Najważniejsze informacje o rekuperacji

Najważniejsze informacje o rekuperacji

12.03.2020 13:34
Czytanie treści strony dostępne

Jedną z bardzo często stosowanych form wentylacji i odzyskiwania ciepła jest rekuperacja. Przy budowie nowych domów jest to instalacja w zasadzie niezbędna, jednak czym ona tak naprawdę jest? Poniżej prezentujemy kilka bardzo istotnych informacji na temat tej instalacji. Pozwoli to poznanie bliżej tej formy wentylacji.

Co to jest rekuperacja?
Najważniejszym pytaniem jest to, czym jest rekuperacja. Jest to proces odzyskiwania energii z zanieczyszczonego powietrza. Dzięki zastosowaniu takiej instalacji w każdym pomieszczeniu oddycha się ciepłym filtrowanym powietrzem bez konieczności otwierania okien czy też bez strat. Takiego komfortu nie da się uzyskać w przypadku zastosowania standardowej wentylacji grawitacyjnej. Dzięki temu można oszczędzić bardzo dużo pieniędzy na ogrzewaniu.
Porównanie rekuperacji do wentylacji grawitacyjnej
Rekuperacja posiada bardzo wiele zalet w stosunku do wentylacji grawitacyjnej. Przede wszystkim w budynku znajduje się o wiele mniej CO2, a powietrze znajdujące się w mieszkaniu jest czystsze. Jeśli chodzi o otwieranie okien, to jest możliwe, ale nie konieczne, a także samo powietrze zawiera mniej bakterii i zanieczyszczeń. Jeżeli chodzi o wentylację grawitacyjną, to właśnie ciepłe powietrze ucieka przez komin, trzeba otwierać okna do oczyszczenia powietrza, a samo powietrze znajdujące się w domu nie jest odpowiednio filtrowane.
Powody, dla których warto zamontować rekuperację w czasie budowy budynku
W momencie budowy warto zaplanować rekuperację. W momencie budowy rekuperacja jest o wiele łatwiejsza do wdrożenia. Przede wszystkim pozbędziemy się niepotrzebnych kominów, zoptymalizujemy trasę instalacji, nie trzeba będzie później kuć oraz zapobiegniemy konfliktom z innymi instalacjami, a także po prostu uniknie się bałaganu.
Jakie są korzyści z rekuperacja
Oczywiście rekuperacja to także bardzo duże korzyści. Przede wszystkim zyskuje się oszczędności na ogrzewaniu zapewnia odpowiednie filtrowanie powietrza, ma się mniej kurzu w mieszkaniu czy też zmniejsza ilość much i komarów z powodu braku konieczności otwierania okien.
Rekuperacja to bardzo ważny system, który pozwala na zmniejszenie kosztów poświęconych na ogrzewanie, zapewnia świeże powietrze oraz pozwala na zmniejszenie bakterii i drobnoustrojów znajdujących się w powietrzu. Oczywiście przed instalacją czy zaprojektowaniem tej instalacji warto skonsultować to ze specjalistami oraz zadbać o odpowiednią skuteczność tej instalacji. Z całą pewnością dobra rekuperacja pozwoli zaoszczędzić spore ilości pieniędzy na ogrzewaniu.

Henryk Wieloch
GSM: 662-219-907
”WOJWENT” Wieloch spółka jawna
42-165 Lipie k/Częstochowa
NIP: 574-206-42-68
www.wojwent.com
biuro@wojwent.pl

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu