Czy warto łączyć relacje prywatne z zawodowymi?

Czy warto łączyć relacje prywatne z zawodowymi?

3 lutego 2020, godz. 9:18
Udostępnij: Kopiuj link

Wielu pracowników uwielbia dzielić się swoim życiem prywatnym, ze współpracownikami, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Często zapominają, po co tak naprawdę przychodzi się do pracy i zamiast wykonywać swoje obowiązki, zachęcają wszystkich do rozmów prywatnych.

Konsekwencje łączenia relacji prywatnych z zawodowymi.

Pracuj.pl, to profesjonalna strona gromadząca najlepsze oferty pracy. Często możemy na nich znaleźć adnotacje o tym, że pracodawca oferuje pracę w miłym, zaprzyjaźnionym zespole. Warto jednak pamiętać, że relacje, jakie panują w pracy, powinny różnić się prywatnych. Zbyt duża zażyłość ze współpracownikami może owocować obniżeniem efektywności całego zespołu. Pracownicy mający wiele wspólnych tematów do rozmów, często przerywają pracę, by wtrącać prywatne dygresje. Praca w miłym, zaprzyjaźnionym zespole, nie oznacza, że wszyscy powinni zagłębiać się w swoje prywatne życie, spotykać po pracy i spędzać ze sobą święta. Miły i przyjazny zespół współpracowników oznacza, że mogą oni sobie wzajemnie ufać i pomagać w kwestiach czysto zawodowych, że mogą czerpać z doświadczenia dłużej pracujących kolegów, oraz że ludzie pracujący w tej firmie, nie epatują negatywnymi emocjami, takimi jak szyderstwo, gdy komuś powinie się noga, czy agresja słowna, gdy są zdenerwowani.

Czy warto łączyć relacje prywatne z zawodowymi?

Oczywiście głosy w tej kwestii są podzielone, także każdy powinien sam zdecydować, czy chce zaryzykować głębszą przyjaźń ze współpracownikiem i być może ponieść tego późniejsze konsekwencje. Warto pamiętać, że w takiej relacji kłótnie i nieporozumienia na stopie prywatnej mogą mieć ogromny wpływ na pracę. W życiu prywatnym, gdy nasz przyjaciel nas rozczaruje, możemy zaprzestać z nim kontaktu na stałe lub na jakiś czas, aż do wyjaśnienia sprawy. W pracy jesteśmy zmuszeni do przebywania ze współpracownikami, bez względu na sytuacje. Nie warto ponosić tak wielkiego ryzyka, jeśli nie jesteśmy w stu procentach pewni, że przyjaźń ze współpracownikiem, będzie dla nas bardzo wartościowa.

Relacje pomiędzy współpracownikami w firmach bywają bardziej i mniej zażyłe. W dużej mierze jest to zależne od kadry zarządzającej, czy urządza pracownikom imprezy integracyjne, czy spożywają razem posiłki i dojeżdżają razem do pracy. Jednak ostateczne słowo w kwestii zażyłości, ma pracownik. Od niego zależy, czy zechce się zaprzyjaźnić z kolegą z pracy, czy woli z nim utrzymywać ściśle służbowe relacje.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu