Szlakiem Wiedeńczyków

Szlakiem Wiedeńczyków

26.02.2020 9:43
K.L.
Czytanie treści strony dostępne

W piątek 14 lutego odbył się wieczór warszawsko – wiedeński, zorganizowany przez Fundację Grupy PKP, Krąg Przyjaciół Zapomnianej Historii i Miejsko–Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lublińcu. Okazją do tego wydarzenia była 175. rocznica uruchomienia pierwszego odcinka kolei Warszawsko-Wiedeńskiej – królowej polskich dróg żelaznych. 

Przybyli na spotkanie byli miło zaskoczeni, gdyż na wstępie witały ich dźwięki walca wiedeńskiego. Tym miłym akcentem prowadzący spotkanie Pan Marek Moczulski rozpoczął swój wykład o powstaniu linii kolejowej biegnącej od Warszawy po dzisiejszą dzielnicę Sosnowca – Maczki. Uczestnicy dowiedzieli się interesujących ciekawostek dotyczących budowy pierwszego odcinka linii, której uroczyste otwarcie odbyło się 14 czerwca 1845 r. w Warszawie i w Grodzisku Mazowieckim, a także o budowniczym, inżynierze Stanisławie Wysockim. Po wykładzie na wszystkich czekał sernik - oczywiście wiedeński, który osłodził ten piątkowy wieczór „Szlakiem Wiedeńczyków”. Dużo emocji budziło również losowanie nagród przygotowanych przez Fundację Grupy PKP. Spotkanie przyciągnęło blisko 40 miłośników historii i polskiej kolei.

Galeria: Szlakiem Wiedeńczyków

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu