Program Słoneczny Lubliniec 2020 - wnioski, informacje

Program Słoneczny Lubliniec 2020 - wnioski, informacje

07.02.2020 10:15
Czytanie treści strony dostępne

W środę oraz w czwartek w Lubitece odbyły się spotkania władz miasta razem z mieszkańcami zainteresowanymi Programem Słoneczny Lubliniec 2020, czyli budową instalacji fotowoltaicznej na swojej posesji z dotacją. 

Spotkania miały charakter otwarty dla mieszkańców. Środowe zebranie prowadzone było przez Burmistrza Miasta Lublińca Edwarda Maniurę, zastępcę Annę Jonczyk-Drzymałę, nowego sekretarza miasta - Józefa Korpak oraz inspektora zespołu ds. funduszy - Krzysztofa Klepacza. 

Władze miejskie chcą przystąpić do nowego konkursu, w którym miasto Lubliniec może liczyć na kwotę blisko 4 mln zł dotacji. Pierwsza edycja programu Słoneczny Lubliniec rozpoczęła swój bieg w 2017 r. Mieszkańcy, którzy wtedy wyrazili chęć w programie zapłacili 99 zł za wykonanie projektu technicznego instalacji fotowoltaicznej dla swojej posesji. Niestety przedłużające się ogłoszenie wyniku konkursu oraz bardzo mała liczba finalnie dotowanych wtedy projektów spowodowała, że nasz słoneczny projekt nie został zrealizowany. W tym roku pojawia się nowa możliwość dotacji, z której miasto chce skorzystać oraz nie pozostawić mieszkańców samych.

Program Słoneczny Lubliniec - edycja 2020

Do tegorocznego programu mogą przystąpić gospodarstwa domowe, które w 2017 roku przystąpiły do pierwszej, nieudanej edycji programu Słoneczny Lubliniec i zleciły wykonanie dokumentacji technicznej. W skali całego miasta było to 515 rodzin. Czasu jest jednak bardzo mało ponieważ do 14 lutego 2020 należy złożyć w Urzędzie Miejskim w Lublińcu (dziennik podawczy) wniosek z chęcią dalszego udziału w programie Słoneczny Lubliniec.

Wnioski do pobrania: wersja tekstowawersja pdf

Wyniki konkursu, w którym miasto chce wziąć udział spodziewane są na jesień 2020. Gdyby udało się otrzymać dofinansowanie program byłby realizowany w latach 2021-2022.

Jakie są warunki i ile można otrzymać?

Planowane maksymalne dofinasowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie do 65% kosztów kwalifikowanych, ale uwaga - wartości netto. W międzyczasie nastąpiła zmiana przepisów i dotacja będzie dotyczyła kwoty netto, a podatek VAT będzie musiał opłacić mieszkaniec. Dobrą informacją jest, że niezależnie od umiejscowienia paneli fotowoltaicznych stawka VAT wynosi 8%. Innym, o wiele gorszym dla odbiorcy jest również fakt, że będzie musiał zapłacić VAT od otrzymanej dotacji! Ta informacja nie spodobała się mieszkańcom. 

Miasto szacuje, że średni koszt instalacji fotowoltaicznej może wynieść 3000-3500 zł netto za 1kW. 

Dla naszego przykładu zakładamy koszt 12 tys. zł netto za instalację o mocy 4kW oraz dotację w wysokości 65%.

wartość instalacji: 12.000 zł
wartość podatku VAT: 960 zł
wartość instalacji brutto: 12.960 zł
wysokość otrzymanej dotacji (65%): 7800 zł
wartość podatku VAT od dotacji: 624 zł
finalny koszt kalkulacji: 5.784 zł

Tak - zgodnie z nowymi przepisami kwota dotacji jest praktycznie podwójnie opodatkowana

Dlaczego dotacja do 65% a nie 85%?
Jest to kwota proporcjonalna do wszystkich złożonych wniosków w 2017 r., która wynosiła 515 gospodarstw domowych przy założeniu, że wszyscy biorą udział w edycji 2020. Jak praktycznie to wygląda? Na pewno ta liczna będzie mniejsza ze względu, że część rodzin w międzyczasie już dokonała we własnym zakresie instalacji fotowoltaicznej i korzysta z programów rządowych, a rekrutacja nowych nie będzie prowadzona.

O samej instalacji i ograniczeniach

Wyrażenie chęci wzięcia w programie Słoneczny Lubliniec 2020 tymczasowo blokuje możliwość ubiegania się o dotację z rządowego "Programu Mój Prąd" oraz niejasna jest sytuacja ws. ulgi podatkowej, z której można skorzystać w pierwszym przypadku. W tej sytuacji miasto przewiduje skierowanie pisma o indywidualną interpretację z Administracją Skarbową. Oczywiście jeżeli realizacja programu Słoneczny Lubliniec 2020 nie dojdzie do skutku to mieszkańcy będą mogli skorzystać z programów rządowych. 

Planowana instalacja fotowoltaiczna w ramach programu Słoneczny Lubliniec 2020 będzie mogła osiągnąć maksymalnie do 85% dofinansowania (w zależności od ilości chętnych) i do mocy maksymalnej 5kW. Posiadana przez właścicieli dokumentacja techniczna zamówiona trzy lata temu będzie wymagała aktualizacji. Tutaj jednakże koszty przejmie miasto, aby ponownie nie obciążać płatnościami uczestników programu. Aktualizacja jest konieczna chociażby ze względu na chęć zastosowania nowszych technologicznie i wydajniejszych paneli monokrystalicznych o mocy 320W. Nie przewiduje się zmian w ilości mocy instalacji, chociaż mieszkańcy mogą zgłosić swoje uwagi do zespołu projektowego. Przez pięć lat od instalacji będzie ona własnością miasta i miasto będzie ponosiło koszty przeglądów, czy ubezpieczenia. W tym czasie nie będzie możliwości rozbudowania instalacji o nowe panele w celu zwiększenia mocy instalacji. Po upływie pięciu lat cała instalacja zostanie bezpłatnie przekazana danemu mieszkańcowi.

Galeria: Słoneczny Lubliniec 2020

Zobacz całą galerię

Komentarze

Pochmurny Mieszkaniec 2020-02-12, 21:52:22
Zgłoś
Do tego poniżej
Zaraz, zaraz... Składał wniosek ? Składał! Umowę podpisał ? Podpisał! Ale przeczytać to już nie przeczytał... Część środków faktycznie mogłaby być zwrócona, ale pod warunkiem określonym w umowie. I to nie 50%. W każdym razie sam fakt niezakwalifikowania się do projektu nie był powodem zwrotu opłaty za wizję lokalną w terenie i projekt! Ps. Masz rację - olej tą farsę. Im więcej takich jeleni jak ty, tym więcej takich cwaniaków jak ja dostanie większe dofinansowane, jeśli projekt przejdzie...
mieszkaniec 2020-02-10, 09:02:55
Zgłoś
ale czekajcie, ja sie zapisałem w 2017 roku, sledzilem potem co sie dzieje, co chwile opoznienia i olalem temat a podobno mieli zwracać 50% poniesionych kosztow. jak to jest? jak odzyskac kase? nie chce juz brac udzialu w tej farsie
Słoneczny Mieszkaniec 2020-02-08, 17:15:40
Zgłoś
Poziom dofinansowania
Mam nadzieję, że w przypadku mniejszej liczby zainteresowanych w stosunku do poprzednio złożonych wniosków wysokość dofinansowania zwiększy się... Jak to jest, że w gminie Herby w poprzedniej edycji dofinansowanie otrzymali wszyscy, którzy się ubiegali i to w najwyższej możliwej wysokości. Obecnie także jest nabór wniosków i poziom dofinansowania określono także na 85 %. Niech wniosek każdy wysnuje sobie sam.

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu