalazły się największe przeboje „Śląska”, m.in.: „Głęboka studzienka”, „Czary”, „Ondraszek” czy „Gdybym to ja miała”. Ulubiona przez Japończyków „Szła dzieweczka” wykonywana jest w języku polskim i japońskim, a w finale każdego koncertu „Śląsk” śpiewa w ojczystym języku gospodarzy japońską pieśń „Jidai”.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” odwiedzał Japonię już kilkukrotnie, w 2002, 2004, 2015 i w 2016 roku, ale w większym składzie powrócił do Japonii po 15 latach. Tegoroczna podróż ma wymiar szczególny, jest bowiem nie tylko promocją polskiej kultury w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, w Roku Stanisława Hadyny, ale przede wszystkim elementem świętowania 100-lecia nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.

Trasa zakończy się dwoma koncertami w Tokio, 20 listopada. Powrót artystów do kraju zaplanowano na 22 listopada.

Galeria: ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” ZDOBYWA JAPONIĘ!

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu