Błędy, których należy się wystrzegać, przygotowując swoje CV

Błędy, których należy się wystrzegać, przygotowując swoje CV

2 marca 2020, godz. 8:29
Udostępnij: Kopiuj link

CV to dokument, będący pierwszym źródłem informacji o potencjalnym pracowniku dla pracodawcy. Dane w nim zawarte umożliwiają podjęcie decyzji o tym, czy kandydat zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, czy też nie. Właśnie dlatego warto wystrzegać się najczęściej popełnianych błędów przy pisaniu CV.

Błędy popełniane w CV

Każda praca wymaga konkretnych kwalifikacji lub umiejętności i doświadczenia. Niestety kandydaci często myślą, że jeśli skłamią, nadgorliwie chwaląc się swoimi atutami, to coś na tym zyskają. Brak kwalifikacji szybko wyjdzie na jaw, czego efektem będzie szybka utrata pracy i stracony czas. Kłamstwo w CV nie popłaca, nawet jeśli dopuszczamy się go, opisując nasze zainteresowania. Bardzo często rekruterzy pytają kandydatów o szczegóły dotyczące ich zainteresowania tylko po to, by sprawdzić ich prawdomówność.

Nadmiar ozdobników graficznych to kolejny. CV powinno być czytelne, fakty na nim ułożone chronologicznie, a informacje o kandydacie napisane zwięźle, bez zbędnego lania wody. Nadmiar kolorów, grafik, czcionek, boldowania, kursywy, podkreślania, znaczników i tym podobnych zabiegów, odwraca niepotrzebnie uwagę od tego, co najważniejsze. Dobrym narzędziem ułatwiającym nam zrobienie idealnego CV jest kreator zamieszczony na Pracuj.pl. Umożliwi nam on szybkie i łatwe przygotowanie schludnego, przejrzystego życiorysu.

Błędy ortograficzne, interpunkcyjne i literówki. Po napisaniu swojego CV warto dokładnie je przeczytać. Najlepiej również następnego dnia przeczytać je ponownie, by spojrzeć na nie świeżym okiem - z innej strony. Błędy w CV mogą zostać zinterpretowane przez pracodawcę, jako brak szacunku i zaangażowania. Oferty pracy zawierają informacje o tym, że kandydat ma odznaczać się dbałością o szczegóły, spostrzegawczością i zaangażowaniem. Przesyłając CV z błędami na takie ogłoszenie, możemy nie liczyć, że rekruterzy zaproszą nas na rozmowę o pracę.

Zamieszczanie w CV poufnych informacji. Dane o tym, jakich klientów przyjmowaliśmy, albo z jakimi firmami współpracowaliśmy, mogą być poufne. Warto sprawdzać wszelkie informacje zamieszczane w CV, bo możemy złamać prawo, a przyszłemu pracodawcy wydać się nielojalni i nieostrożni.

CV jest naszą wizytówką, niekiedy jedyną informacją o kandydacie, która może sprawić, że zostanie on zaproszony na rozmowę, lub nie. Warto przyłożyć największych starań tworząc ten dokument, gdyż może się on okazać naszą przepustką, do otrzymania wymarzonej pracy.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu