I Komunie Święte mogą zostać odłożone na później

I Komunie Święte mogą zostać odłożone na później

27 marca 2020, godz. 11:28
Udostępnij: Kopiuj link

Co prawda jest jeszcze marzec, a do maja zostało jeszcze kilka tygodni, który kojarzy się m.in. z maturami, czy sakramentem I Komunii Świętej. W związku ze stanem epidemiologicznym przyjęcie tego sakramentu może zostać odłożone na późniejszy termin. Właśnie w sąsiedniej diecezji opolskiej już zapadła decyzja - komunie i bierzmowania najwcześniej we wrześniu 2020 roku.

Najnowszy Dekret Biskupa Opolskiego regulujący kwestie duszpasterskie na najbliższe tygodnie w diecezji opolskiej zawiera następujący zapis: "Bierzmowania i Pierwsze Komunie święte przeniesione zostają na dalszy termin, nie wcześniejszy niż po 31 sierpnia br". 

W przypadku diecezji gliwickiej, do której należy Lubliniec i gminy ościenne na chwilę obecną pierwotne terminy przyjęcia sakramentu I Komunii Świętej pozostają aktualne. "Nie ma jeszcze w temacie pierwszej Komunii św. żadnych rozstrzygnięć" - informuje nas ks. Wojciech Maciążek z diecezji gliwickiej. Na pewno więcej będziemy wiedzieli po Wielkanocy ponieważ do tego czasu obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w naszym kraju. Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc (pod którego podlega m.in. diecezja gliwicka i opolska) w swoim komunikacie jasno określił sprawę Pierwszej Komunii św. z dwoma wariantami.

Publikujemy fragment komunikatu, zawierający informacje w opisywanym temacie.

VI. Uroczystość Pierwszej Komunii św.
1. Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi).

2. Po Wielkanocy:
a. wariant I: jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.
b. wariant II: jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.

3. Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę.

4. Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło.

5. Duszpasterzy zachęcam, by byli w stałym kontakcie (jeśli nie osobistym, to telefonicznym lub mailowym) z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich opinie.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu